Ria.az Forum  

Вернуться   Ria.az Forum > RIA > Ümumi mövzu | Общая тема

Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 13.11.2010, 23:22   #121
Elçin
Mayor

Elçin is on a distinguished road

Bu gün ağlıma bir sual gəldi, amma cavabı gəlmədi. Görəsən niyə dünyadakı bütün avtomobillərin təkərləri qara rəngdədir?))) Əslində bunun heç bir əhəmiyyəti yoxdur, sadəcə maraqlıdır.
Старый 14.11.2010, 00:00   #122
SAPAND
Administrator

SAPAND is on a distinguished road

Цитата:
Сообщение от ÇinÇin Посмотреть сообщение
Bu gün ağlıma bir sual gəldi, amma cavabı gəlmədi. Görəsən niyə dünyadakı bütün avtomobillərin təkərləri qara rəngdədir?))) Əslində bunun heç bir əhəmiyyəti yoxdur, sadəcə maraqlıdır.
Ayə sənin bu ideyanı tutsalar yəqinki rəngarəng təkərlərdə buraxarlar . Belə olsa tam inanıramki belə təkərlərin "xod" getdiyi ölkə Azərbaycan olacaqdır
Старый 14.11.2010, 00:01   #123
SAFAVI
General-Mayor

SAFAVI is on a distinguished road

İnternetdən belə bir cavab tapa bildim.

Oto lastikleri doğal kauçuktan üretilir.
Siyah renkleri 5% kurum içeriğine dayalı. Renkler lastiğin dayanılıklığını etkilemez.
Günümüzün lastikleri çeşitli renklerde üretilebilmektedir.
Lakin yoların tozluluğuna en dayanıklı siyah lastiklerdir. Aynı zamanda dündün bugüne göze en hoş olanı da siyah lastiklerdir.
Старый 14.11.2010, 10:03   #124
Fani
Baş Leytenant

Fani is on a distinguished road

Цитата:
ÇinÇin
Цитата:
Сообщение от SAFAVI Посмотреть сообщение
İnternetdən belə bir cavab tapa bildim.

Oto lastikleri doğal kauçuktan üretilir.
Siyah renkleri 5% kurum içeriğine dayalı. Renkler lastiğin dayanılıklığını etkilemez.
Günümüzün lastikleri çeşitli renklerde üretilebilmektedir.
Lakin yoların tozluluğuna en dayanıklı siyah lastiklerdir. Aynı zamanda dündün bugüne göze en hoş olanı da siyah lastiklerdir.

maraqli ve eyni zamanda tutarli bir cavab neca deyarlar bunuda oyrendik... bu arada movzu yenidan oz gealiiyatini berpa etmishkan bir neca melumatda mendan....
Старый 14.11.2010, 10:07   #125
Fani
Baş Leytenant

QISH vaxtina kecid
Britaniyali alimler apardiqlari arasdirmalardan sonra bele qenaete gelibler ki, sen deme, qis vaxtina kecid en cox qadinlara, sonra ise usaqlara ziyandir. Bele ki, yay vaxtinin hem ehvali-ruhiyyenin yuksekliyi, hem de fiziki baximdan daha xeyirli oldugunu bildiren elm adamlari gorun ne kimi aciqlamalar veribler: 'Qis vaxtina kecidden sonra qadinlar gun isigini 300, usaqlar ise 200 saat az qebul edirler. Muvafiq olaraq onlarin temiz hava almalari da mehdudlasir, eylenceli tedbirlerde istirak sayi da azalir'.
Hetta ekser qadinlar gun uzun olan zaman ozlerini xosbext sayir ve az xestelenir.
Старый 14.11.2010, 23:47   #126
Narchicheyi
General

Narchicheyi is on a distinguished road
bilirdinizmi ki,gozler neinki qelbin,butun orqanizmin aynasidir
Gozun quzehli qiwasinda butun orqanlara mexsus noqteler var ve buna esasen hansi orqanda xesteliyin olmasi awkarlanir.bu iridodiaqnostika adlanir
Старый 15.11.2010, 20:52   #127
SAFAVI
General-Mayor

Bu şəkildəki abidə alban və hər hansı qafqaz kilsəsinə bənzəyir.
Bu abidə dəqiq harada yerləşir? Ermənistandamı?

Изображения
Тип файла: jpg n831650042_1112573_8352.jpg (48.0 Кб, 132 просмотров)
Старый 15.11.2010, 21:02   #128
SAPAND
Administrator

Цитата:

Azərbaycanda deyil hər halda ..

Şəkili hardan götürüldüyünü bilsem nese axtarmag olardı ...
Старый 15.11.2010, 21:07   #129
SAFAVI
General-Mayor

Düzü bir tanışın şəklidir. Soruşmaq istəmirəm. Erməni kilsəsi cavabını almaqdansa, əvvəlcədən özüm öyrənmək istəyirəm. Axı alban kilsəsi də ola bilər. bir 70% Ermənistandadır yəqin. Gürcüstan ehtimali da var. Türkiyə ehtimalı zəif də olsa yenə var.
Старый 15.11.2010, 21:24   #130
SAPAND
Administrator

Цитата:
Düzü bir tanışın şəklidir. Soruşmaq istəmirəm. Erməni kilsəsi cavabını almaqdansa, əvvəlcədən özüm öyrənmək istəyirəm. Axı alban kilsəsi də ola bilər. bir 70% Ermənistandadır yəqin. Gürcüstan ehtimali da var. Türkiyə ehtimalı zəif də olsa yenə var.
1-2 günə öyrənərəm
Старый 15.11.2010, 22:41   #131
Kisss-angel
General-Mayor

Kisss-angel is on a distinguished road

Qürcüstan deyil..?
Старый 17.11.2010, 19:49   #132
Fani
Baş Leytenant

Цитата:
hmm.. duzu bu shakili "men hardayam?" movzusunda yerlashdirsaydin daha yaxshi olardi.. o ki qaldi hara olmasina shakildaki bezi nuanslara diqqet yetirsak belkada buranin hara olmasini tapmaq olar...
Старый 17.11.2010, 20:04   #133
Fani
Baş Leytenant

Radarın qanuni əsası yoxdur

Azərbaycanda radarlardan istifadəyə son illərdə başlanılıb. Hazırda respublika üzrə avtomobil yollarında quraşdırılan radarların sayı 80-i keçib. Müxtəlif yollarda radarlarla bağlı çox maraqlı hadisələrə rast gəlmək olar. Bir çox hallarda radar bu barədə informasiya verən yol nişanından əvvəl quraşdırılır. Respublikamızda elə birtərəfli magistral yollar var ki, orada sürət həddi 90 müəyyənləşdirilib. Halbuki, yüksək keyfiyyətlə çəkilən bir sıra yollara insanların və digər canlıların çıxması təhlükəsi yoxdur və həmin yolda avtomobil yüksək sürətlə idarə edilə bilər. Azərbaycanda radarların hansı əsaslarla yerləşdirilməsi və hansı orqanın qərarı ilə bu işin görülməsi ilə bağlı konkret qanuni əsaslar yoxdur. Məsələn, Bakı-Ələt yolunun 50 kilometrliyində yerləşdirilən radarı sabah həmin yolun 70-ci kilometrində görmək olar. Həmin radarın qurulduğu yerlər barədə isə vətəndaşlara heç bir informasiya verilmir. Ekspertlər bildirir ki, radarların yerləşdiyi yerlərdən öncə sürücüyə bu barədə informasiya verilməlidir. Bundan əlavə, radarların yerləşdirilməsi və istifadəsinə mülki şəxslərin cəlb edilməsi düzgün deyil. Radarların yerləşdirilməsində mülki avtomobillərdən istifadə edilməsi dünya təcrübəsində birmənalı şəkildə qadağandır.

Görəsən, radarları yollarda gizlətmək əvəzinə, müəyyən olunmuş yerlərdə aşkar quraşdırsalar, düzgün olmazmı?
Bu halda sürücü də bilər ki, sürət həddini aşanda radara düşə bilər və ona görə də həmin ərazilərdən ehtiyatla keçər. Ekspertlər hesab edir ki, əgər radarlar yolda sürət həddini tənzimləmək, sürücülərin təhlükəsizliyini təmin etmək üçündürsə, mütləq ona çatmağa azı 500 metr qalmış xəbərdarlıq nişanı qoyulmalıdır. Çünki, belə olanda sürücü dərhal sürəti azaldır və təhlükəsizlik təmin olunur.

Radar münəccimləri

Radarı əvvəlcədən təyin etmək mümkündür. Bunu radar-detektor qurğusu yerinə yetirir. Maşına həmin qurğu yerləşdirildikdə o, əvvəlcədən qarşıda radar olduğunu sürücüyə xəbər verir. Keyfiyyətindən və funksiyasından asılı olaraq radar-detektorların qiyməti 100-300 manat arasında dəyişir. Qeyd edək ki, radar-detektorlar dünya ölkələrinin bəzilərində qadağan olunsa da bəzi ölkələrdə sərbəst şəkildə istifadə olunur. Məsələn, Bolqarıstanda yol polisi radar-detektorların istifadəsini aşkarlayan zaman heç bir cərimə təyin etmir. Hətta orada bu qurğu təhlükəsizlik qurğusu kimi tanınır. Yəni radarın olduğunu bilən sürücü sürəti endirir. Bolqarıstanda hesab edirlər ki, əsas məqsəd sürətin tənzimlənməsidir. Bunun üçün radar-detektorun olması daha yaxşıdır ki, sürücü radarı görməyib sürətlə davam etmə təhlükəsi ilə üzləşmir. Albaniya, Niderland, Norveç, Rumınya, Çexiya, Türkiyə kimi ölkələrdə radar-detektorların istifadəsinə xüsusi qadağa yoxdur. Almaniya isə radar-detektorların istifadəsində maraqlı təcrübəyə malikdir. Həmin ölkədə bu qurğuların istifadəsinə qərar verməzdən əvvəl bu sahədə sınaq keçirilib. Belə ki, yol polisləri sürücülərə radar-detektor paylayıb. Daha sonra sınaq məqsədilə təhlükəli yollara müxtəlif radarlar yerləşdirib və sürücülər bu yollarda sınaqdan keçirilib. Radar-detektor istifadə edən avtomobillərin sürücüləri təhlükəli döngələrə yaxınlaşmazdan bir qədər əvvəl cihaz vasitəsilə radarı təyin edərək sürəti azaldıb. Yol polisləri tərəfindən keçirilən bu sınağın nəticələrinə görə, radar-detektor istifadə edən avtomobillərin törətdiyi qəzalar adi avtomobillərə nisbətən 2 dəfə az olub. Radar-detektorları qadağan edən ölkələr də var. Bunlar sırasına Fransa, Latviya, Litva, Avstriya, İspaniya, Polşa, Danimarka daxildir. Lyuksemburqda isə radar-detektordan istifadəyə görə, 3-8 gün həbsə girmək təhlükəsi də var. Azərbaycanda isə hələlik bununla bağlı konkret qadağa, cərimə və ya qanun yoxdur. Amma radar-detektorun istifadəsi aşkarlanarsa, bunun sürücü üçün yaxşı nəticə verməyəcəyi məlum məsələdir...

Radardan qorxmayın

Avropa ölkələrində də bizdə olduğu kimi yollarda sürət hədləri göstərilir. Lakin bizim yollardakı kimi orada maksimum sürət həddi 90 km/saat deyil.
Elə yollar var ki, orada avtomobili hətta 130-140 km/saat sürətlə sürməyə icazə verirlər. Göstərilən sürət həddini aşanda, radara düşüb böyük məbləğdə cərimə ödəməli olurlar. Avropa ölkələrində bizdəkindən fərqli olaraq, radarlar gizlədilmir. Ona görə də sürücülər sürət həddini aşmır və yol hərəkəti qaydalarına əməl edilir. Bizdə isə sürücülər radarlar olan ərazidə sürəti azaldır, onu keçən kimi isə sürəti artırırlar. Bu da bir çox hallarda yol hərəkəti qaydalarının pozulmasına və qəzalara səbəb olur. Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin mətbuat xidmətindən isə hesab edirlər ki, radarların quraşdırılması və surət həddinin tətbiqi yol hərəkəti iştirakçılarının təhlükəsizliyi üçündür: «Bu tələblərə sürücülərin hamısı istisna olmadan riayət etməlidir ki, qəzalar baş verməsin. Bunu yolların təhlükəsizlik baxımından keyfiyyətsiz olması ilə əsaslandırılması düzgün deyil. Çünki sürət həddi qoyulan yollar, magistrallar kifayət qədər keyfiyyətlidir və Avropa standartlarına cavab verir. Radarların ümumiyyətlə tətbiqindən çəkinən sürücülər intizamsız sürücülərdir ki, sürət həddi müəyyən edilibsə, ondan yuxarı nəqliyyat vasitəsini idarə etmək olmaz. Bəzi sürücülər müəyyən yerlərdə, təhlükəli ərazilərdə sürət həddini aşmaqla yol nəqliyyat hadisəsi törədirlər. Sürət həddinin aşılmasının qarşısının alınması üçün dövlət yol polisinin istifadə etdiyi texniki, xüsusi ölçmə cihazlardan biri radarlardır. Radarların tipləri müxtəlif olsa da təyinatları eynidir. Ona görə də sürücüləri qorxutmamalıdır ki, bu radarlar gizlədilib, ya açıq aşkar qoyulub. Məsələ burasındadır ki, intizamlı sürücü heç vaxt radarın harada olmasından çəkinmir. Çünki o müəyyən olunmuş həddən artıq nəqliyyat vasitəsini idarə etmir və qaydanı da pozmur. Radarlar isə həm gizli, həm də aşkar şəkildə istifadə oluna bilər. Hətta patrul avtomobillərin içində də quraşdırılan xüsusi radarlar var ki, həmin radarlar nəqliyyat vasitəsi hərəkətdə olduğu zaman belə qarşıdan gələn və ya onun qarşısında gedən avtomobilin sürət həddini müəyyən edə bilər” .

P.S Zəruri qeyd:
Maraqlıdır ki, təhlükəsizliyin təmin olunması məqsədi ilə istifadə edilən radarların hansı effekti verdiyini söyləmə çox çətindir. Belə ki, Azərbaycan yollarında hər gün avtomobil qəzaları nəticəsində həyatını itirən insanların sayı durmadan artır. Maraqlıdır ki, bəs bu radarlar nəyə xidmət edir? Yuxarıda da qeyd etdiyimiz kimi hələlik Azərbaycanda radar deyəndə adamın ağlına ilk növbədə rüşvət alan qurğu gəlir.
Azərbaycanda dünya standartlarına uyğun yollar qurulsa da bizdə sürət həddi dünya standartlarından geri qalır. Bu da onu göstərir ki, yolların çəkilməsində müasir texnologiyaya cavab verən texnikadan istifadə edilsə də, təhlükəsizlik baxımından vəziyyət elə də qənaətbəxş deyil. Sürücünün görmə dərəcəsinə görə hesablanan yollarda döngələr, aşırımlar bir çox yollarda düzgün qurulmayıb. Bu səbəbdən sürət həddinin aradan qaldırılması düzgün hesab edilmir. Çünki yolun düz olması ilə yanaşı, magistralın təhlükəsizlik baxımından qənaətbəxş olması da gərəkdir. Yol-nəqliyyat hadisələrində ölüm həddinin daha çox olması yolların təhlükəsizlik baxımından əlverişsiz olduğunu göstərir. Deməli, yeni tikilən şəhərlərarası yollarda keyfiyyət dərəcəsi sürət həddinin aradan qaldırılması üçün kifayət dey
Старый 23.11.2010, 19:17   #134
Fani
Baş Leytenant

По умолчанию Ты должен!

Sən gündə 100 dəfə “Necəsən? Hardasan?” kimi boş və ağıllsız suallarınla mənə zəng vurmalısan.. Əslində bu suallar məni əsəbləşdirmir, ama mən elə təəssürat yaradacam ki, güya hər şeydən bezmişəm..=) İnanma mənə.. Danla məni – mən əsəbləşəcəm, qışqıracam sən yənə də danla – qısa paltara görə, danla ki, artıq hava qaralıb, ama mən hələ evə çatmamışam.. Qısqan məni.. Havaya belə qısqan.. Deyirlər ki, qızlar nifrət edir onları qısqananda, ama qısqanmayanda onlar daha çox nifrət edirlər.

Həmişə dayanıb deyəcəm ki “əgər qısqanırsan – demək qüvənmirsən”, ama əslində mənə elə xoş olacaq ki.. Səni dəli kimi qısqanmağa davam edəcəm, ama sən elə biləcəksən ki, mənim vecimə deyil.. Həmişə deyəcəm ki, “Mənimlə uşaq kimi rəftar eləmə!”, ama ancaq bunu gözləyəcəm səndən. Gözləyəcəm ki mənə “Mənim balacam” deyəsən, gözləyəcəm ki, soruşasan “sənə soyuq deyil ki?” , “sənin xətrinə dəyən yoxdu ki?..” Elə göstərəcəm ki, guya məni hər şey qıcıqlandırır, ama sən ağıllı ol.. Gözlərimdən oxu.. Onlar parıldayacaqlar.. Mən səni dəlicəsinə sevəcəm.. Ömür boyu.. Sadecə qayğıma qal.. Mən buna qiymət verirəm, and içirəm.. Kobud ol.. Qoy ətrafdakilar “Bu kimdi belə yanında, o səni heç istəmir” desinlər, ama həqiqəti ancaq biz ikimiz biləcəyik.. Heç vaxt üstümə əl qaldırma, mən səndən qorxmayacam, sadəcə hörmət eləmiyəcəm.. Heç vaxt həqiqəti deməyə qorxma.. Heç vaxt.. Mən sənin pullarını saymayacam.. Mənim vecimə deyil.. Heç vaxt sənin geyiminə baxmıram, sənin xarici görünüşün mənim üçün önəmli deyil.. Mənim üçün vacib olan xırdalıqlardı.. Sənin gözlərin.. Onları rəngi deyil, onların içində olan sevgi.. Dodaqlarının forması deyil, onların dadı.. İdmançı olmaq şərt deyil, sadəcə bilməliyəm ki, sənin yanında mən təhlükəsizəm.. Tez tez “sevirəm” deməyə ehtiyac yoxdu, əgər doğurdan sevirsənsə.. mən bunu anlayacam.. ”Mən səni sevirəm” sadəcə sözlərdi, bunu göstərmək daha çətindi.. Ama sən bacaracaqsan.. əgər sevirsən.. Elə elə ki, sənin sözün mənim üçün qanun olsun.. Mən də güya sənə heç vaxt qulaq asmayacam, ama sözündən heç vaxt çıxmayacam.. Davalarnan, qışqırmaqnan, ama elə ki, mən sən istədiyin kimi olum.. Mən heç kim üçün dəyişmək niyyətində deyiləm, ama sən məni dəyişməyə bacarmasan, onda heç kim heç vaxt bacarmaz..

Пусть все вокруг говорят: "Ужас, что за урод рядом с тобой, он тебя не любит", но мы то с тобой будем знать правду..
Кроме нас никто не знает правду..
Старый 04.12.2010, 10:40   #135
Fani
Baş Leytenant

Tarixin en boyuk izdiham felaketleri

1- Hecc: Her il milyonlarla insanin dini ohdechiliyini yerine yetirmek uchun geldiyi Hecc, 1990, 1994, 2004 ve 2006 illerinde minlerle insanin olumuyle neticelendi. Gunortadan sonra edilen sheytan dashlama uchun bolgeye gelen hacilarin izdihami felaketlere sebeb oldu. En pis izdihamlar, 1426 adamin olduyu 1990 ili, 270 adamin olduyu 1994, 251 adamin olduyu 2004 ili ve 289 adamin olduyu 2006 ili.

2- Bagdad Korpusu İzdihami: 31 Avqust 2005 gunu, Bagdadda meydana gelen hadise bele reallashdi. Bagdadda SHielerin 7-ci imami Musa Qazintimin shehid edilmesinin ildonumu sebebiyle teshkil edilen xatirlama merasiminde Decle CHayi uzerindeki el-Ayma korpusu chokdu. Korpuden dushen 953 adam heyatini itirdi.

3- Phnom Penh İzdihami: Hadise, 22 Noyabr gunu Kambocanin paytaxti Phnom Penhde Khmer Su Festivalinin sonlarina dogru reallashdi. Paytaxta, qeyd etmelerin edildiyi Mekong CHayi uzerindeki Diamond Adasina baglayan korpude 10 adam birden hushunu itirib yere dushdu. Bu kesleri elektrik vurdugu soz-sohbeti uzerine boyuk bir qarishiqliq yashandi. CHixan izdihamda 456 adam ya ezilerek ya da korpuden atlayaraq heyatini itirdi.

4- Victoria Hall: 1883-cu ilde, İyunun 13. gunu ekseriyyeti ushaq olan boyuk bir izdiham Sunderlanddaki Victoria Holl konsert salonunda numayish uchun toplanmishdi. Sehnede ushaqlara hediyyeler paylanirdi. Hediyyelerden goturmek isteyen ushaqlar telesik ve chaxnashmala dar bir yerden kechmeye chalishdilar. Ancaq dar qapi mane oldu. Yetkinler ise ushaqlari qurtarmaq uchun ireliye atildilar amma bu hereket ushaqlari bir az daha sixishdirmaqdan bashqa bir ishe yaramadi. 183 ushagin heyatina dushen hadise sonrasi bu salonun dizayni tamamile deyishdirildi.

5- Hillsborough Stadionu: 15 Aprel 1989da FA Cup yari final matchinda Liverpul ile Nottingham komandalari Hillsborough Stadinda qarshi-qarshiya gelecekler idi. Hadise de azarkeshler stadiona alinarken meydana geldi. Stadiona daha tez girmek isteyen azarkeshler chitleri istifade etmeye bashladi. Agirliga doze bilmeyen chit ashdi. Cemi 96 adam oldu. Hadise, İngilis tarixinin en pis felaketlerinden biri oldu.

6- İtalyan Hall: Meden ishchileri ve aileleri, Amerikadaki İtalyan Hall binasinin ikinci qatinda milad bayramin qeyd edirdiler. İcheride 500 adam vardi. Bir adam 'yangin' deye qishqirinca chaxnashma bashladi. Yangin yox idi amma bunu insanlara izah etmek chetin idi. Dar nerdivanlardan chole chixmaq isteyen keslerden 59u ushaq olmaq uzre 73 adam ezilerek heyatini itirdi.

7- Lenin Stadionu: 1982in 20 Oktyabr gunu Lenin (indiki adiyla Luzhniki) Stadionunda Spartak Rusiya ve Haalem qarshilashirdi. Soyuq bir gun idi. Tehlukesizlik sebebiyle yalniz bir qapi achiq qaldi. Oyunun son deqiqelerine Spartak 1-0 qabaqda girir. İnsanlar Stadionu terk etmeye bashlamishdi ki Spartak ikinci qolu atdi. Terefdarlar geri chixmaq istedi amma icaze verilmedi. Bu vaxt bir izdiham meydana geldi, insanlar bir-biri uzerine dushmeye bashladi. Bunun uzerine bir de qorxuluqlar chokdu. Nehayet 67 adam oldu. Amma meshhur qenaet, olu sayasinin 340 oldugu deyir.

8- Heysel Faciesi: 29 May 1985 gunu Brukselde oynanacaq olan Juventus-Liverpool arasindaki Avropa CHempion Klublar Kuboku Final matchinin bashlamasindan evvel Liverpol terefdarlari İtalyanlara hucum etdi. CHixan chaxnashma neticesi bir divar ashdi ve terefdarlarin tel horgulere sixishmasi sebebiyle 38 İtalyan terefdarla 1 Belchikali heyatini itirdi.

9- Love Parade Faciesi: Hadise, 24 İyul 2010da Almaniyanin Duisburg sheherinde 2010 Love Parade adli elektronik musiqi festivali esnasinda meydana geldi. Fealiyyet 500 min shexsiyyet kohne bir qatar stansiyasinda reallashdirilirdi. Gelecek adam sayi ise 1 milyon olaraq texmin edilirdi. Festival sahesi izdihamlashdigi anda sebebi bilinmeyen bir chaxnashma bashladi. Meydana gelen izdihamda 21 adam heyatini itirdi.

10- Brooklyn Korpusu: New Yorkda, SHerq CHayi uzerinde olan korpu edildiyinde dunyanin en uzun, en yuksek korpusu idi. Brooklyn ile Manhattan Adasi arasinda qurulan korpude insanlar gederek de seyahet ede bilirdiler. Korpu, 30 May 1883 tarixinde yene izdiham gunlerini yashayirdi. İzdihamdan biri "korpu chokur" deye qishqirinca chaxnashma qachinilmaz oldu. Korpuden xilas olmaq isteyenler chaxnashma qurulushun terefinden 15 adam ayaqlar altina alindi ve heyatlarini itirdiler.

11- Kim Konserti: 3 dekabr 1979da meydana gelen hadisede 11 adam oldu. Cincinnati Riverfront Stadionunun girishinde minlerle rok qrupu terefdari konsert uchun sebirsizlenirdi. Qapilar achildigi zaman meydana gelen izdihamda 11 adam ezilerek heyatini itirdi.
Старый 04.12.2010, 10:46   #136
Fani
Baş Leytenant

Prezidentlerin maashi

Azerbaycan prezidentinin maashı 15 000 manatdır (texminen 19 min dollar). Bu ise olkedeki orta aylıq emek haqqından 56 defe coxdur. Son melumata gore, Azerbaycanda orta aylıq emek haqqı 268 manatdır.
Dogrudur, İlham Eliyevin texminen 19 min dollarlıq maashı dunyada en yuksek sayıla bilmez. Meselen, Amerika prezidenti Barak Obama ayda 33 min dollar maash alır.

Yaponiyanın bash nazirinin
mevacibi de texminen bu qederdir. Boyuk Britaniyanın bash naziri Qordon Braun ise aya 16 min funt-sterlinq (texminen 23 min dollar) qazanır.

Azerbaycan prezidentinin maashı 15 000 manatdır (texminen 19 min dollar). Bu ise olkedeki orta aylıq emek haqqından 56 defe coxdur. Son melumata gore, Azerbaycanda orta aylıq emek haqqı 268 manatdır
Fransa prezidenti ise kecen ile qeder İlham Eliyevden az qazanırdı, amma yeni qanuna gore, Nikola Sarkozinin maashı 172 faiz qaldırılıb, bundan sonra o, ayda texminen 24 min dollar maash alacaq. Solcu muxalifet bunu yolverilmez adlandırsa da, prezidentin administrasiyasından deyibler ki, Amerika, Almaniya, Britaniya rehberlerinin maashı ile muqayisede bu reqem yuksek sayıla bilmez.

Dunyanın en qudretli dovletlerinin liderlerinin maashları yuksek gorunse de, hemin olkelerdeki orta aylıq maashlarla muqayisede teeccub dogurmur.
Meselen, Amerika prezidentinin maashı olkede ibtidai sinif muellimin maashından 8 defe coxdur. Amerikada ibtidai sinif muellimleri ayda orta hesabla 4 min dollar qazanırlar. Azerbaycanda ise prezidentin maashı ibtidai sinif muelliminin maashından texminen 50 defe coxdur. Hercend hokumet deyir ki, ilden ile maash artımları davam edecek. Amma bele bir nisbeti nezere alanda Azerbaycan prezidentinin mevacibi dunyada en yuksek maashlardan sayıla biler.

Vezifeli shexslerin maashının yuksek olması dunyada korrupsiyaya qarshı mubarize usullarından biri sayılır. Meselen, bu usuldan Sinqapurda cox ugurla istifade edirler. Bu olkede bash nazirin aylıq maashı 80 min dollardan artıqdır.

Azerbaycanda son illerde tekce icra hakimiyyetinde calıshanların yox, millet vekillerinin, hakimlerin de maashı qaldırılıb. Amma bir sıra nufuzlu beynelxalq teshkilatların hesabatlarına gore, Azerbaycanda korrupsiyayla mubarize sahesinde ciddi irelileyish mushahide edilmir. Meselen, «Transparency International» teshkilatının tertib etdiyi siyahıda Azerbaycan dunyada korrupsiyanın en cox yayıldıgı 25 olkeden biridir (2007). Hercend Azerbaycan hokumeti bele hesabatları obyektiv saymır.

Dogrudur, Azerbaycan prezidenti oz maashının artırılmasını 2005-ci ilde dayandırıb. Onun teshebbusu ile Azerbaycan prezidentinin «minimum emek haqqının 600 misli» qeder maash alması muddeası Secki Mecellesinden cıxarılıb ve dovlet bashcısının maashı 15 min manat mueyyen edilib. Hemin dovrden beri olkede minimum emek haqqı defelerle artırılsa da, bu, prezidentin maashına tesir etmir.

Amma buna baxmayaraq Azerbaycan prezidenti kecmish SSRİ mekanında en cox maash alan prezident olaraq qalır. O Ermenistan prezidentinden texminen 15 defe cox qazanır. Serj Sarkisyanın emek haqqı 400 min dram, yeni texminen 1200 dollardır.

Gurcustan prezidenti Mixail Saakashvili İlham Eliyevden texminen 8 defe az maash alır. Saakashvilinin mevacibi 4000 lari, yeni 2400 dolara qederdir.
Litva prezidenti İlham Eliyevden 2 defe az qazanır, onun aylıq maashı texminen 9 500 dollardır, amma qlobal maliyye bohranı ile baglı Litva iqtisadiyyatının veziyyeti pisleshdiyi ucun prezident Valdas Adamkus bu ilin axırınacan oz maashının 15 faiz azaldılması haqda teshebbus qaldırıb ve parlament bunu tesdiqleyib. Bu addımdan sonra nazirler de eyni addımı atıblar.

İlham Eliyevin mevacibi Rusiya prezidentinin maashından 10 defe coxdur. Rusiyanın dovlet bashcısı 2 min dollara yaxın mevacib alır.
Старый 06.12.2010, 11:57   #137
Fani
Baş Leytenant

По умолчанию Baki dunyanin en bahali shaharlari siyahisinda...

Baki dunyanin en bahali shaharlari siyahisinda...
Bu il de her defe oldugu kimi dunyanin taninmish “ECA International” konsaltinq shirketi ecnebiler uchun dunyanin en bahali sheherlerinin siyahisini achiqlayib. Bele ki, “ECA International” bu siyahini hazirlayarken olkelerdeki yashayish deyeri ve bu olkelerde olan son ish neticeleri derc edib. Buraya olkelerdeki istehlak mallari ve umumi istehlak xidmetleri de nezere alinib. Sorgu oyrenilerken dunyanin 400 sheherinde qiymetlerin seviyyesi muqayise edilib.

Builki reytinqe gore, siyahiya Yaponiyanin paytaxti Tokio sheheri bashchiliq edir. Oten il uchuncu olan Yaponiya paytaxti bu il en bahali sheherlerin liderliyine yukselib. İlk uchluyu Anqolanin paytaxti Luanda ve Yaponiyanin Naqoya sheheri tamamlayir.

Siyahida Avropanin en bahali sheheri Paris olub. Builki reytinqde Norvechin paytaxti Oslo 6-ci, Latin Amerikasinin en bahali sheheri, Venesuelanin paytaxti Karakas ise 16-ci yerde qerarlashib.

Oten il siyahida 25-ci olan qonshu Rusiyanin paytaxti Moskva bu il 14-cu yere yukselib. Qardash Turkiyenin İstanbul sheheri 62-ci pilleni 38-ci, Ankara sheheri ise 69-cu pilleni 49-cu pilleye deyishib.

Tebii ki, siyahida Azerbaycanin da paytaxti var. Bele ki, Baki her iki Turkiye sheherini geride qoymaqla, 20 pille irelileyib ve dunyanin 29-cu en bahali sheherine chevrilib.

P.S Qeyd edek ki, reytinq tertib olunarken analitikler qida, alkoqol, siqaret, texnika ve benzine serf olunan esas xercleri de nezere aliblar. Siyahini Diqqet.az-cilara tam olaraq teqdim edirik.
Старый 09.12.2010, 11:35   #138
Fani
Baş Leytenant

По умолчанию Ov eti halaldir ya haram?

Ov eti halaldir ya haram?

Muselmanlar yalniz halal et yemelidirler. Bunu hami bilir. Azerbaycan ehalisinin ekseriyyetinin muselman oldugunu nezere alsaq, bele bir sual ortaya chixir: ov eti halaldirmi?
Ekspertlerin dediyine gore, ovlanan heyvan ceyran ve ya dag kechisi kimi vehshi olmalidir, qachmaga ve ya uchmaga qadir olmali, eti halal olmalidir.

Ovlanmish heyvanin etinin pak ve halal olmasinin 5 sherti var:
- ov silahi bichaq ve qilinc kimi kesici ve ya nize ve ox kimi parchalayici olmali,
- ovchu heddi buluga ve yaxshini pisden ayira bilen yashda muselman olmali,
- ov silahi ov uchun istifade olunmali,
- silah ishe salinmazdan qabaq Allahin adi chekilmelidir.
- ovchu heyvana chatdigi zaman heyvan olmush olsa ve ya heyvani kesmeye vaxt oldugu halda o kesilmeden olse, haramdir.

Ekspertin fikrince, yalniz ov itlerinin ovladigi heyvanin eti halaldir.
Ov itinin dishleyib oldurduyu heyvani kesmeye (zibh) ehtiyac yoxdur. CHunki itin vurdugu yara kesilmeye beraberdir.
Ov itinin shertlerinden biri budur ki, tutdugu ovu sahibi chatanadek yemesin.
İt ozbashina yox, sahibinin emri ile ov etmelidir.
Eger it, sahibinin gosterishi olmadan bir heyvani ovlasa, hemin heyvanin eti halal deyil.
Sahibin emri ile itin ovladigi heyvan halal sayilir.
Ovchu ite emr ederken ”Bismillah" demelidir.
Eger bilerekden “Bismillah” demese, ovlanmish heyvanin eti halal deyil.

SHeriet bir sira heyvanlarin etini iyrenc hesab etdiyinden onlarin dadina baxmaq haramdir:
caynaqli (yirtici) qushlarin eti. qanad chalmayib suzen, chinedansiz, mahmizsiz qushlarin da eti,
diri heyvandan qoparilmish et parchasi, pulsuz baliqlar, donuz, fil kimi eti haram heyvanlar da haramdir.
Baliga gelince, dini ekspertin fikrince, baliq hansi vasite ile ovlanir ovlansin, sudan diri veziyyetde chixarilmalidir.
Eger baligi dalga vurub sahile chixararken onu diri halda tutmaq mumkun olsa, halaldir.
Старый 21.12.2010, 12:06   #139
Fani
Baş Leytenant

Ushqlar Allaha mektub yazdilar…

Men hele balacayam. Gunahlarim heleki yoxdur. Amma olmaga hazirlashirlar. (2-ci sinif)

Allah, dost olaq? (1-ci sinif shagirdi)

Senin gullerin daha gozeldirler neinki insanlar (4-cu sinif shagirdi)

Sene heyatda her sheyin en yaxshisini arzu edirem (1-ci sinif shagirdi)

Men ki her saniye olurem (1-ci sinif shagirdi)

Men heyatdan o qeder yorulmusham ki: oxu, oxu, oxu! (3-cu sinif shagirdi)

İnsanlar dunyada nece eziyyet chekirler. Senin cehennemin burdan da agirdi? (4-cu sinif shagirdi)

Sen bashqa olkeleri de idare edirsen? (3-cu sinif shagirdi)

Olar ki men olmeyim? (3-cu sinif shagirdi)

Bilirem ki ilk iki insani sen yaratmisan. Bes uchuncunu kim yaradib? (4-cu sinif shagirdi)

Valideynler iclasinda muellime anama menim haqqda o qeder gozel sozler dediki sanki men olmushdum (3-cu sinif shagirdi)

Niye bezen meni pis ishlere iteleyen hissler olur? Bu senin sinagindir? (3-cu sinif shagirdi)

Men sevgide daha ne qeder yanilacam? Artiq uch defe yanilmisham (2-ci sinif shagirdi)

Olar men sene gundeliyimi gosterim? Yox, bu mekteb gundeliyi deyil “CHirkin oglanin heyat gundeliyidir”. He menim. Men chirkinem ve meni hech kim sevmir. Amma men sinifdeki ushaqlari sevirem. Qonshumuzdakilari da. Yaxshiligi bilenlere yaxshiliq etmek gozeldir. Men ozluyumde tekem. Dunyada o qeder zulm ve qeddarliq var ki. Yeqin insanlar olmeyi sevir. Bu qeder Allah. Yeqinki menimle bagli sonrasi Sene maraqli olmaz. (4-cu sinif shagirdi)
Старый 21.12.2010, 12:16   #140
Fani
Baş Leytenant

En suretli internete malik olkeler

İlklerin infrastrukturlari ve vetendashlarina teqdim etdikleri internet xidmeti bir-birinden olduqca ferqlidir. Meselen dunyanin ortalama internet sureti yalniz 2 mbps ve Azerbaycanda bu suretin chox yaxshi oldugunu dushune bilersiniz. Ancaq yoldash sohbetlerinde tez-tez Azerbaycanda qoshulma suretlerinin ne qeder pis ve bahali oldugu danishilar ve Yaponiyada beledi, Amerikada beledi, deye sherhler eden biri elleki chixar.
Movzuya aydinliq getirmek uchun diger olkelerin qoshulma suretleri ve qiymetleri heqiqeten de Azerbaycandan chox daha yaxshimi, gorek.
Dunyanin ortalama qoshulma sureti en yuksek olan olkeleri
1. Yaponiya--8 mbps suretinizin super oldugunu dushunursunuzse yaziya davam etmeyin; ehvaliniz pozula biler. Yaponiyada insanlar ortalama 60 mbps suretle keyf edirler.Ortalama 60 mbps suretin ve nece bir shey oldugunu aglinizda canlandirmaya bilersiniz. Bele bir numune verek: Eger Yaponiyada internete daxil olsaydiniz, bir filmi bir neche deqiqede yukleye bilerdiniz
.***
2. Cenubi Koreya--Cenubi Koreya, ortalama suretinde olmasa da fayl endirme suretinde dunyanin en yaxshi suretli olkesidi. Dunyada fayl endirme sureti ortalama 7 mbps ancaq Cenubi Koreyanin paytaxti Seoulda ortalama 34.66 mbps suretle endire bilersiniz. Butun interneti yukleyeceyem deyirsinizse Cenubi Koreyaya dashinib mbps bashina ayda 64 qepik odeyerek bu xeyalinizi reallashdira bilersiniz.
3. Finlandiya--Finlandiyanin 1 mbps elaqe odenishinin ne qeder olduguna baxin. İnternete girmenin insanlarin bir haqqlari oldugunu qebul eden ilk olke olan Finlandiyada 1 mbps internet elaqesi ODENİSHSİZDİR!
4.Moldova--Kichik bir SHerq Avropa olkesi olan Moldova, 21.4 mbps ile dunyanin en suretli internet elaqelerinden birine sahibdir.
5.İsvech--İsvechin ortalama sureti chox yuksek olmasa da internet olduqca ucuzdur. Ortalama 18 mbps olan elaqe suretinin odenishi ayda yalniz 8 manatdir. Hem de serhedsiz.
6.Fransa--SHerablari, Eyfel Qullesi, Louvre Muzeyi kimi bir chox medeni elementi ile taninan Fransa eyni zamanda ortalama internetin en suretli oldugu olkelerden biridir. Fransiz istifadechiler İsvechliler kimi ortalama 18 mbps ile baglana bilirler amma bu surete İsvechin 3 qati pul odeyirler.

Dunyada internet sureti deyilince agla gelen ilk olke Yaponiya heqiqeten de suretlidir. En suretli olkeler Asiya ve Avropada var. Bu olkelerde suretli internet beraberinde hedsiz qiymetlerle de gelmir. CHoxlu olkede suretli internet ekseriyyetin chata bileceyi qiymetlerde teqdim edilir ki bu internetin meshhur istifadesine boyuk nisbetde qatqi temin edir. Belke biz de bir gun suretli internete meqbul odenishlerle qovusharaq bu olkelerin arasina qatilariq.
Belke o zaman, Azerbaycan internet istifadechilerinin eziyyetine son qoyular.