PDA

Просмотр полной версии : Optik eynəkləri necə seçməli ?

SAPAND
08.11.2010, 23:54
2 il olar komputerdə işləyərkən , qəzet-kitab oxuyarkən optik eynəkdən istifadə edirəm . Gözüm yorulurdu , məsləhət bildilər ...
Amma bu 2 ildə 3 dəfə eynək dəyişmişəm .Hərə bir cürünü məsləhət görür . Sizcə hansı eynəkləri (optik) harda və necə istifadə etmək məsəlhətdir ? :confused:

yeqin gozunuzde probleminiz olub)))
sehv basha dushmeyin narciceyimiz goz hekimidi

:)

SAFAVI
08.11.2010, 23:58
Məncə gözə taxmalı uyğun gələni seçmək lazımdır. həkim filan lazım deyil.

İlğım
09.11.2010, 00:01

bezen gozun biri digerinden ferqli gorme kefiyetinde olur. meselen gozun biri -1 biri 0 ola biler. hazir eyneklerde her iki shushe eynidi

SAPAND
09.11.2010, 00:02

+ nə qədər çox olsa bir o qədər rahat seçirsən , amma deyirlər belə olmaz . Belədə gözlər daha tez korlanır :confused:

Narchicheyi
09.11.2010, 00:03
2 il olar komputerdə işləyərkən , qəzet-kitab oxuyarkən optik eynəkdən istifadə edirəm . Gözüm yorulurdu , məsləhət bildilər ...
Amma bu 2 ildə 3 dəfə eynək dəyişmişəm .Hərə bir cürünü məsləhət görür . Sizcə hansı eynəkləri (optik) harda və necə istifadə etmək məsəlhətdir ? :confused:

:)

Mene cox maraqlidir.siz eyneyinizi hekim yoxlamasindan kecmeden almisiniz?

SAPAND
09.11.2010, 00:06
Mene cox maraqlidir.siz eyneyinizi hekim yoxlamasindan kecmeden almisiniz?

Birincini hə , o birilərini aptekdə yoxlayıb verdilər . axırıncı bənövşəyi çalar verir .dedilərki bu komputerdə işləyəncün daha məsləhətdir ..Amma plasmasdandı şüşələri . Mənə elə gəldiki əvvəli şüşədən olan daha təmiz göstərirdi ...

Narchicheyi
09.11.2010, 00:09
35-40 yawlarindan sonra bullurda deyiwiklik getdiyinden gozlerde zeiflik yaranir.buna presbiopiya (qocaliq uzaq gormesi)deyilir.bunun ucun presbiopik eyneklerden istifade olunur.40 yawinda +1,45yawinda +1.5 ve s olur.ola bilsin ki xestenin 50 yawi var ve ona normada +2 eyneyi lazimdir.eger o hec vaxt eynek taxmayibsa ona +1.5 ve 1.75 nomreli eynek meslehet gorulur

Narchicheyi
09.11.2010, 00:11
Birincini hə , o birilərini aptekdə yoxlayıb verdilər . axırıncı bənövşəyi çalar verir .dedilərki bu komputerdə işləyəncün daha məsləhətdir ..Amma plasmasdandı şüşələri . Mənə elə gəldiki əvvəli şüşədən olan daha təmiz göstərirdi ...

meslehet gorerdim hekim yoxlamasindan kecin.goz dibi yoxlanilmalidir,her ehtimala qarwi
wuweden olan eynekler daha yaxwidir.

SAPAND
09.11.2010, 00:12
35-40 yawlarindan sonra bullurda deyiwiklik getdiyinden gozlerde zeiflik yaranir.buna presbiopiya (qocaliq uzaq gormesi)deyilir.bunun ucun presbiopik eyneklerden istifade olunur.40 yawinda +1,45yawinda +1.5 ve s olur.ola bilsin ki xestenin 50 yawi var ve ona normada +2 eyneyi lazimdir.eger o hec vaxt eynek taxmayibsa ona +1.5 ve 1.75 nomreli eynek meslehet gorulur

İlk eynəyim =0.75 idi , indi deyəsən =1.25 di :)
Optik şüşə , yoxsa plastik məsləhətdi ?

Narchicheyi
09.11.2010, 00:22
İlk eynəyim =0.75 idi , indi deyəsən =1.25 di :)
Optik şüşə , yoxsa plastik məsləhətdi ?

optik wuwe daha yaxwidir

SAPAND
09.11.2010, 00:24
optik wuwe daha yaxwidir

Şüşənin kefiyətini necə bilmək olar ?
Soruşandada hərə öz malın tərif edir ..:)

Narchicheyi
09.11.2010, 00:33
Şüşənin kefiyətini necə bilmək olar ?
Soruşandada hərə öz malın tərif edir ..:)

wuwe ele wuwe kimi olur:)baxanda gorunur
bu iwlerle optik texnikler mewgul olur

SAPAND
09.11.2010, 00:35
wuwe ele wuwe kimi olur:)baxanda gorunur
bu iwlerle optik texnikler mewgul olur

Mən şəffaflıq faizin nəzərdə tutdum :) (ola bilısin düzgün ifadədə etmirəm )

Narchicheyi
09.11.2010, 00:52
Mən şəffaflıq faizin nəzərdə tutdum :) (ola bilısin düzgün ifadədə etmirəm )

faiz meselesini texnikler daha yaxwi biler

SAPAND
09.11.2010, 01:02
faiz meselesini texnikler daha yaxwi biler

Hər halda faydalı infolara görə sağ olun .:)

PS; İndi Azərbaycan internet resuslarında yoxladım . Belə bir mövzu yoxdur ..

Ayse
09.11.2010, 18:43
optik eynekler barede cox yaza bilmerem amma bi sey deyim bezen insanlar optikadan ozleri secir hekim mesleheti almadan,bunun eks tesiri var mutleq okuliste muraicet etmek lazimdir.birde eziz forumcular eynek taxdida goz etrafinda terleme olur o zaman eyneyi deyisdirmek lazimdir demek o eynek size dusmeyib

SAPAND
04.09.2011, 22:59
Artıq "tərifli" orqanik eynəkən bezdim . 1-2 aya cızıq-cızıq olurlar .(bəlkəmdə kefiyyətsizini sırayıblar ) ...

+1.75 şüşə sifarışlə hazırlatdırdım (antiblesk) .Əladır , amma mənə maraqlı gələni odurki əvvəlki eynəklərlə uzağa baxa bilmirdim . Bununlasa uzagada baxa bilirəm .Hətda mənə elə gəlir daha yaxşı görürəm belə . Bu nədən irəli gəlir ? Əslində belə olmamalıdır ..:confused:

İlğım
04.09.2011, 23:03
Artıq "tərifli" orqanik eynəkən bezdim . 1-2 aya cızıq-cızıq olurlar .(bəlkəmdə kefiyyətsizini sırayıblar ) ...

+1.75 şüşə sifarışlə hazırlatdırdım (antiblesk) .Əladır , amma mənə maraqlı gələni odurki əvvəlki eynəklərlə uzağa baxa bilmirdim . Bununlasa uzagada baxa bilirəm .Hətda mənə elə gəlir daha yaxşı görürəm belə . Bu nədən irəli gəlir ? Əslində belə olmamalıdır ..:confused:

Orqaniklər kefiyyətsiz olmur sadəcə olaraq düzgün saxlamırsız, mənim kimi)))) Onları ya gözünüzdə ya da qabında saxlamaq lazımdır.

Narchicheyi
04.09.2011, 23:08

Orqanika shushe eyneklerden daha rahatdir.
gorunur evvel gozunuzu yoxlatdirmadan,kor-tebii suretde almisiniz.
eledir?

SAPAND
04.09.2011, 23:08
Orqaniklər kefiyyətsiz olmur sadəcə olaraq düzgün saxlamırsız, mənim kimi)))) Onları ya gözünüzdə ya da qabında saxlamaq lazımdır.

Lap elə gözünüzdə saxlayın . Hər halda silmək lazım gəlir . Artıq tam əminliklə deyə bilərəmki şüşə daha yaxşıdır .Alman , və ya Koreya istehsalı olanlar məsləhətlidir ..

SAPAND
04.09.2011, 23:10
Orqanika shushe eyneklerden daha rahatdir.
gorunur evvel gozunuzu yoxlatdirmadan,kor-tebii suretde almisiniz.
eledir?

Nəyi rahatdırki ? Sadəcə birdən əlindən düşəndə qırılmır orqanik şüşə .
İlk dəfə yoxlatmışdım 0.75 olanda . Sonra 1 il əvvəldə yoxladıb aldım .1.5 idi ..

Narchicheyi
04.09.2011, 23:14
Nəyi rahatdırki ? Sadəcə birdən əlindən düşəndə qırılmır orqanik şüşə .
İlk dəfə yoxlatmışdım 0.75 olanda . Sonra 1 il əvvəldə yoxladıb aldım .1.5 idi ..

Orqanika shushe kimi agir deyil,
evvel gozunuzu yoxlatdiqdan sonra eyneyi sifarishle duzeltdirmishdiniz,yoxsa aptekden almishdiniz?
siz indi eyneksiz uzagi nece gorursunuz?

SAPAND
04.09.2011, 23:18
Orqanika shushe kimi agir deyil,
siz indi eyneksiz uzagi nece gorursunuz?

İndi aldığım eynəyin şüşələri çox nazıkdır .(rus şüşəsi qalın olur ) . Deyərdim hətda orqanikdəndə yüngüldür .
Mən deyərdim indiki eynəklə daha yaxşı görürəm uzagı . Mənidə çaşdıran elə budur .Yəni həm yaxını ( qəzet , komp ..) , həmdə uzağı yaxşı görürəm . Belə olmamalıdır axı məncə ..

İlğım
04.09.2011, 23:19
İndi aldığım eynəyin şüşələri çox nazıkdır .(rus şüşəsi qalın olur ) . Deyərdim hətda orqanikdəndə yüngüldür .
Mən deyərdim indiki eynəklə daha yaxşı görürəm uzagı . Mənidə çaşdıran elə budur .Yəni həm yaxını ( qəzet , komp ..) , həmdə uzağı yaxşı görürəm . Belə olmamalıdır axı məncə ..

)))))) Ağa sən yaxını görmürsən ya uzağıʔ Sən + almısan ya -ʔ

Narchicheyi
04.09.2011, 23:20
İndi aldığım eynəyin şüşələri çox nazıkdır .(rus şüşəsi qalın olur ) .

men axi sual verdim..)
eyneksiz uzagi nece gorursunuz?
eger eyneksiz dumanli gorursunuzse ve + eynekle bu narahatsizliq aradan goturulurse,demek sizde Hipermetropiya formalashir

SAPAND
04.09.2011, 23:24
men axi sual verdim..)
eyneksiz uzagi nece gorursunuz?
eger eyneksiz dumanli gorursunuzse ve + eynekle bu narahatsizliq aradan goturulurse,demek sizde Hipermetropiya formalashir

İ

Hipermetropiya nə olan şeydi ?:)
+1.75 almışam

Narchicheyi
04.09.2011, 23:28
+1.75 almışam

Elmi dilde (-) miotropiya,yani yaxingorme--uzagi zeif,yaxini ise yaxshi gormek
(+) hipermetropiya,uzaqgorme--uzagi yaxshi gorme,yaxini ise zeif gormek,bazen de hem yaxini ,hem de uzagi zeif gormek

İlğım
04.09.2011, 23:32
+1.75 almışam

Onda normaldı də. Sən uzağı yaxşı görürmüşsən yaxını görmürmüşsən. İndi eynıklə yaxını da görə bilirsən. Qojalırsan ha ağa)))) YAxını görə bilməmək qocalıq əlamətidi :)

Narchicheyi
04.09.2011, 23:36
Onda normaldı də. Sən uzağı yaxşı görürmüşsən yaxını görmürmüşsən. İndi eynıklə yaxını da görə bilirsən. Qojalırsan ha ağa)))) YAxını görə bilməmək qocalıq əlamətidi :)

)
Buna presbiopiya ,yani qocaliq zeif gormesi adlanir

SAPAND
04.09.2011, 23:40
Elmi dilde (-) miotropiya,yani yaxingorme--uzagi zeif,yaxini ise yaxshi gormek
(+) hipermetropiya,uzaqgorme--uzagi yaxshi gorme,yaxini ise zeif gormek,bazen de hem yaxini ,hem de uzagi zeif gormek

Əsil həkim -tapmaca cavab :D

---------
İndi ikinizədə BAN verəcəm , qocaltdız məni :smile

Narchicheyi
04.09.2011, 23:50
Əsil həkim -tapmaca cavab :D

---------
İndi ikinizədə BAN verəcəm , qocaltdız məni :smile

)) Burda basha dushmememli hec ne yoxdur ,aga
hipermetropiya yani ,bu shexsler uzagi yaxshi,yaxini zeif gorur
amma bu her zaman bele olmur,yani mutleq deyil
hipermetrop wexsler hem yaxini ,hem de uzagi zeif gorurler

SAPAND
04.09.2011, 23:57
)) Burda basha dushmememli hec ne yoxdur ,aga
hipermetropiya yani ,bu shexsler uzagi yaxshi,yaxini zeif gorur
amma bu her zaman bele olmur,yani mutleq deyil
hipermetrop wexsler hem yaxini ,hem de uzagi zeif gorurler

Mən 100 metir hündürlükdən sigaret kötüyünü görürəm .Amma saqızın üstündəki yazıları heç cür oxuya bilmirəm . Mənim gözlərim haqda nə demək olar ? :)

Narchicheyi
05.09.2011, 00:02
Mən 100 metir hündürlükdən sigaret kötüyünü görürəm .Amma saqızın üstündəki yazıları heç cür oxuya bilmirəm . Mənim gözlərim haqda nə demək olar ? :)

Bes men bir saatdir ki sual verirem ki, eyneksiz uzagi nece gorursunuz? ))
narahat olmayin sizde normal insanlar da oldugu kimi presbiopiya inkishaf edir

PAPARAZI
05.09.2011, 01:18
Mən çox xoşlayiram eynəkləri... Hər zamanda taxiram...Dostlarima da deyirəmki, harda maraqli gördüz eynək alin mənə..))

sweet
07.09.2011, 11:38
[QUOTE=SAPAND;78592]2 il olar komputerdə işləyərkən , qəzet-kitab oxuyarkən optik eynəkdən istifadə edirəm . Gözüm yorulurdu , məsləhət bildilər ...

Hekim meslehetine gore elimizle toxundugumuzda optik ve orjinal eyneklerin shushesi soyuq olur bununla ferqini mueyyen etmek olur

SAPAND
07.09.2011, 19:55
[QUOTE=SAPAND;78592]2 il olar komputerdə işləyərkən , qəzet-kitab oxuyarkən optik eynəkdən istifadə edirəm . Gözüm yorulurdu , məsləhət bildilər ...

Hekim meslehetine gore elimizle toxundugumuzda optik ve orjinal eyneklerin shushesi soyuq olur bununla ferqini mueyyen etmek olur

Aaaa doğrudan elədir . İndi yoxladım :gimmefive