PDA

Просмотр полной версии : Hansı ölkələri Azərbaycanın müttəfiqi hesab edirsiniz?

Reportyor
05.06.2009, 16:27
Space TV-nin xəbərlər departamentinin keçmiş rəhbəri Eldəniz Elgünün rəhbərlik etdiyi Rеgional Təhlükəsizlik İnstitutu Azərbaycanın müttəfiqlərini müəyyənləşdirmək üçün rеspondеntlər arasında sorğu kеçirib. Sorğuya yalnız bir sual daхil еdilib - Aşağıdakı dövlətlərdən hansını Azərbaycanın stratеji müttəfiqi hеsab еdirsiniz?
1. ABŞ
2. Rusiya Fеdеrasiyası
3. Türkiyə
4. Iran Islam Rеspublikası
5. Gürcüstan

RTİ-dən RİA-ya verilən məlumata görə, sorğuda 520 nəfər Azərbaycan vətəndaşı iştirak еdib. Sorğunun nəticləri aşağıldakı kimi olub:

1. ABŞ – 23 faiz
2. Rusiya Fеdеrasiyası- 21 faiz
3. Türkiyə-25 faiz
4. Gürcüstan -6 faiz
5. İran İslam Rеspublikası- 18 faiz
6. Hеç biri -7 faiz (http://ria.az/siyaset/10481.html)

Sorğunun təm mətni ilə sılkadan tanış olub öz mövqeyinizi bildirməyi xahiş edirəm. Sizcə sorğu nə dərəcədə reallığı əks etdirir? Təklif edərdim ki, sorğunu keçirənlər də forumda müzakirəyə qoşulub öz fikirlərini bildirsinlər. şəxsi mövqeyimə gəlincə, doğrudur istənilən sorğular reallığı əks etdirmir. Amma məncə Gürcüstan daha çox faiz toplmalı idi, nəinki İran. İran heç vaxt Azərbaycana müttəfiq olmayıb, ola da bilməz.

Nizami63
05.06.2009, 18:02
Elgün qardaşları mətbuatı coxdan izləyən mənim kimi insanlar üçün həmişə hörmətl sahibi olublar...
Bu qardaşlar həmişə insanlarımızı düşünməyə və axtarışlar aparmağa sövq ediblər. Hörmətli Eldəniz bəyin rəhbərliyi altında aparılmış bu rəy sorgusu hesab edirəm ki, cəmiyyətimizdəki bu günkü əhval-ruhiyəni əks etdirmək baxımından cox maraqlıdır...
Bununla belə onu da bildirmək istəyirəm ki, sorguya verilən şərhi düzgün hesab etmirəm.

Nizami63
09.06.2009, 21:16
biz öz siyasətimizlə ona nail olmalıyıq ki, Rusiya bizim əsas müttəfiqimizə çevrilsin...
Onda necə deyərlər qoyun da qurdla yola gedəcəkdir.

PAPARAZI
09.06.2009, 21:26
Bu sorgu ilə razilaşa bilmərəm... Müttəfiq kimi qəbul ediyim ölkələr öz adima belə siralanmali deyil...

Greyfrut
09.06.2009, 22:57
Deməli Azərbaycanda İranı və Rusiyanı mütəffiq hesab edənlər də varıymış, düzü çox maraqlı gəldi mənə.

Nizami63
10.06.2009, 15:55
Deməli Azərbaycanda İranı və Rusiyanı mütəffiq hesab edənlər də varıymış, düzü çox maraqlı gəldi mənə.
bu onu sübut edir ki, keçən əsrin 92 - cı illərindən müəyyən xarici qüvvələrin apardığı böhtan kampaniyası nəticə verməyib. Bizim cəmiyyət inkişaf etdikcə kimin nəyə qadir olduğunu daha aydın başa düşəcəkdir.
İranı, Rusiyanı biz azərbaycanlıların nəzərində aşılaçağa çalışan qüvvələr indi də hörmətli R.Ərdoğanın AKP partiyasının rəhbərliyi altında günü-gündən inkişaf edən Türkiyə Respublikasını syasətinə çamurlar atmağa girişiblər...

İran və Rusiyaya münasibətdə olduğu kimi onların Türkiyəyə və R.Ərdoğana qarşı yeritdikləri məkrli siyasət də heç bir nəticə verməyəcəkdir.

ul-via
06.12.2009, 14:46
İran və Rusiya heç vaxt bizim müttfiqimiz olmayıb, olmayacaqlar da. Fəlsəfəyə varmaq lazım deyil.
Müttəfiqlərimiz Türkiyə və İsraildir. Hal-hazırda və çox zaman.

Nizami63
06.12.2009, 20:43
İran və Rusiya heç vaxt bizim müttfiqimiz olmayıb, olmayacaqlar da. Fəlsəfəyə varmaq lazım deyil.
Müttəfiqlərimiz Türkiyə və İsraildir. Hal-hazırda və çox zaman.
fəlsəfəyə varmamaq həqiqətə göz yummaq deməkdir !
Siz Azərbayca kimi işğala məruz qalmış bir ölkənin işğalçı bir dövlətlə müttəfiqliyini necə təsəvvür edə bilirsiniz?
Bu mənim Sizə 1 - ci sualımdır.
Diqqətinizə çatdırmaq istədiyim 2 - ci məqam isə ondan ibarətdir ki Türkiyə və İsraillə eyni zamanda bizim müttəfiq olmağımız bu gün və gələcəkdə mümkün deyildir !

ul-via
07.12.2009, 10:22
fəlsəfəyə varmamaq həqiqətə göz yummaq deməkdir !
Siz Azərbayca kimi işğala məruz qalmış bir ölkənin işğalçı bir dövlətlə müttəfiqliyini necə təsəvvür edə bilirsiniz?
Bu mənim Sizə 1 - ci sualımdır.
Diqqətinizə çatdırmaq istədiyim 2 - ci məqam isə ondan ibarətdir ki Türkiyə və İsraillə eyni zamanda bizim müttəfiq olmağımız bu gün və gələcəkdə mümkün deyildir !

Siz işğalçını müttəfiq təsəvvür edirsinizsə, mən niyə etməyim Nizami müəllim?
Rusiya işğalçı deyil? Yox, yox, işğalçıların başçısıdır! Qarabağda əsir qadınlarımızın çılpaq işlədildiyi bağ var ha, baxın onun səbəkarı da elə Rusiyadır. Bizim heç vaxt müttəfiqimiz olmayan Rusiya.
İsrail isə bizə müttəfiqdir, bu faktdır.
O ki qaldı, Türkiyə və İsrailin EYNİ ZAMANDA bizə müttəfiq ola bilməyəcəklərinə... Əminsiniz?! Əgər bizim siyasilər EYNİ ZAMANDA həm Rusiya, həm ABŞ maraqlarına qulluq edə bilirsə, bu məsələ bizim əlimizdə uşaq oyuncağıdır.

Seyid
07.12.2009, 13:55
Deirem belke hormetli userler muttefiq sozunun ne demek oldugunu bir analiz edek....???
Muttefiq- eyni guce yaxud bir birine yaxin guclere sahib olan dovletler arasindaki ortaq maraqlari ehate eden siyasi plana deilir.. Sizlerin sadaladigi ABS, Rusiya ve bawqa guclu dovletler..
Biz onlarla nece muttefiq ola bilerik axi? Guya ABS yaxud Rusiya bize istediyini
eletdire bilmez?
Gurcustan ve Rusiya yaxin muttefiq idi ne oldu? bir aya Gurcustan diz uste cokdu.. Bu saat dunyada bir qayda var.. Gucun varsa hokm sur..
Biz yalniz o vaxt guclu dovletlerle muttefiq ola bilerik ki, gerek maraqlarimiz
ust uste duwsun...yaxud onlarin 70% bizim ise 30% xeyrimiz olsun....
Gulustan muqavilesi muttefiqlerini hamiya misal cekmek olar mence....Maraqlarini resmilewdirdiler ve bizi ayirdilar..
Bize muttefiq yaxud iw birlikci lazim deil.. Maraqlarimizi oz xeyrimize hell edecek ve bize serf eden variantlarda taktiki gediwler lazimdi..

Nizami63
07.12.2009, 16:55
Siz işğalçını müttəfiq təsəvvür edirsinizsə, mən niyə etməyim Nizami müəllim?
Rusiya işğalçı deyil? Yox, yox, işğalçıların başçısıdır! Qarabağda əsir qadınlarımızın çılpaq işlədildiyi bağ var ha, baxın onun səbəkarı da elə Rusiyadır. Bizim heç vaxt müttəfiqimiz olmayan Rusiya.
Rusiya işğalçı ölkə deyildir !
Torpaqlarımızın əldən verilməsində hamıdan çox bizim özümüzün məsuliyyəti var...
İsrail isə bizə müttəfiqdir, bu faktdır.
İsrailin dünyada 2 müttəfiqi var : ABŞ və Böyük Britaniya. Bu ölkələri isə əksər dövlətlər bəşəriyyətin düşməni hesab edirlər...İndi özünüz nətiə çıxara bilərsiniz.
O ki qaldı, Türkiyə və İsrailin EYNİ ZAMANDA bizə müttəfiq ola bilməyəcəklərinə... Əminsiniz?! Əgər bizim siyasilər EYNİ ZAMANDA həm Rusiya, həm ABŞ maraqlarına qulluq edə bilirsə, bu məsələ bizim əlimizdə uşaq oyuncağıdır.
Rusiya - ABŞ münasibətləri Türkiyə - İsraill münasibətlərindən kəskin surətdə fərqlənir...

ul-via
08.12.2009, 09:37
Rusiya işğalçı ölkə deyildir !
Torpaqlarımızın əldən verilməsində hamıdan çox bizim özümüzün məsuliyyəti var...

Nizami müəllim işğalçı deyil? Bəlkə də mənim cavabımın sizi aciz qoya biləcəyindən qorxmursunuz, təcrübəniz mənim yaşımın iki qatıdır. Amma faktlardan qorxun.
Rusiyanın əsrlər boyu imperialist siyasətini qoyuram bir kənara. Çünki ona da arqument kimi, `keçmiş qaldı keçmişdə` deyə bilərsiniz. Yaxşı bəs, Gürcüstanın bir hissəsini işğal altına alan kim idi? Rusiya deyil idimi? Yenə də deyirsiniz işğalçı deyil?
İsrailin dünyada 2 müttəfiqi var : ABŞ və Böyük Britaniya. Bu ölkələri isə əksər dövlətlər bəşəriyyətin düşməni hesab edirlər...İndi özünüz nətiə çıxara bilərsiniz.

Mənim nəticəm Rusiayanın və Emənistanın etdiklərindən çıxır çox vaxt. Çünki nəticə çıxarmaq üçün həmişə SƏBƏBi bu iki dövlət yaradırlar. Mən Rusiya ilə düşmən olmağın tərəfdarı deyiləm, əksinə. Amma onlara dost deyəndə də, ətim ürpəşir. Bu qədər də yox da. Psevdopatriotların dediyi pafoslu cümlələrə oxşasa da, şəhidlərimizdən ayıbdır. Vallah ayıbdır.
ABŞ və Britaniya mənə neyləyib?! Bəşəriyyətə nəsə eləyib deyə mən ona düşmən kəsilməliyəm? Yaxşı bəs bəşəriyyət neylədi mənim üçün torpaqlarım gedəndə? Heç nə!
Rusiya - ABŞ münasibətləri Türkiyə - İsraill münasibətlərindən kəskin surətdə fərqlənir...

Kim dedi ki oxşayır? Amma bu bir həqiqətdir. bizim üçün müttəfiqərimizin bir-birilə yox, bizə olan münasibəti əsasdır. Mən siyasətdə eqoistliyin tərəfdarıyam. Müsəlmandırsa dalımda dayanan, canım qurban. Yəhudidirsə yenə də canım qurban. Dini və bəşəri qayda-qanunları bizim siyasətə qatmaq lazım deyil. Lap tutalım elə Masson, bizə neyləyib? Erməni, rus quldurları elədiyini eləyib?

Seyid
08.12.2009, 16:21
Nizami muellim Rusiyanin iwgalci dovlet olmadigini bariz numunelerle subut edin zehmet olmasa..
Men ise iwgalci oldugunu subut edirem az sora..
Demeli bawlayaq xanliq dovrunden.. Rusun Cenubi qafqazda ne iwi var idi?
Cavad xan, Qubali Feteli xan ve qirilan gence ehalisi ve s ve ilaxir..
Men rusyaya demiwdim menim camaatimi qir tok ziyalilarimi oldur komunizm qur deye? Nie bu milletin agilli tebeqesi qirilmali ya surgune gonderilmeli idi..
Nie bizim cekdiyimiz kinolari kinodan anlayiwi olmayan rus zabitleri xowuna gelmeyen yerleri kesib dogramali idi???? Nie menim milletim ALLAHsizlawmali idi? sadalamaga cox weyler var.. Muasir dovrde Gurcustani bir aya yerle yeksan eledi bir ele millet helak oldu? sebeb? gucun var deye zeifi ezmelisen?
Qarabagda qirilan bu milletin gunahi kimdedi? 20 yanvar faciesini de ozumuz ozume eledik?
Nizami muellim rusiyaya iwgalci dememekle bu milletin wehidine qazisine ayib olur vallah...

SAPAND
08.12.2009, 18:34
Seyid yaxşı fikirləşdikdə məncə bəzən işğalında hardasa köməyi olur .:confused:
Məsələn tarıxı sənin qədər bilməsəmdə mən belə düşünürəmki əgər ruslar o vaxt Azərbaycanı işğal etməsəydilər (bir yerə qatdılar müəyyən qədərini ) Azərbaycanda olan xanlıqlar biri-birini didib parçalayacaqdılar .
Qısası belə bir vəziyyət yaranasıydı : " Tülkü uzaqdan görüb bu halət , bildiki yox heç birinin taqəti ":) Tarıxı yaxşı bilən birisi kimi etiraf etməlisənki xanlıqların işı -gücü biri-biriylə dava etmək olub :confused:

Seyid
09.12.2009, 10:27
Seyid yaxşı fikirləşdikdə məncə bəzən işğalında hardasa köməyi olur .:confused:
Məsələn tarıxı sənin qədər bilməsəmdə mən belə düşünürəmki əgər ruslar o vaxt Azərbaycanı işğal etməsəydilər (bir yerə qatdılar müəyyən qədərini ) Azərbaycanda olan xanlıqlar biri-birini didib parçalayacaqdılar .
Qısası belə bir vəziyyət yaranasıydı : " Tülkü uzaqdan görüb bu halət , bildiki yox heç birinin taqəti ":) Tarıxı yaxşı bilən birisi kimi etiraf etməlisənki xanlıqların işı -gücü biri-biriylə dava etmək olub :confused:
Bax burda yanilirsan hormetli Sapand... men yuxarida qeyd etmiwem Qubali Feteli xanin adini.. Qubali Feteli xan nie oldu sence? Qarabag xanligindan qonaqliqdan gelerken zeherlendi.. Ruslar onu zeherleyerek oldurdu... Cunki hemin vaxtdan az muddet sonra Feteli xan Azerbaycani birlewdirecekdi.. Ve bunun ucunde butun munbit zemini yaratmiwdi cenubi qafqazda.....

ul-via
09.12.2009, 11:31
yaxşı fikirləşdikdə məncə bəzən işğalında hardasa köməyi olur .:confused:

Sapand bəy bunu heç kim danmır, Rusiya işğalının mənfiləri qədər, müsbətləri də var idi. Amma söhbət bu gündən gedir və bu günki `müttəfiqlik şou`larından.
Üç əsrə yaxındır ki, Rusiya imperiyası (Çar Rusiyası, SSRİ, elə indiki Rusiya Federasiyası) nə öz xalqını yaşamağa qoyur, nədə ki, qonşularını. Mütləq müdaxilə sanki bunların qanına işləyib və ədavəti daha da artırmaqla, katalizator rolunu oynayırlar. Hansı sülh carçısı rolundan söhbət gedə bilər bu halda, mənə çox maraqlıdır.
Amma görürəm ki, bu suala cavab tapmaq arzum gözümdə qalacaq.

SAPAND
09.12.2009, 19:01
Amma söhbət bu gündən gedir və bu günki `müttəfiqlik şou`larından.
Belədə götürsək çeynənmiş sözdə olsa deməyə məcburamki müttəfiqlik iki dövlətin birgə maraqları üst-üstə düşərsə buna müttəfiklik adı verilir .
Bu günü götürsək mənim fikrimcə hazırki vəziyyətdə bizim müttəfiqimiz : Türkiyə , İsrail , Ukrayna ,Pakistanı göstərə bilərəm .

PS: Qeyd eləyimki son vaxtlar baş verən olaylardan görünürki Türkiyəni , Ukraynanı müttəfiqlik sırasından çıxarmağa çalışanlar vardır :confused:

İlğım
09.12.2009, 20:55
turkiye

Nizami63
09.12.2009, 22:29
Nizami müəllim işğalçı deyil? Bəlkə də mənim cavabımın sizi aciz qoya biləcəyindən qorxmursunuz, təcrübəniz mənim yaşımın iki qatıdır. Amma faktlardan qorxun.
faktların təhrif edilməsindən yaxşı olardı ki haı çəkinəydi...Əlahəzrət faktlar özlərinə qarşı bir mənalı münasibət tələb edir.

Çox təəssüf ki bizim cəmiyyətin yaşlı nəslinin bəzi nümayəndələri kimi gənclərimizin də əksəriyyəti tarixi faktlara öz dar düşüncələri səviyyəsində yanaşmaqdan çəkinmirlər...

Bir yandan sovet rejimini sağa - sola qırmaclayan insanlar söhbət eks prezident H.Aliyevdən düşəndə onun həmin illərdə xariqələr yaratdığını sübut etməyə çalışırlar.

Tarixə belə absurd münasibətlər göstərmək düzgün deyildir...Bu 1 - si.
Rusiyanın əsrlər boyu imperialist siyasətini qoyuram bir kənara. Çünki ona da arqument kimi, `keçmiş qaldı keçmişdə` deyə bilərsiniz. Yaxşı bəs, Gürcüstanın bir hissəsini işğal altına alan kim idi? Rusiya deyil idimi? Yenə də deyirsiniz işğalçı deyil?
Siz SAPAND bəyin yuxarıda yazdığı post ilə tanış olmusunuzmu?!

Xahiş edirəm bir az məntiqli olmağa çalışasınız.

Çar Rusiyası İranı məğlub edib indiki Azərbaycanı özünə birləşdirməsəydi indi biz İranın hansısa vilayəti kimi mövcud olardıq. Bunu siz başa düşmürsünüz?!

Heç olmasa bunu nəzərə alın, sonra məni nədənsə qorxmaqda ittiham edin.

Siz heç Gürcüstanın tarixini bilirsiniz ki Rusiyanın Cənubi Osetiyanı və Abxaziyanı işğal etdiyini iddia edirsiniz?

Xahiş edirəm qanunları diqqətlə oxuyasınız. Oxusanız onda görəcəksiniz ki Gürcüstanın SSRİ - dən ayrılmaq hüququ kimi onların da həmin qanuna əsasən Gürcüstandan ayrılmaq hüququ var.

Necə olur ki XVİİ əsrdə Rusiya Gürcüstanı İran işğalından azad edərkən yaxşı dövlət olur XX əsrdə Osetiyanı Gürcüstanın caynağından xilas edəndə pis?!

Mənim bu suallarıma cavab vermənizi xahiş edirəm.

Yerdə qalan fikirlərinizə ona görə cavab vermirəm ki ...

Nizami63
09.12.2009, 22:44
Demeli bawlayaq xanliq dovrunden.. Rusun Cenubi qafqazda ne iwi var idi?
mən yenə də hamınızdan xahiş edirəm bu və ya digər tarixi hadisələrə qiymət verərkən əmin məsələləri daha geniş müstəvidə baxağa çalışasınız...

Cənubi Qafqaz uğrunda mübarizə əsrlərldir ki dünyanın hegemon dövlətləri arasında davam edir. Sizin göstərdiyiniz vaxtda Cənubi Qafqazı ruslar işğal etməsəydi bunu ingilislər edəcəkdi...Arxasını da yazımmı?!

Seyid
10.12.2009, 08:28
mən yenə də hamınızdan xahiş edirəm bu və ya digər tarixi hadisələrə qiymət verərkən əmin məsələləri daha geniş müstəvidə baxağa çalışasınız...

Cənubi Qafqaz uğrunda mübarizə əsrlərldir ki dünyanın hegemon dövlətləri arasında davam edir. Sizin göstərdiyiniz vaxtda Cənubi Qafqazı ruslar işğal etməsəydi bunu ingilislər edəcəkdi...Arxasını da yazımmı?!
Nizami muellim, baxin ozunuz dediniz IWGAL etmeseydi... IWGAL eden iwgalci demekdi her halda ))))
Ay Nizami muellim menimcun maraqli deil kim iwgal edir.. Mene lazim olan menim torpagim iwgal altinda saxlanilib ya saxlanilmayib..??
Teki rus yox ingilisler iwgal etseydi ya da nemesler...Hong Kongu ingilisler iwgal etdiler..Baxin indi Ingilis eli deyen yere de Rus eli deyen yerede.. Rus xofundan cimxaq lazimdi eeee...Nemesler olsaydi en azindan indi 07 kimi konserva demirinden mawin yerine BMW ya mercedes sururduk...
Sutkanin 3de birini ickili veziyyete keciren bir millet ozu ucun ne gun aglayib bizimcun neyleyecek eee???
Butun texnologiyasi ogurluq.. ve s ve ilaxir.. bu siyahi cox uzundu...

ul-via
10.12.2009, 09:09
Belədə götürsək çeynənmiş sözdə olsa deməyə məcburamki müttəfiqlik iki dövlətin birgə maraqları üst-üstə düşərsə buna müttəfiklik adı verilir .
Bu günü götürsək mənim fikrimcə hazırki vəziyyətdə bizim müttəfiqimiz : Türkiyə , İsrail , Ukrayna ,Pakistanı göstərə bilərəm .

PS: Qeyd eləyimki son vaxtlar baş verən olaylardan görünürki Türkiyəni , Ukraynanı müttəfiqlik sırasından çıxarmağa çalışanlar vardır :confused:

+10 000 000..........

Sapand bəy ilk postumu oxusanız, görərsiniz ki, müttəfiqlər barədə fikirlərimiz üst-üstə düşür. Fikrinizə qüvvət, İsrail və Trükiyədən başqa Ukrayna və Pakistanı da özümüzə müttəfiq hesab edirəm.

O ki qaldı, onları müttəfiqlik siyahısından çıxarmaq istəyənlərə, bu istəyənin də adı açıq-aşkar ortadadır - Rusiya.

ul-via
10.12.2009, 09:25
faktların təhrif edilməsindən yaxşı olardı ki haı çəkinəydi...Əlahəzrət faktlar özlərinə qarşı bir mənalı münasibət tələb edir.
Çox təəssüf ki bizim cəmiyyətin yaşlı nəslinin bəzi nümayəndələri kimi gənclərimizin də əksəriyyəti tarixi faktlara öz dar düşüncələri səviyyəsində yanaşmaqdan çəkinmirlər..
Bir yandan sovet rejimini sağa - sola qırmaclayan insanlar söhbət eks prezident H.Aliyevdən düşəndə onun həmin illərdə xariqələr yaratdığını sübut etməyə çalışırlar.
Tarixə belə absurd münasibətlər göstərmək düzgün deyildir...Bu 1 - si..

Dar düşüncə?! Nizimi müəllim müzakirələrdə bir az səbrli olmağa çalışın. Rusiya sizin ideal imperiyanızdırsa, mən və digər gənclər də sizin millətin uşaqlarıyıq.
Mənə də çox şey dar və cılız gəlir, hə nolsun?! Bu birincisi... (!)

H.Əliyev məsələsinə gəlincə isə... Lap elə düz edirlər. Niyə Rusiya bizim minlərlə ziyalını qırıb, torpağımızı ona buna bağışlayandan sonra da sizin üçün ideal qala bilir, H. əliyev`in hərəkətlərini isə görməməzlikdən və dəyərləndirməməzlikdən gəlirsiniz? Rusiyadan çox pislik eləyib?
Yox, əgər deyirsinizsə `Umduğu yerdən küsərlər` onda başqa məsələ. Hərçənd ki, sizin umduğunuz yerdə elə Rusiyadır.

Siz SAPAND bəyin yuxarıda yazdığı post ilə tanış olmusunuzmu?!
Xahiş edirəm bir az məntiqli olmağa çalışasınız.
Çar Rusiyası İranı məğlub edib indiki Azərbaycanı özünə birləşdirməsəydi indi biz İranın hansısa vilayəti kimi mövcud olardıq. Bunu siz başa düşmürsünüz?!
Heç olmasa bunu nəzərə alın, sonra məni nədənsə qorxmaqda ittiham edin.
Siz heç Gürcüstanın tarixini bilirsiniz ki Rusiyanın Cənubi Osetiyanı və Abxaziyanı işğal etdiyini iddia edirsiniz?
Xahiş edirəm qanunları diqqətlə oxuyasınız. Oxusanız onda görəcəksiniz ki Gürcüstanın SSRİ - dən ayrılmaq hüququ kimi onların da həmin qanuna əsasən Gürcüstandan ayrılmaq hüququ var.
Necə olur ki XVİİ əsrdə Rusiya Gürcüstanı İran işğalından azad edərkən yaxşı dövlət olur XX əsrdə Osetiyanı Gürcüstanın caynağından xilas edəndə pis?!
Mənim bu suallarıma cavab vermənizi xahiş edirəm.
Yerdə qalan fikirlərinizə ona görə cavab vermirəm ki ...

Mənim də sizdən bir xahişim var, obyektiv olun. Bir fikrimdən yapışıb, digərlərini ört-basdır edib, Rusiyanı bu qədər təmizə çıxarmayın.
Göstərin o cümləmi ki, harda ki demişəm, Rusiya işğalı bizə pis təsir edib. Göstərin, mən də çəkilim qırağa. İran və rusiya BİZİM üçün hər iksi eyni bezin qırağıdır.
Bu dövlət və onun sakinləri immeriyapərəst psixikadan çıxa bilməyiblər və bilməyəcəklər də...

Biz bu gündən danışırdıq səhv etmirəmsə... Rusiyanı Gürcüstana kim çağırdı? Bədbəxt osetin xalqı?! Hardandır öz ərazisində minlərlə azsaylı xalq olan Rusiyanın başqa ölkələrin ərazisində yaşayan azsaylı xalqlara bu MƏHƏBBƏTi? Çeçenlərə çarə qılsınlar da, niyə qılmırlar onda?

cupbulu
10.12.2009, 09:54
Mənə bir şey çox maraqlıdır .
Bu SSRi ni bu qeder tərifləyənlər , onu ideal edənlər o vaxtlar düşündüklərini bu qədər sərbəst dilə gətirə bilirdilərmi ? Rahat fikirlərini söyləyə bilirdilərmi ?
Bəli deməyin!
Çünki olanlar göz qabağındadır.

Nizami63
10.12.2009, 19:56
Mənə bir şey çox maraqlıdır .
Bu SSRi ni bu qeder tərifləyənlər , onu ideal edənlər o vaxtlar düşündüklərini bu qədər sərbəst dilə gətirə bilirdilərmi ? Rahat fikirlərini söyləyə bilirdilərmi ?
Bəli deməyin!
Çünki olanlar göz qabağındadır.
heç kim SSRİ - nin ideal dövlət olduğunu iddia etmir...Bu 1 - si.

Mən " BƏLİ " deyirəm !

Ancaq bu da faktdır ki mərhum eks rezident H.Aliyev hakimiyyətə gəldiyi 1969 - cu ildən sonra haqq deyənlərin dillərini kəsməyə başlayıblar ki həmin proseslər indi də davam edir...

Bütün bunların təsiridir ki cəmiyyətimizin bəzi üzvləri saxtakarlıqla bu günümüzü mədh etməklə məşğuldurlar.

Yaxşı olardı ki bir cəmiyyətin, xalqın arasına çıxasınız. Bu xalqa canının yandığını söyləyənlər bəlkə onda əsl həqiqətlərdən hali olardılar...

Nizami63
10.12.2009, 20:15
Dar düşüncə?! Nizimi müəllim müzakirələrdə bir az səbrli olmağa çalışın. Rusiya sizin ideal imperiyanızdırsa, mən və digər gənclər də sizin millətin uşaqlarıyıq.
Mənə də çox şey dar və cılız gəlir, hə nolsun?! Bu birincisi... (!)
sizə cılız gələnləri buyurub yaza bilərsiniz, mən Sizdən fərqli olaraq hər şeyi oxuyuram...

SSRİ - dən ayrılmağımızdan artıq 20 ilə yaxındır ki bir müddət keçib. Nəyə nail olmuşuq?

Fakt budur ki sovetlərin vaxtında Azərbaycan milləti kimi formalaşmış bu insanlar günü - gündən təfəkkürcə feodalizmə qayıtmaqdadırlar....
H.Əliyev məsələsinə gəlincə isə... Lap elə düz edirlər. Niyə Rusiya bizim minlərlə ziyalını qırıb, torpağımızı ona buna bağışlayandan sonra da sizin üçün ideal qala bilir, H. əliyev`in hərəkətlərini isə görməməzlikdən və dəyərləndirməməzlikdən gəlirsiniz? Rusiyadan çox pislik eləyib?
Yox, əgər deyirsinizsə `Umduğu yerdən küsərlər` onda başqa məsələ. Hərçənd ki, sizin umduğunuz yerdə elə Rusiyadır.
kimdir o minlərlə hesab etdiyiniz ziyalı?!

Günahsız hesab etdiyiniz həmin insanların bu günə kimi heç birinin cinayət işini cəmiyyətə açıqlamağa cürətlərin çatmadığı bir halda onların necə günahsız yerə məsuliyyətə cəlb edildiyini iddia edirsiniz?!

Deyir bir dəli bir quyuya bir daş atdı min ağıllı onu çıxara bilmədi. Bizim cəmiyyətdə baş verənləri elə bu məsəl ilə müqayisə etmək olar...
Mənim də sizdən bir xahişim var, obyektiv olun. Bir fikrimdən yapışıb, digərlərini ört-basdır edib, Rusiyanı bu qədər təmizə çıxarmayın.
Göstərin o cümləmi ki, harda ki demişəm, Rusiya işğalı bizə pis təsir edib. Göstərin, mən də çəkilim qırağa. İran və rusiya BİZİM üçün hər iksi eyni bezin qırağıdır.
Bu dövlət və onun sakinləri immeriyapərəst psixikadan çıxa bilməyiblər və bilməyəcəklər də...
Siz məni yaxşı tanımırsınız, mən elə insan deyiləm ki saxtakarlıq edim və bəzi məqamları bilərəkdən ört - basdır edim.

Mən Sizin o fikirlərinizə münasibət bildirməmişdim ki onlara cavab verməyi lazım bilməmişdim. Səbəbini başa düşmək istəmirsinizsə bu mənim problemim deyildir.
Biz bu gündən danışırdıq səhv etmirəmsə... Rusiyanı Gürcüstana kim çağırdı? Bədbəxt osetin xalqı?! Hardandır öz ərazisində minlərlə azsaylı xalq olan Rusiyanın başqa ölkələrin ərazisində yaşayan azsaylı xalqlara bu MƏHƏBBƏTi? Çeçenlərə çarə qılsınlar da, niyə qılmırlar onda?
çeçenlər Sizin nəzərdə tutduğunuz bandit insnlardan ibarət deyillər. Banditlərin sayı onlarla ölçüldüyü halda əsl çeçenlərin sayı minlərlə ölçülür...

İlğım
10.12.2009, 22:41

[/FONT]

halaldi

İlğım
10.12.2009, 22:44
R.Tamilla (68 yaşında) - ...Mən özüm Kompartiyanın üzvü olmuşam və inanırdım ki, hər şey düzdür. Lakin, o günlərdə baş verən hadisələr bir vahimə idi. Rəhbərlik Azərbaycanda baş verən hadislərə nəzarət edə bilmirdi. Yanğının alovlanmasının qarşısını almaq üçün hansısa tədbirlər görmək əvəzinə, elə etdilər ki, bu yanğın hələ də yanır. İki xalqı bir-birinin üstünə salırdılar. Mənə belə gəlir ki, mən demək olar ki, əminəm ki, bütün bunlar xüsusi olaraq təşkil olunmuşdur. Orda, Mərkəzdə qorxdular ki, birdən Zaqafqaziya onların əlindən çıxacaq. Bax buna görə də xalqları vuruşdurdular ki, onlar birləşə bilməsinlər və Moskvanın qəyyumluğundan çıxa bilməsinlər... Bu, belə siyasətdir. Məgər bunu bağışlamaq olarmı... Mən 20 yanvardan sonra heç bir partiyaya inanmıram".

K.Sveta (62 yaşında) - "...Budur, biz televerilişlərə qulaq asanda, mərkəzi Moskva televerilişlərinə, orda hər şey başqa rəngdə təqdim olunurdu. Bax, məhz beləcə, 90-cı illərdə bizi gözləyən hadisələrdən hələ çox qabaq guya firavan bir ölkədə yaşayaraq, güman etmirdik ki, fəhlələrin tətillərini dağıdıblar. Digər rus şəhərlərində tanklar özününküləri qovub dağıdıblar. Sovet əsgərləri orda tətil edən dinc fəhlələrə atəş açmışlar. O Novoçerkasskda olmuş hadisə. Bunun haqqında da biz çox gec eşitdik. Yəqin ki, bunun üstündən sükutla keçmişlər..."

cupbulu
11.12.2009, 10:04
heç kim SSRİ - nin ideal dövlət olduğunu iddia etmir...Bu 1 - si.

Mən " BƏLİ " deyirəm !

Ancaq bu da faktdır ki mərhum eks rezident H.Aliyev hakimiyyətə gəldiyi 1969 - cu ildən sonra haqq deyənlərin dillərini kəsməyə başlayıblar ki həmin proseslər indi də davam edir...

Bütün bunların təsiridir ki cəmiyyətimizin bəzi üzvləri saxtakarlıqla bu günümüzü mədh etməklə məşğuldurlar.

Yaxşı olardı ki bir cəmiyyətin, xalqın arasına çıxasınız. Bu xalqa canının yandığını söyləyənlər bəlkə onda əsl həqiqətlərdən hali olardılar...

Hörmətli Nizami bey
İnanmıram ki bu gün burda rahatlıqla danışdıgınız sözləri hər hansı bir hakimiyyət dövründə belə sərbəst deyə bilərdiniz. Ən azından hakimiyyətdə olanların ünvanına qərəzli nəsə bir söz desəydiniz Sibirdə artıq yeriniz hazır olardı .
O ki qaldı cəmiyyət arasında olmağımıza...yetərincə cəmiyyət arasındayıq.
Olanları da aydın görürük.

Elçin
11.12.2009, 19:47
Heç bir ölkənin müttəfiqi, düşməni, dostu yoxdu. Dünyanı idarə edənlər öz ssenarilərini yazır, dövlət başçıları isə bu ssenari üzrə rollarını ifa edirlər. Millətlər isə, çox şeydən xəbərsiz, tamaşaçı qismində çıxış edirlər.

ul-via
11.12.2009, 20:18
sizə cılız gələnləri buyurub yaza bilərsiniz, mən Sizdən fərqli olaraq hər şeyi oxuyuram...

Siz məni yaxşı tanımırsınız, mən elə insan deyiləm ki saxtakarlıq edim və bəzi məqamları bilərəkdən ört - basdır edim.

Mən sizi tanımıram və siz də Məni. Özünüzə qarşı mühakimə istəmirsinizsə, məni də nədəsə təqsirləndirməyin.
Digər fikirlərinizə cavab yazmamağımın səbəbini bilmirsinizsə, bu MƏNİM Problemim deyil...

halaldi

Çox sağ olun gulnara xanım!
Sadəcə cəmiyyəti gözükor adlandırıb, hər şeyi təcrübə ilə bağlayanda mən də bu cür həqiqətləri `süfrəyə` gətirməli oluram. Heç cür qəbuledilməzdir indiki yarımüharibə şəraitində, cəbhədə hələ də gündə bir şəhid verən anda bunda əli, qolu, başı, ayağı olan Rusiyanın təbliğatı!
Ayıbdır, Şəhidlərimizdən ayıbdır!

Nizami63
11.12.2009, 20:35
Hörmətli Nizami bey
İnanmıram ki bu gün burda rahatlıqla danışdıgınız sözləri hər hansı bir hakimiyyət dövründə belə sərbəst deyə bilərdiniz. Ən azından hakimiyyətdə olanların ünvanına qərəzli nəsə bir söz desəydiniz Sibirdə artıq yeriniz hazır olardı .
O ki qaldı cəmiyyət arasında olmağımıza...yetərincə cəmiyyət arasındayıq.
Olanları da aydın görürük.
hörmətli cupbulu xanım, sovet dövründə sözə qiymət vardı ( SAPAND bəy təsdiq edər )...

Siz heç indiki mətbuatı oxuyursunuzmu, televizora baxırsınızmı? Hər gün demək olar ki informasiya vasitələrində korrupsiya və digər neqativ hallar haqqında məlumatlar öz əksini tapır. Hanı bunlara reaksiyalar?

Sovet dövründə isə belə deyildi...

Nizami63
11.12.2009, 21:00
Mən sizi tanımıram və siz də Məni. Özünüzə qarşı mühakimə istəmirsinizsə, məni də nədəsə təqsirləndirməyin.
Digər fikirlərinizə cavab yazmamağımın səbəbini bilmirsinizsə, bu MƏNİM Problemim deyil...
siz səhvinizi yenə də etiraf etmək istəmirsiniz. Mənim ittihamlarım Sizin şəxsinizə qarşı yönəlməmişdi fikirlərinizə qarşı yönəlmişdi. Siz isə ittihamlarınızı artıq mənim şəxsimlə bağlamağa çalışmışdınız.

İndi mən Sizin cavablandırmadığım postlarınızı cavablandıracağam :
Mənim nəticəm Rusiayanın və Emənistanın etdiklərindən çıxır çox vaxt. Çünki nəticə çıxarmaq üçün həmişə SƏBƏBi bu iki dövlət yaradırlar. Mən Rusiya ilə düşmən olmağın tərəfdarı deyiləm, əksinə. Amma onlara dost deyəndə də, ətim ürpəşir. Bu qədər də yox da. Psevdopatriotların dediyi pafoslu cümlələrə oxşasa da, şəhidlərimizdən ayıbdır. Vallah ayıbdır.
Sizin səhviniz elə məhz bundadır ki SƏBƏB - i yerində axtarmırsınız. Məsləət bilirəm ki tarixi oxuyasınız. Yenə də öz fikrinizdə qaldığınız halda mən Sizə tarixi faktları təqdim etməyə hazıram, sonra deməyin ki haradansa kopyalamışam....

O ki qaldı şəhidlərdən utanmağa biz özümüzü tanısaydıq özümüzə görə onlardan utanardıq başqalarına görə yox !

Ayıb budur !
ABŞ və Britaniya mənə neyləyib?! Bəşəriyyətə nəsə eləyib deyə mən ona düşmən kəsilməliyəm? Yaxşı bəs bəşəriyyət neylədi mənim üçün torpaqlarım gedəndə? Heç nə!
ABŞ, Britaniya və adını çəkmək istəmədiyiniz sionist İsrail dövləti şəxsi plandan baxanda mənə də heç nə etməyiblər.

Biz burada şəxsi məsələlərimii həll etməyə yığışmamışıq !

Unutmayın ki yaşadığımız Azərbaycan dövləti yağı düşmənlərin diqqətini həmişə cəlb edib.

Unutmayın ki "MONRO" kimi cinayətkar layihələri dünya siyasətinə yankilər və digərləri gətiriblər...
Kim dedi ki oxşayır? Amma bu bir həqiqətdir. bizim üçün müttəfiqərimizin bir-birilə yox, bizə olan münasibəti əsasdır. Mən siyasətdə eqoistliyin tərəfdarıyam. Müsəlmandırsa dalımda dayanan, canım qurban. Yəhudidirsə yenə də canım qurban. Dini və bəşəri qayda-qanunları bizim siyasətə qatmaq lazım deyil. Lap tutalım elə Masson, bizə neyləyib? Erməni, rus quldurları elədiyini eləyib?
Dini və bəşəri qayda - qanunları siyasətə qatan təəssüf ki Sizin özünüsünüz ! Bir istisna ilə ki sionizmə üstünlük verirsiniz...

cupbulu
12.12.2009, 09:39
hörmətli cupbulu xanım, sovet dövründə sözə qiymət vardı ( SAPAND bəy təsdiq edər )...

Siz heç indiki mətbuatı oxuyursunuzmu, televizora baxırsınızmı? Hər gün demək olar ki informasiya vasitələrində korrupsiya və digər neqativ hallar haqqında məlumatlar öz əksini tapır. Hanı bunlara reaksiyalar?

Sovet dövründə isə belə deyildi...
Nizami bəy təbii ki televizora da baxırıq , mətbuatdan da xəbərimiz var .
Dediyiniz o korrupsiyani və neqativ halları üzə çıxardan var idi ki ? Daha doğrusu buna cəsarət edən .
O ki qaldı korrupsiyanin olmasına inanın o həmişə olub ... və olacaq da . Çünki bu təkcə Azərbaycanda deyil.

Hörmətli cupbulu xanım xahış edirəmki mövzudan yayınmayasınız .
Bu mövzunun adı "Hansı ölkələri Azərbaycanın müttəfiqi hesab edirsiniz?" dir .
Sovet Azərbaycanı ilə İndiki Azərbaycan respublikası haqında fikirlərinizi
bəndənizin açdığı aşağıdakı mövzuya yönəltsəz daha yaxşı olar .
Nizamı məlimin təbiiki bu mövzudan xəbəri var , amma yəqin sizin gözünüzdən qaçıb .
Sizin bu yazınıza cavab orda nəsə yazmağa çalışaram
---------Diqqətinizə görə təşəkkürlər --------

http://forum.ria.az/showthread.php?t=161

cupbulu
14.12.2009, 10:07
lap bizim iqtiarın nümayəndələri kimi danışdınız...
hörmətli cupbulu xanım, korrupsiyanın mövcudluğuna gətirdiyiniz yuxarıdakı səbəbi onun davam etməsi üçün şərt kimi qəbul edilə bilməz. İnandırıram sizi ki dünyanın heç sivil ölkəsində nöqsanları izah etmək üçün belə səbəblər uydurmurlar...

Mən iqtidarın nümayəndəsi deyiləm . Hec aciz muxalifətin də tərəfdarı olmaq fikrim yoxdu .
Mövzudan yayınmayım ...

Nizami63
14.12.2009, 13:35
Mən iqtidarın nümayəndəsi deyiləm . Hec aciz muxalifətin də tərəfdarı olmaq fikrim yoxdu .
Mövzudan yayınmayım ...
bizdəki müxalifətin adına əl müxalifəti deyirlər...

cupbulu
14.12.2009, 13:59
bizdəki müxalifətin adına əl müxalifəti deyirlər...
İkisi də lazımsızdırsa o zaman insanları ayırmayaq.
Müxalif qüvvə olan müxalifətimiz də yoxdu .

Attila
15.12.2009, 15:34
İqtisadi maraqlar bir olduqca müttəfiqlər olur.

SAPAND
10.03.2010, 15:43
SAFAVI Azərbaycanin muttəfigi(ləri) kimi hansi ölkəni(ləri) görürsünüz. Və niyə? :p :confused:

Nizami63
10.03.2010, 19:31
SAFAVI Azərbaycanin muttəfigi(ləri) kimi hansi ölkəni(ləri) görürsünüz. Və niyə? :p :confused:
onun bu barədəki " fikirləri " ilə siz o qədər tanış olmusunuz ki...

SAFAVI
10.03.2010, 21:45
onun bu barədəki " fikirləri " ilə siz o qədər tanış olmusunuz ki...

Man sana ne qeder izah edim ki, manim bu forumla tanishligim gorunen qeydiyyat tarixindan etibarendir. Balka , sanin diinde, desam basha dushersen:

------------------------------------

STOP Flood

Nizami63
10.03.2010, 22:09
Man sana ne qeder izah edim ki, manim bu forumla tanishligim gorunen qeydiyyat tarixindan etibarendir. Balka , sanin diinde, desam basha dushersen:

------------------------------------

STOP Flood
STOP Flood yazmamışdan öncə bu barədə fikirləşməyiniz lazım idi. Bu 1 - i.

2 - si isə yazdığınız cümlənin quruluşu bir daha mənim haqlı olduumu sübut edir.

İndi mövzuya uyğun olaraq onu deyə bilərəm ki, ABŞ - ları və İsrail kimi ölkələr yalnız öz maraqları naminə hər cür işlərə əl atmağa hazırdırlar və əsasən bu yardımların sonu həmin ölkələrin ziyanına və əksər halda müsəlmanların qanının bahasına başa gəlir.

SAPAND
10.03.2010, 22:19
Nizami məlim STOP Flood u mən yazmışam , yoxsa düz etməmişəmmi ?:p

Bu mənim ümdə peşəmdir və buna görədə əmək haqqı alıram :D :p

Nizami63
10.03.2010, 22:22
Nizami məlim STOP Flood u mən yazmışam , yoxsa düz etməmişəmmi ?:p

Bu mənim ümdə peşəmdir və buna görədə əmək haqqı alıram :D :p
anlaşılmamazlığa görə sizdən üzr istəyirəm.

SAFAVI
11.03.2010, 05:35
anlaşılmamazlığa görə sizdən üzr istəyirəm.

Nizami bey, emin olun ki, daha bir anlashilmamazliga gore uzr istemelisiz.
amma bununla da man bu movzuda size hec na yazmayacam:
tek ve ilk nikim , eyni zamanda soyadim var bu forumda. vesselam.

SAFAVI
11.03.2010, 05:45
Daimi muttefiqimiz yoxdur.

PAPARAZI
23.04.2010, 18:26
Bütün dövlətlər öz mənafeyini güdür...

NAOMI
23.04.2010, 20:54
Bütün dövlətlər öz mənafeyini güdür...

Çox düz qeyd etdin.

SAFAVI
09.05.2010, 14:01
Siyaset - maraqlar ve menfeetler ticaretidir.
Muttefiq sayilan her olke oz manafeine gore Azerbaycani goz qirpiminda satmaga hazirdir. Dovlet ne mehelledir, ne qebile, ne tayfa. ayaqlari ustunde durmaq isteyirse, siyasi musiqi altinda maraqlarina uygun oynamalidir.
Rusiyani, Irani, USA-ni, Bangladeshi, Ruandani ve s. bize muttefiq sayanlar! Bu "siyasi ticaret" emeliyyatlarinda ola bilsin Rusiyadan Ruandaya qeder muttefiq adlandirdiqlarinizin hamisi Azerbaycani 1 manata satmaga hazirdirlar.
Turkiyeni muttefiq sayanlar! Ola bilsin(Amma sadece ola bilsin(!!!), buna da arxayin olmaq safehlikdir) Turkiye bizi bela ucuz, yani 1manata satmaz, amma 2 manata satar.
Ona gore, ona buna daimi dost, qardash, muttefiq deyib rahatlanmaq, muttefiqlere baxib qurrelenmekdense, ozumuze kimi neceye satmaga hazir ola bilerik sualini verib, oz hele ki, kicik ve kasib "Price-list"imizi tertib etmek etmeyimiz lazimdir.
Dovlet "mehelle ponyatkalari" ile idare olunmur, qorunmur, ireli ise hec getmir.

Emilio
09.05.2010, 14:28
mence bizim hal hazirda bir fikirimiz olmalidirki Rusla aramizi duzeldek o seviyyede duzeltmekki Ermenilerden ellerini uzsunler,gormedizki Ermaniler isteyirdi ki Turkiye ile serhetleri acsin ,Turkler bizim ile arasi soyusun ondada bizim bir elacimiz qalirki Ruslarin eteyinden yapiwaq ve Rusdarda istediyi kimi bizden istifade etsin,Amma wukur ki Turkler acmadi serhedi demeli Turk ile aramiz eladi,qaldi Rusiya fedirasiyyasi aramizi hele onlarla etmeliyikki Ermenilerden ellerini ceksinler,bawa duwsunlerki ermenilerden bunlara xeyir gelmir amma Azerbaycandansa gelir,demeli bizim 1 nomreli duwmenimiz ermeni deyil rusdu amma onun uzune gule-gule oz iwimizi gormeliyik.Qaldi Azerbaycanin strateji muttefiqi mence ela sorxu kecirilib.

SAFAVI
09.05.2010, 14:35
mence bizim hal hazirda bir fikirimiz olmalidirki Rusla aramizi duzeldek o seviyyede duzeltmekki Ermenilerden ellerini uzsunler,gormedizki Ermaniler isteyirdi ki Turkiye ile serhetleri acsin ,Turkler bizim ile arasi soyusun ondada bizim bir elacimiz qalirki Ruslarin eteyinden yapiwaq ve Rusdarda istediyi kimi bizden istifade etsin,Amma wukur ki Turkler acmadi serhedi demeli Turk ile aramiz eladi,qaldi Rusiya fedirasiyyasi aramizi hele onlarla etmeliyikki Ermenilerden ellerini ceksinler,bawa duwsunlerki ermenilerden bunlara xeyir gelmir amma Azerbaycandansa gelir,demeli bizim 1 nomreli duwmenimiz ermeni deyil rusdu amma onun uzune gule-gule oz iwimizi gormeliyik.Qaldi Azerbaycanin strateji muttefiqi mence ela sorxu kecirilib.

Biz rusiyaya ermenistani evez eda bilmerik.

Emilio
09.05.2010, 14:43
Biz rusiyaya ermenistani evez eda bilmerik.

men demiremki evez edek,sadece Ruslardi olara destek veren yoxsa biz onlari coxdannan tapdaliyib kecmiwdik.

gul
09.05.2010, 14:44
rusiyani muttefiq hesab etmirem. Onlar qafqazda sakitlik istemir.
Irani muttefiq hesab etmirem onlar daxilen azb.ni sevmir.. Hazirki hakimiyyet narahatdi
Helelik maraqlarimiz turkiye ile ust-uste dushur. Muttefiq hesab olunuruq

SAFAVI
09.05.2010, 14:53
sadece Ruslardi olara destek veren yoxsa biz onlari coxdannan tapdaliyib kecmiwdik.

Bunu behane kimi bele eshitmek artiq adama agir gelir.
Bize muharibe lazimdir. hamimiz esger olduqdan sonra, ermeni kimin qucagindadir, bunu duhsunmye vaxt olmayacaq. olsa bela, esgerin siyasetle ishi olmaz.
esger ucun doyush emri ve qarshisndaki dushmen var. bashqa hec ne.

Emilio
09.05.2010, 15:05
Bunu behane kimi bele eshitmek artiq adama agir gelir.
Bize muharibe lazimdir. hamimiz esger olduqdan sonra, ermeni kimin qucagindadir, bunu duhsunmye vaxt olmayacaq. olsa bela, esgerin siyasetle ishi olmaz.
esger ucun doyush emri ve qarshisndaki dushmen var. bashqa hec ne.

bize o lazimdirki Rualari bir az ermenilerden uzaqlawiraq,muharibe ederdikse coxdannan ederdik neyi gozleyirdik?onu gozleyirdikki Rus ili ermenilerin aralaribnda soyuq munasibet olsun.onsuzda hamiya aydindiki Muharibeden bawqa yolumuz yoxdu.

SAFAVI
09.05.2010, 15:12
bize o lazimdirki Rualari bir az ermenilerden uzaqlawiraq,muharibe ederdikse coxdannan ederdik neyi gozleyirdik?onu gozleyirdikki Rus ili ermenilerin aralaribnda soyuq munasibet olsun.onsuzda hamiya aydindiki Muharibeden bawqa yolumuz yoxdu.

Postlarindan gorurem ki, ozun savadli oglansan, her sheyi ayird eda bilirsen)
nece inana bilirsen ki, ermeni ile rusu Azerbaycan bir-birlerinden uzaqlashdira biler?
Herden SAVADLI bir gencin qeleminden durr tokumesi evezine bele fikir cixdiqda, teessuflenmemek olmur.

Emilio
09.05.2010, 15:25
Postlarindan gorurem ki, ozun savadli oglansan, her sheyi ayird eda bilirsen)
nece inana bilirsen ki, ermeni ile rusu Azerbaycan bir-birlerinden uzaqlashdira biler?
Herden SAVADLI bir gencin qeleminden durr tokumesi evezine bele fikir cixdiqda, teessuflenmemek olmur.

nEYEY GOREKI HELE FIKIRLEWIRSIZ,fikirlewirsizki hecneye qadir deyilik ve ya onlar daima bir yerde olacaq,Ruslara olar cox maraq daresindedi yoxsa biz?Elbetde biz neft herweye qadirdi.RUslar hecvaxt imkan vermezki Azerbaycanin neftinden diger olkeler istifade etsin Ruslar tamawaci rolunda oynasin.sizce biz gorururki aciq aydin ruslar Ermeni kopeklerine komek edir,amma Ruslara qaz veririk ne esasinda axi onlar bizim duwmenimize qowun veririki bizimle muharibede qalib gelsin?neye gore Ruslara qaz veririk?

SAFAVI
09.05.2010, 15:31
nEYEY GOREKI HELE FIKIRLEWIRSIZ,fikirlewirsizki hecneye qadir deyilik ve ya onlar daima bir yerde olacaq,Ruslara olar cox maraq daresindedi yoxsa biz?Elbetde biz neft herweye qadirdi.RUslar hecvaxt imkan vermezki Azerbaycanin neftinden diger olkeler istifade etsin Ruslar tamawaci rolunda oynasin.sizce biz gorururki aciq aydin ruslar Ermeni kopeklerine komek edir,amma Ruslara qaz veririk ne esasinda axi onlar bizim duwmenimize qowun veririki bizimle muharibede qalib gelsin?neye gore Ruslara qaz veririk?

rusiyanin qaz ve neft ehtiyatlari, yataqlari, hasilati, emali, ixraci haqda zehmet olmasa oxuyun. bu melumatlar sizin savadiniza yalniz savad qatar.
heqiqeten cox faydali melumatlar elde etmish olarsiz.
rusiya o neft qaz ehtiyatlari ile zengin neft yataqlari olan Azerbaycanin 10 nusxesini cixarar...

Polad
09.05.2010, 21:32
siyaset - maraqlar ve menfeetler ticaretidir.
Muttefiq sayilan her olke oz manafeine gore azerbaycani goz qirpiminda satmaga hazirdir. Dovlet ne mehelledir, ne qebile, ne tayfa. Ayaqlari ustunde durmaq isteyirse, siyasi musiqi altinda maraqlarina uygun oynamalidir.
Rusiyani, irani, usa-ni, bangladeshi, ruandani ve s. Bize muttefiq sayanlar! Bu "siyasi ticaret" emeliyyatlarinda ola bilsin rusiyadan ruandaya qeder muttefiq adlandirdiqlarinizin hamisi azerbaycani 1 manata satmaga hazirdirlar.
Turkiyeni muttefiq sayanlar! Ola bilsin(amma sadece ola bilsin(!!!), buna da arxayin olmaq safehlikdir) turkiye bizi bela ucuz, yani 1manata satmaz, amma 2 manata satar.
Ona gore, ona buna daimi dost, qardash, muttefiq deyib rahatlanmaq, muttefiqlere baxib qurrelenmekdense, ozumuze kimi neceye satmaga hazir ola bilerik sualini verib, oz hele ki, kicik ve kasib "price-list"imizi tertib etmek etmeyimiz lazimdir.
Dovlet "mehelle ponyatkalari" ile idare olunmur, qorunmur, ireli ise hec getmir.
no comment...

Чёкнытый
10.05.2010, 02:14
Dövlətdər arasında heç vaxt müttəfiq və ya dos belə deyək olmur.
Dost ola bilər bir müdətlik, iki dövlət birləşib birini zəbt edəndə.
Yalnız hall hazırdaki vəzyətdə, Azərbaycana nə Dostu var nədə o sayılan qardaş dediyi ölkələr.
Mən başa düşmürəm hansı ölkə öz maraxları xaricində gəlib can can deyər başqa ölkəyə.Ёсли там нету выгода зачем попусту дружит...Это Ж просто я панатия

Yagmur
10.05.2010, 15:14
Her bir dovlet oz maraqi esnasinda xarici siyasetini gurur.Eqer her hansi bir dovletin basqa dovletle maragi ust uste duserse muttefiqlik yarana biler o dovletler arasinda.Bunucun deye bilerem ki,Azerbaycanin muttefiqi yoxdur.

palciq
10.05.2010, 23:12
Hal-hazırda dünyada gedən ictimai-siyasi proseslerə nəzər salsaq görərik ki, qlobalaşma adı altında qütübləşmələr mövcuddur.
Sivilzasiyaların toqquşşması --siyasi gerçəklikdir..
Belə bir vəziyyətdə Azərbaycan qərbdə özünə müttəfiq axatarsa Rusiya və İrandan ölkələrindən ciddi təpkilər görəcək, eyni zamanda İsraili ilə mütəfiqlik seçsə bütövlükdə İslam ölkələri iə üz-üzə qalacaq..

Nizami63
15.05.2010, 22:48
Hal-hazırda dünyada gedən ictimai-siyasi proseslerə nəzər salsaq görərik ki, qlobalaşma adı altında qütübləşmələr mövcuddur.
Sivilzasiyaların toqquşşması --siyasi gerçəklikdir..
heç bir gerçəklikdən əsər - əlamət yoxdur. Bu günkü qarşıdurmaların bir səbəbi var : enerji ehtiyatları üzərində mübarizə.
Ciddi politoloqların rəyincə Arktikanın maddi ehtiyatları üzərindəki mübarizə III DM - sinin ortaya çıxmasına səbəb ola bilər...
Belə bir vəziyyətdə Azərbaycan qərbdə özünə müttəfiq axatarsa Rusiya və İrandan ölkələrindən ciddi təpkilər görəcək, eyni zamanda İsraili ilə mütəfiqlik seçsə bütövlükdə İslam ölkələri iə üz-üzə qalacaq..
Azərbaycan Türkiyə və İrandan nümunə götürərək müttəfiqlərini onunla qonşu ölkələr sırasından seçməlidir...

İlğım
15.05.2010, 22:52
heç bir gerçəklikdən əsər - əlamət yoxdur. Bu günkü qarşıdurmaların bir səbəbi var : enerji ehtiyatları üzərində mübarizə.
Ciddi politoloqların rəyincə Arktikanın maddi ehtiyatları üzərindəki mübarizə III DM - sinin ortaya çıxmasına səbəb ola bilər...

Azərbaycan Türkiyə və İrandan nümunə götürərək müttəfiqlərini onunla qonşu ölkələr sırasından seçməlidir...

Hansı qonşumuz ilə müttəfiq ola bilərik? Rusiya- hansı ki, qafqazda hec vaxt sakitlik istemez. İran- hansı ki, ostanlara bolduyu azerbaycanin yeniden berpasindan qorxur.. Gurcustanmı ? hansını?

Nizami63
15.05.2010, 23:00
Hansı qonşumuz ilə müttəfiq ola bilərik? Rusiya- hansı ki, qafqazda hec vaxt sakitlik istemez. İran- hansı ki, ostanlara bolduyu azerbaycanin yeniden berpasindan qorxur.. Gurcustanmı ? hansını?
siz səhv edirsiniz : Qafqazlardakı sabitliyin qarantı kimi həmişə güclü Rusiya mövcud olub və nəzərinizə çatdırım ki bu gün RF - sı öz keçmiş qüdrətini sürətlə bərpa etməkdədir.

Hansı Azərbaycanın bərpasından qorxur?! Deyə bilərsinizmi ki bu Azərbaycan nə vaxt mövcud olmuşdur?

SAFAVI
15.05.2010, 23:10
Uzunmuddetli muttefiq mueyyenleshdirmek dovru Sovet Imperiyasinin suqutu ile arxada qalmish sayilir. Dagilmish imperiyanin qutblerde yaratmish oldugu boshluq dunya siyasetinde cox meqamlari tarixe donderdi, cox meqamlari gundeme getirdi. Muttefiqliyi lazim geldikde her saatbashi baxishdan kecirmek lazimdir.
Artiq teesuf ki, bir standartliliq ishe yaramir. odlu silahin qilinc uzerinde qelebesi kimi, ikilistandart da kohne metodlara qalib gelib.

Balakishi
21.05.2010, 01:22
Her bir dovlet oz maraqi esnasinda xarici siyasetini gurur.Eqer her hansi bir dovletin basqa dovletle maragi ust uste duserse muttefiqlik yarana biler o dovletler arasinda.Bunucun deye bilerem ki,Azerbaycanin muttefiqi yoxdur.

Materialist bir düshüncedir. Bu ancaq kasib ve ac ölkelere aiddir hansilarki "qarinlarini doydurmaga " calishirlar ve menevi hisslerden uzaqdirlar. Buda tebiidir. Insan ilk önce özünün heyatda qalmasini temin elemelidir.

Insan ilk önce qida barede, sonra tehlükesizlik sonra tehsil ve sonra taninma barede düshünür. Bu dövletlerede aiddir. Imkanli dövletlerle yeni müsteqil siyaset apara bilen dövletler öz siyasetlerinde hisslerde yer verirler, qohum xalqlarin dostlugu ve.s

Türkiyenin iqtisadiyyati ve müsteqilliyi möhkemlenerse bundan sonra Türkiye özüne qardash hesab elediyi Azerbaycana desteyini dahada artiracaq.

Azerbaycanin yegane müttefiqi Türkiyedir. Israel de müttefiqdir amma bu müttefiliyin hisslerle hec bir aidyyati yoxdur burda söhbet yalniz iqtisadi maraqlardan gedir amma her halda buda müttefiqlikdir. Türkiye ile müttefilik ise yalniz iqtisadi maraqlara esaslanmir.

SAFAVI
21.05.2010, 01:49
Türkiyenin iqtisadiyyati ve müsteqilliyi möhkemlenerse bundan sonra Türkiye özüne qardash hesab elediyi Azerbaycana desteyini dahada artiracaq.

Azerbaycanin yegane müttefiqi Türkiyedir. Israel de müttefiqdir amma bu müttefiliyin hisslerle hec bir aidyyati yoxdur burda söhbet yalniz iqtisadi maraqlardan gedir amma her halda buda müttefiqlikdir. Türkiye ile müttefilik ise yalniz iqtisadi maraqlara esaslanmir.

Postlarinizi diqqetle oxumaga calishiram.
Razilashdigim bir cox meqamlar kimi, ortaq olmayan fikirlerimiz de yox deyildir.
Qardash dovlet...
Bu qardash xalq mehfumu ile eyni deyil, bunu bilirsiniz. Xalqlarimiz qardashdirmi? Beli, buna etiraz eda bilmerem.
Raziyam ki, Turkiye ile muttefiqliyimiz yalniz iqtisadi maraqlardan ireli gelmir, burda siyasi maraqlar da var, nece ki, israille de yalniz iqtisadi deyil siyasi maraqlar baximindan da bir cox meqamlarda mutefiq sayila bilerik.

Turkiye ile qeyri-iqtisadi ortaq noqtemiz:
Rusiyanin Ermenistana olan munasibetine benzeye biler.
Gurcustanla soyuq olan Shimallilar bu soyuqlugun fonunda ermenistanla daha cox istileshir, bu qafqazda muselman coxlugun merkezinde bir xristian bufer zonanin her zaman movcudlugunun ehemiyyetidir. Rusiya ucun bu cox ehemiyyetlidir.
Turkiyeye mehz oz maraqlarina gore sherqinde bir cox ortaq noqteleri olan muselman turk dovletinin movcudlugu shertdir.
Man tebii Turkiye dushmeni deyilem, amma dovletin dovleti qardash adlandirmasi da, dost adlandirilmasi da yaxin isti diplomatiyanin ifadelerinden bashqa bir shey deyildir. bir daha tekraren yazmagi ve esas diqqeti bu hisseye cekmeyi ozume borc bilirem: "Isti diplomatiyanin istehsal etdiyi ifade".

SAFAVI
21.05.2010, 01:54
esrin evvelerinde turk pashalarinin herbi desteyi qardash desteyi idimi?
Evvela, bir cox yarana bilecek naraziliqlarin qarshisini indiden almaq ucun deyim ki,
bu komek bize hava su kimi lazim idi. Buna shubhe yoxdur.
Amma hec kim buna da shubhe etmesin ki, o zaman da mehz maraqlarimizin kesishdiyi ucun bu herbi desteyi ala bildik.

Polad
21.05.2010, 01:59
siz səhv edirsiniz : Qafqazlardakı sabitliyin qarantı kimi həmişə güclü Rusiya mövcud olub və nəzərinizə çatdırım ki bu gün RF - sı öz keçmiş qüdrətini sürətlə bərpa etməkdədir.

Hansı Azərbaycanın bərpasından qorxur?! Deyə bilərsinizmi ki bu Azərbaycan nə vaxt mövcud olmuşdur?

Azerbaycan adi dovlet olaraq ilk defe 1918 ci ilde meydana cixmishdir..bu dogrudur..(siz boyuk ehtimal bunu nezerde tutursunuz..)
amma,
Sefeviler dovleti Azerbaycan dovleti deyilmidir?..onun bashinda duran Azerbaycan turku Shah Ismayil Sefevi deyilmidir..?
ve bolge olaraq Azerbaycan adlanmirdimi bu bolge?
zaman-zaman ishgala meruz qalib yadellilerin esaretinde olduq deye Azerbaycan kelmesini unutmaliyiqmi?
bizim dovlet adimiz Azerbaycan olmaya biler..
amma, Azerbaycanimizin bashqa adlar altinda muxtelif dovletleri olmushdur...
Sefeviler dovleti buna bir numunedir..
P.S Turkiye dovleti Mustafa Kamalin yaratdigi dovletdir..Turkiye kelmesi Mustafa Kamala mexsusdur..ondan qabaq bu olke Osmanli deye adlanirdi..indi deyek ki, Turkiye ne vaxt movcud olub?...

Balakishi
21.05.2010, 02:00
Postlarinizi diqqetle oxumaga calishiram.
"Isti diplomatiyanin istehsal etdiyi ifade".

Bu esasen mediyanin mehsuludur. Dövletler arasinda qardashligin olmasini bilmek ücün önce görek "Qardashliq" sözü altinda ne basha düshürük ve ikinci en vacib faktor bu " Qardashliqin" stabilliyidir.

Eger uzun bir zaman erzinde stabil qalmish " Qardashliq" varsa demeli bu qardashliqdir.

Amma tarxci olmayan qardashliqi müveqqti qardashliq yada Siz deyen kimi " isti diplomatiyanin istehsal elediyi qardashliq" yaxudda mediyanin süni istehsal eldiyi qardashliqdir.

Adi bir misal : Rusya ve Azerbaycanin indiki dövlet bashcilarida qardashlidan az danishmirlar amma görek bunun tarixi varmi?

Lakin Türkiye ile münasibet tam bashqadir rehmetlik Elcibeyden sonra hakimiyyetde gelen H.Eliyevde Türkiyeye qardash dedi baxmayaraq ki onun Elcibeyin "irsini" mehv elemek meqsedi var idi. Demeli indiki Türkiye Azerbaycan qardashligi hecde Elcibeyin mehsulu deyil yoxsa H.Eliyev onu coxdan aradan qaldirardi..

SAFAVI
21.05.2010, 02:11
Bu esasen mediyanin mehsuludur. Dövletler arasinda qardashligin olmasini bilmek ücün önce görek "Qardashliq" sözü altinda ne basha düshürük ve ikinci en vacib faktor bu " Qardashliqin" stabilliyidir.
.

Eger hansisa dovleti dovletimize qardash gorursunuzse, ancaq xeyirlisi olsun, bashqa hec ne arzu etmirem.
Umid edirem, bir gun ikimizden birimiz bu iki neticeden biri ile razilashacaq.
Amma bu gun ucun, "qardash dovlet" ifadesi manim ucun diplomatiya mehsulundan bashqa bir shey deyil.
Mediaya geldikde, bele ifadeleri diplomatiya istehsal edir ve o diplomatiyanin muelliflerinin tesiri altinda olan media bunu kutleye dikte edir.

Nizami63
21.05.2010, 22:14
P.S Turkiye dovleti Mustafa Kamalin yaratdigi dovletdir..Turkiye kelmesi Mustafa Kamala mexsusdur..ondan qabaq bu olke Osmanli deye adlanirdi..indi deyek ki, Turkiye ne vaxt movcud olub?...
mən belə hesab edirəm ki, sualı düzgün formada ifadə etməmisiniz. Belə məsələlərdə hüquqi varislik prinsipi nəzərə alınmalıdır ki, bizim də hüquqi varisimiz kimi Konstitusiyada ADR dövləti qəbul edilib.

Yeri düşmüşkən onu da bildirim ki, ADR - in hüquqi varis kimi qəbul edilməsini mən doğru hesab etmirəm.

Polad
23.05.2010, 07:57
mən belə hesab edirəm ki, sualı düzgün formada ifadə etməmisiniz. Belə məsələlərdə hüquqi varislik prinsipi nəzərə alınmalıdır ki, bizim də hüquqi varisimiz kimi Konstitusiyada ADR dövləti qəbul edilib.

Yeri düşmüşkən onu da bildirim ki, ADR - in hüquqi varis kimi qəbul edilməsini mən doğru hesab etmirəm.

Nizami63,
bes sizce huquqi varis kimi ADR i deyil, hanis dovleti qebul etmeliyik?
bu barede fikirlerinizi bilmek isterdim...
P.S men de etrafli munasibet bildirecem sizin fikrinizden sonra..

İlğım
23.05.2010, 08:36
Nizami63,
bes sizce huquqi varis kimi ADR i deyil, hanis dovleti qebul etmeliyik?
bu barede fikirlerinizi bilmek isterdim...
P.S men de etrafli munasibet bildirecem sizin fikrinizden sonra..

Huquqi varis kimi ADRi qebul etdikse ADRin serhedlerile kifayetlenmeliyik. En elementar terefi budu. Diger anlashilmazliqlari demirem hele

Polad
23.05.2010, 23:46
Huquqi varis kimi ADRi qebul etdikse ADRin serhedlerile kifayetlenmeliyik. En elementar terefi budu. Diger anlashilmazliqlari demirem hele
siyasi diskussiya movzusuna baxmisan yeqin..
Nizami63 Azerbaycan Sovet Sosialist Respublikasinin huquqi varis kimi hesab olunmasinin terefdaridir..
buna munasibetin necedir?...
P.S Men hele oz munasibetimi bildirmirem..sizlerin munasibeti maraqlidir...

Nizami63
19.08.2010, 22:24
Nizami63 Azerbaycan Sovet Sosialist Respublikasinin huquqi varis kimi hesab olunmasinin terefdaridir..
mən öz fikrimdə qalıram : sizlərin də fikri mənim üçün maraqlıdır.

İlğım
18.12.2010, 12:36

Hamısı bir zibildi. Guya ADR-ə imkan verirdi Lenin iblisiʔ

mirotvores70
18.12.2010, 18:33
biz öz siyasətimizlə ona nail olmalıyıq ki, Rusiya bizim əsas müttəfiqimizə çevrilsin...
Onda necə deyərlər qoyun da qurdla yola gedəcəkdir.
Ampula? Rusiya müttəfiqinə cevrildiyi hər bir olkəni-axsaq yabı kimi minib -əldən düşsə də,yorğa capmağa calışan bir dovlətdir.Siz indiki Rusiyanı Sovetlər birliyinə oxşatmaqda nə qədər yanılırsınız.Düşmənimə də rusiya kimi müttəfiq arzulamıram!
Müttəfiq dovlət qazanmaq ücün-müttəfiqlik yolunda nələri xərcləyəcəyini bilməlisən!
Mənim fikrim isə yekdir -TÜRKİYƏ!

mirotvores70
18.12.2010, 18:58
Bu yerdə Rusiya FSB-sinin məhsulu olan "qafqazəsilli və rus" qarşıdurmasını gorəndə Nizami bəyin sözünə rəğmən "Rusiya ilə müttəfiq olmaq kecdi könlümdən"!

SAPAND
18.12.2010, 19:15
Mənim fikrim isə yekdir -TÜRKİYƏ!

O qədərdə əminliklə demək olmaz.
Siyasətdə mütdəfiq yoxdur , maraqlar var :)

mirotvores70
18.12.2010, 19:27
O qədərdə əminliklə demək olmaz.
Siyasətdə mütdəfiq yoxdur , maraqlar var :)
Bilirsən Sapand-siyasət maraqla qurulsa belə-müttəfiqsiz siyasət-məhvə məhkumdur.
Həyatda hər bir canlının müttəfiqə ehtiyacı var.
Hətta bizi yaradanın da -biz müttəfiqləriyik!

SAPAND
18.12.2010, 19:43
Bilirsən Sapand-siyasət maraqla qurulsa belə-müttəfiqsiz siyasət-məhvə məhkumdur.
Həyatda hər bir canlının müttəfiqə ehtiyacı var.
Hətta bizi yaradanın da -biz müttəfiqləriyik!

Hər bir dövlət ilk öncə özünə güvənməlidir . Nə qədər güclü olsan o qədərdə çox müttəfiqin olacaq :)

AZMAN
25.12.2010, 17:20
Müttəfiqlik məsləsinə münasibət bildirirkən siyasi reallıqları nəzərə almaq lazımdı. Əgər bir dövlət siyasi və iqtisadi baxımdan inkişaf etməyi qarşısına məqsəd qoyubsa, o böyüklüyündən və kiçikliyindən asılı olmayaraq bütün dövlətlərlə münasibətlərini dostluq və müttəfiqlik əsasında qurmalıdı. Azərbaycanın müttəfiqlərinə gəlincə, üzdə Ermənistan istisna olmaqla bütün qonşu dövlətlər Azərbaycanla müttəfiqdi. Türkiyə isə mən deyərdim ki, müttəfiqlikdən əlavə, qardaş bir ölkədi.

İlğım
25.12.2010, 23:22
Müttəfiqlik məsləsinə münasibət bildirirkən siyasi reallıqları nəzərə almaq lazımdı. Əgər bir dövlət siyasi və iqtisadi baxımdan inkişaf etməyi qarşısına məqsəd qoyubsa, o böyüklüyündən və kiçikliyindən asılı olmayaraq bütün dövlətlərlə münasibətlərini dostluq və müttəfiqlik əsasında qurmalıdı. Azərbaycanın müttəfiqlərinə gəlincə, üzdə Ermənistan istisna olmaqla bütün qonşu dövlətlər Azərbaycanla müttəfiqdi. Türkiyə isə mən deyərdim ki, müttəfiqlikdən əlavə, qardaş bir ölkədi.

İndiki dövrdə siyasətdə və biznesdə qardaşlıq münasibətləri müttəfiqlik münasibıtindən artıq deyil.

AZMAN
25.12.2010, 23:29
İndiki dövrdə siyasətdə və biznesdə qardaşlıq münasibətləri müttəfiqlik münasibıtindən artıq deyil.

Siyasət elə biznesdi, xanım qız. Biznesdə olduğu kimi, siyasətdə əbədi dost və düşmən anlayışı yoxdu. Burada çadəcə qarşılıqlı maraqlar var.

İlğım
25.12.2010, 23:40
Siyasət elə biznesdi, xanım qız. Biznesdə olduğu kimi, siyasətdə əbədi dost və düşmən anlayışı yoxdu. Burada çadəcə qarşılıqlı maraqlar var.

Əvvala mürəciət formanıza diqqət edin!
ikinci də mən siyasət və biznesi yox seyasət və biznesdə qardaşlıq və müttəfiqıiyi müqaisə etdim.

AZMAN
25.12.2010, 23:47
Əvvala mürəciət formanıza diqqət edin!
ikinci də mən siyasət və biznesi yox seyasət və biznesdə qardaşlıq və müttəfiqıiyi müqaisə etdim.

Müraciət formamda qüsurlu nə gördünüz? Mənə elə gəlir ki, mən xətrinizə dəyəcək şəkildə müraciət etmdim sizə.
Müttəfiqlik siyasətdə olur.

İlğım
25.12.2010, 23:48
Müraciət formamda qüsurlu nə gördünüz? Mənə elə gəlir ki, mən xətrinizə dəyəcək şəkildə müraciət etmdim sizə.
Müttəfiqlik siyasətdə olur.
Siyasət elə biznesdi, xanım qız.

Bir qərar verin. Siyaset ele biznesdise demek qardashlıq yoxdu

AZMAN
25.12.2010, 23:56
Siyasət elə biznesdi, xanım qız.

Bir qərar verin. Siyaset ele biznesdise demek qardashlıq yoxdu

Bəs istifadəçilər bir-birilərinə necə müraciət edirlər burada?

Siyasətdə qardaşlıq ola bilməz. Nə qədər ki, maraqlar üst-üstə düşür qardaşdırlar, elə ki, maraqlar kəsişdi, münasibətlərə də yenidən baxılır. Bu gün Ermənistan Azərbaycan Respublikasnın düşmənidi. Amma sabah Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi həll olunduqdan sonra müttəfiqlik münasibətləri başlayacaq. Biznes maraqları düşmənçiliyi arxa plana keçirəcək.

Lale7
07.01.2011, 11:30
Bu bir faktir ki,Turkiye her zaman bizim muttefiqimiz olub.Hele AXC dovrunde de bize ilk yardimi hemiseki kimi yene de Turkiye gostermisdir.Turkiye Azerbaycana,Azerbaycan da oz novbesinde Turkiyeye tarix boyu qarsiliqli yardim etmisler.Buna gore de ebes yere deyildir ki <<biz 2 dovlet,1 milletik>> deyirik.Naxcivan Muxtar Respublikasinin Azerbaycana mexsus olmasi ve bunun qonsu dovletler terefinden taninmasinda da turklerin rolu danilmazdir.1991-ci ilde Azerbaycan Respublikasinin musteqilliyi elan edildikde,bunu ilk taniyan xarici dovlet de mehz Turkiye olmusdur.Netice budur ki,Turkiye ve Azerbaycan her zaman dost-qardas dovlet olmusdur,olmaqda da her zaman davam edecekdir.

İlğım
07.01.2011, 11:36
Bu bir faktir ki,Turkiye her zaman bizim muttefiqimiz olub.Hele AXC dovrunde de bize ilk yardimi hemiseki kimi yene de Turkiye gostermisdir.Turkiye Azerbaycana,Azerbaycan da oz novbesinde Turkiyeye tarix boyu qarsiliqli yardim etmisler.Buna gore de ebes yere deyildir ki <<biz 2 dovlet,1 milletik>> deyirik.Naxcivan Muxtar Respublikasinin Azerbaycana mexsus olmasi ve bunun qonsu dovletler terefinden taninmasinda da turklerin rolu danilmazdir.1991-ci ilde Azerbaycan Respublikasinin musteqilliyi elan edildikde,bunu ilk taniyan xarici dovlet de mehz Turkiye olmusdur.Netice budur ki,Turkiye ve Azerbaycan her zaman dost-qardas dovlet olmusdur,olmaqda da her zaman davam edecekdir.

Türkiyə ADRi tanıdığı günün sabahi Ermənistanı da dövlət kimi tanıdı. O "əvəzsiz" yardımlarının qarşılığında bizdən İrəvanı ermənilərə peşkək çəkməmizi şərt qoşmuşdular öz Anadolularını qurtarmaq üçün.

Rain
08.01.2011, 19:43
məncə heç bir ölkənin müttəfiqi ola bilməz əslində

İlğım
08.01.2011, 20:03
məncə heç bir ölkənin müttəfiqi ola bilməz əslində

Bir məsəl var: Müharibələr düşmənə nifrəti öyrətmir amma müttəfiqi sevməməyi öyrədir.
yada buna oxşar idi))

SAPAND
08.08.2011, 19:42
Bu neçə ilər ərzində nöyütdən gələn gəliri havaya sovurmayıb , heç olmasa yarısını hərbə sərf etsə idilər indi yalan olmasın hətda Amerika Azərbaycanla mütəfiqliq sövdasına düşərdi ...( düzdü belədə müttəfiqik , amma pis çıxmasın "çürban" mütəfiqik )

Er kiwi
08.08.2011, 20:07

Cox qozel fikirdi.(Dobavka lazimdi) Cunki Azerbaycan kimi. Kuveyt, Cecnya kimi xirda ve yer alti servetleri olan olkeker , Boyuklerin GAPAZI altinda olacag.Bu boyuk olkeler bir-birini didecek.Ona qorede AZERBAYCANIN muttefigi oa bilmez. Yaxin 50 illikde.

aliserni
08.08.2011, 20:16
Bu neçə ilər ərzində nöyütdən gələn gəliri havaya sovurmayıb , heç olmasa yarısını hərbə sərf etsə idilər indi yalan olmasın hətda Amerika Azərbaycanla mütəfiqliq sövdasına düşərdi ...( düzdü belədə müttəfiqik , amma pis çıxmasın "çürban" mütəfiqik )

:appl ona gorek ki Amerika ile Azerbaycanin cografi kordinatlarini munasib xarakterize etdiniz....
amma bele bir nuans hemishe yadima dushur neden Cahan herbinde ABS - Almanyani hemishelik tek buraxdi ?
bilirem bilirem deyilecek ki Almanya cigirdan chixmishdi ?
SSRI niye Israil zamanla desteklediyi halda sonra sevmedi ve indi de deqiqede bir siyasi gucu zeif olan ultumatimlar verir ?
muteffiqe gelince 1918 `den uzu bu yana Azerbycana gucunu yeteceyi qeder elini uzatmish bir dovlet var oda Turkiyedir .. Chunki buna hem soy kok , hem dini hemde diger maraglar var .. buda bizim muteffiq olmagimza getirb chixaran amillerdir ...chunki zamani geldikce ekser adimlarda birge atilamar daha chox mushahide edilir...

SAFAVI
27.11.2011, 11:27
http://www.youtube.com/watch?v=8MEojkR5ESc&feature=related

bu video-nu axira qeder diqqetle dinleyin.
1944cu ilde turkiyeye siginan 407 azerbaycanlinin taleyinden behs edilir.
Bundan elave daha bir 40-50 azerbaycanlinin taleyi barede bir ence soz.

SAPAND
27.11.2011, 17:36
http://www.youtube.com/watch?v=8MEojkR5ESc&feature=related

bu video-nu axira qeder diqqetle dinleyin.
1944cu ilde turkiyeye siginan 407 azerbaycanlinin taleyinden behs edilir.
Bundan elave daha bir 40-50 azerbaycanlinin taleyi barede bir ence soz.

Kərbəlayı dəhşətə gəldim ... Bu nə deməkdir ..q\q\

Rasul Nur
27.11.2011, 18:38
Bəs istifadəçilər bir-birilərinə necə müraciət edirlər burada?

Siyasətdə qardaşlıq ola bilməz. Nə qədər ki, maraqlar üst-üstə düşür qardaşdırlar, elə ki, maraqlar kəsişdi, münasibətlərə də yenidən baxılır. Bu gün Ermənistan Azərbaycan Respublikasnın düşmənidi. Amma sabah Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi həll olunduqdan sonra müttəfiqlik münasibətləri başlayacaq. Biznes maraqları düşmənçiliyi arxa plana keçirəcək.
raziyam:gimmefive

SAFAVI
27.11.2011, 23:53
Kərbəlayı dəhşətə gəldim ... Bu nə deməkdir ..q\q\

Man mushahidelerimden ve tanish oldugum ister tarixi ister bu gunku faktlardan bele qenaete gelmishdim ki, Turkiye etibarli arxani soykeyecek bir dovlet deyil. Oz maragi ucun her sheyi edar, tebii ki, bu Turkiyenin movgeyinen tamamile dogrudur, dovlet bele olar. Bir gun bizim de dovlet bele olsa hetta butun muttefiqlerine qrshi bele sevinerem. Uzun muddet Turkiyede yashamish bir azerbacanli dostumun 3-4 il evvel mene dediyi bir soz var idi, bu soz ona gore yadimda qalib ki, muellifi kifayet qeder savadli ictimai siyasi prossesleri izleyen, analiz etme qabliyyetli biri idi. Demishdi ki, "bu turkiye qeder her kicik sheyi bele alver masasina yatiracaq her sheyi satan alverci bir dovlet yoxdur. "
Ondan sonra bu sahede coxlu mushahideler apardim. Ve sonralar dovletimiz bir yana, milyarderlerimiz Mubariz Mensimov, Telman Ismayilov ve bashqa ish adamlarimizin yatirimlari ve kapitali haqda narahat olmaga bashladim.
Maraqli orasidir ki, bu gun hec kimin kapital tehlukesizliyi yoxdur. Ne rusiyada, ne turkiyede, ne qerbde. Qerb- melumdur ki, bir BMT sanksiyasi ile ve ya BMT-siz USA sifarishi-terrror behanesi ile butun hesablar rahat rahat dondurula biler.
Bu gun, kapitalim olsa az-cox Chinden bashqa etibarli bir olke yoxdur mence.
Buna bax, hardan bashladim hara geldim. Nese, paylashmish oldum, oxuyanlarin halal xoshu olsun.

Rasul Nur
29.11.2011, 11:22
Mən belə görürəm.
Dünyada iki böyük qütb vardır.
Çin və Rusiya bir tərəfdə Avropa və Amerika o tərəfdə!
bunları şahmat taxtasında Şah və Vəzir kimi təsəvvür edin.ikisi qara ikisi qirmizi.
yerdə qalan dövlətlər isə digər fiqurlardır.
amma bəzi dövlətlər vardır ki,ikili standartlarla çıxış etsələr də yaşayirlar.bu dövlətlər şahmatin xanalarıdırlar,fiqurlari yox.Azərbaycan da o cümlədən.Azərbaycan mühüm bir fiqur kimi yox strateji əhəmiyyətli bir xana kimi bu neheg dövlətləri maraqlandırır.
məsələn Amerikanı bu xana burdan düşmənin-Rusiyanin yaxin hədəflərini hədələmək üçün önəmlidir.
məsələn,Fələstin.fələstin də bir xanadır.o xana Rusiyanı maraqlandırır hansisa bir fiqurunu İrani orda yerləşdirib ABŞin İsrail fiqurunu zərərsizləşdirə bilər.
hərdən görürsən ki,bir xanada müxtəlif fiqurlarin təsiri hiss olunur.məsələn Azərbaycanda.əgər hansı tərəfin bir artiq təsir göstərən fiquru olsa o tutacaq xananı.
ona görə də Azərbaycanın müttəfiqi yoxdur fikrindəyəm.biz Müttəfiqlərin ayağı altındayıq.

Nizami63
02.01.2012, 21:03
bizim müttəfiqimiz yalnız güclü Rusiya ola bilər və bir də güclü İran...

Türkiyə bu və ya digər şəkildə ABŞ-la bağlı olduğu üçün ondan bizə müttəfiq ola bilməz.

SAFAVI
03.01.2012, 01:07
bizim müttəfiqimiz güclü İran...

Gülünc yanaşmadır. Eyni zamanda çarəsiz. Bu yanaşmanın müalicəsi yoxdur təəssüf ki. Və bu yanaşmaya münasibət bildirməkdən çox adamın diaqnoz qoymağı gəlir.
Çünki daha güclü İran olmayan Azərbaycan deməkdir. Ümumiyyətlə indiki dünyada müttəfiqlik anlayışı reallıqla uzlaşmır.

Nizami63
03.01.2012, 12:45
Gülünc yanaşmadır. Eyni zamanda çarəsiz.
buyurun, mənim fikrimin gülünc olduğunu ortaya qoyun...
Bu yanaşmanın müalicəsi yoxdur təəssüf ki. Və bu yanaşmaya münasibət bildirməkdən çox adamın diaqnoz qoymağı gəlir.
buyurun, diaqnozunuzu ortaya qoyun...
Çünki daha güclü İran olmayan Azərbaycan deməkdir.
diaqnozu o fikrə, o insana qoymaq lazımdır ki qarşı tərəfin fikirlərinə münasibət bildirərkən "özünəsərf" edən kontekstdən yanaşır...
Ümumiyyətlə indiki dünyada müttəfiqlik anlayışı reallıqla uzlaşmır.
müttəfiqlik anlayışı elə bir məsələdir ki, dünya yaranandan mövcud olub və getdikcə daha aktuallaşır...

Nizami63
19.05.2012, 20:39
mən yenə də bu fikirdəyəm ki, Rusiyanı və İranı özünə rəqib hesab edən ölkələrdən bizə müttəfiq ola bilməz....

soufle
19.05.2012, 21:03
Azerbaycanı her alanda destekleyen tek ülke Türkiye.

Nizami63
19.05.2012, 21:10
Azerbaycanı her alanda destekleyen tek ülke Türkiye.
quru-quru sözlərlə bizə müttəfiq lazım deyildir!