PDA

Просмотр полной версии : Heydər Əlirza oğlu Əliyev!

NAOMI
03.06.2010, 22:22
Heydər Əlirza oğlu Əliyev 1923-cü il mayın 10-da Azərbaycanın Naxçıvan şəhərində anadan olmuşdur. O, 1939-cu ildə Naxçıvan Pedaqoji Texnikumunu bitirdikdən sonra Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) memarlıq fakültəsində təhsil almışdır. Başlanan müharibə ona təhsilini başa çatdırmağa imkan verməmişdir.
1941-ci ildən Heydər Əliyev Naxçıvan MSSR Xalq Daxili İşlər Komissarlığında və Naxçıvan MSSR Xalq Komissarları Sovetində şöbə müdiri vəzifəsində işləmiş və 1944-cü ildə dövlət təhlükəsizliyi orqanlarında işə göndərilmişdir. Bu dövrdən təhlükəsizlik orqanları sistemində çalışan Heydər Əliyev 1964-cü ildən Azərbaycan SSR Nazirlər Soveti yanında Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsi sədrinin müavini, 1967-ci ildən isə sədri vəzifəsində işləmiş, general-mayor rütbəsinə qədər yüksəlmişdir. Həmin illərdə o, Leninqrad şəhərində (indiki Sankt-Peterburq) xüsusi ali təhsil almış, 1957-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini bitirmişdir.
1993-cü il oktyabrın 3-də ümumxalq səsverməsi nəticəsində Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildi. O, 1998-ci il oktyabrın 11-də xalqın yüksək fəallığı şəraitində keçirilən seçkilərdə səslərin 76,1 faizini toplayaraq, yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmişdir. 2003-cü il oktyabrın 15-də keçirilən prezident seçkilərində namizədliyinin irəli sürülməsinə razılıq vermiş Heydər Əliyev səhhətində yaranmış problemlərlə əlaqədar seçkilərdə iştirak etməkdən imtina etmişdir.
Dekabrın 12-də Azərbaycanın ümummilli lideri, Prezident Heydər Əliyev Amerika Birləşmiş Ştatlarının Klivlend Klinikasında vəfat etmişdir.

PAPARAZI
04.06.2010, 00:34
Xalqin bu günkü vəziyyətinin günahkarlarindan biri...

İlğım
04.06.2010, 00:38
Xalqin bu günkü vəziyyətinin günahkarlarindan biri...

əgər o olmasaydı necə ola bilərdi? sən indiki vəziyyəti necə təsəvvur edirsən?

PAPARAZI
04.06.2010, 00:41
əgər o olmasaydı necə ola bilərdi? sən indiki vəziyyəti necə təsəvvur edirsən?

Realliqla yaşayan biriyəm... Realliqda gördümki, bu insan xalqa gün aglamadi...Ancaq öz ailəsinə gün agladi... Və ailəsidə bu gün hakimiyyəti davam etdirir...Əziyyəti xalq çəkir

İlğım
04.06.2010, 00:42
Realliqla yaşayan biriyəm... Realliqda gördümki, bu insan xalqa gün aglamadi...Ancaq öz ailəsinə gün agladi... Və ailəsidə bu gün hakimiyyəti davam etdirir...Əziyyəti xalq çəkir

Alternativ variantları göstər də

PAPARAZI
04.06.2010, 00:44

Rüşvət, acliq , işsizlik...Qoyunluq söz əsl mənasinda......İLGİM hər şey göz qabagindadir vallah

SAFAVI
04.06.2010, 03:12

Sohbet Alternativin olub olmamasindan deyil, dovlet bashinda duran insanin dovlet ve xalqi qarshisinda oz vezifelerini vicdanla yerine yetirib yetirmemesinden gedir.
Hec kim bu movzuda adi geden adamin dovlet ve xalq ucun yalniz musbet xidmetlerinden danisha bilmez. Bu haqsiz movqe olar, haqsiz movqe de her zaman laxlayir, bunovresi saglam olmur.

gul
04.06.2010, 06:52
Sohbet Alternativin olub olmamasindan deyil, dovlet bashinda duran insanin dovlet ve xalqi qarshisinda oz vezifelerini vicdanla yerine yetirib yetirmemesinden gedir.
Hec kim bu movzuda adi geden adamin dovlet ve xalq ucun yalniz musbet xidmetlerinden danisha bilmez. Bu haqsiz movqe olar, haqsiz movqe de her zaman laxlayir, bunovresi saglam olmur. oz xalqi yox oz ailesi ucun canla bashla calisib. Azerbaycanin pullari xarici banklarda onun oglu ve qizinin adina axirdi. Rushvete tekan verdi rehmetlik. hami baxdi boyuyu ozune nece gun agladi onlarda oyrendiler. Nese bu kisinin adi mene rushveti xatirladir

Kisss-angel
04.06.2010, 08:33
XM..Məncə dahi bir insan..Qaldıki rüşvətə..Azərbaycanda daim rüşvət olub və olacaq..Hakimimiyyəti başqa adam ələ keçirtsədə..Yenədə bu bizim qanımızdadı..Bizim xalq pulu sevən xalqdı..Daim pulu hər kəsdən,hər şeydən üstün tuturuq..Heydər Əliyev olmasın başqası olsun..Bu şəxsiyyətlə bağlı mənə gözəl bir lətifə danışmışdılar..Çox gülmüşdüm..Amma bilmirəm bura yazsam necə qarşılıyarsız))):rolleyes:

Patriot
04.06.2010, 09:00
XM..Məncə dahi bir insan..Qaldıki rüşvətə..Azərbaycanda daim rüşvət olub və olacaq..Hakimimiyyəti başqa adam ələ keçirtsədə..Yenədə bu bizim qanımızdadı..Bizim xalq pulu sevən xalqdı..Daim pulu hər kəsdən,hər şeydən üstün tuturuq..Heydər Əliyev olmasın başqası olsun..Bu şəxsiyyətlə bağlı mənə gözəl bir lətifə danışmışdılar..Çox gülmüşdüm..Amma bilmirəm bura yazsam necə qarşılıyarsız))):rolleyes:

Kisss-angel, yerli pərəstlik edirsiniz ))))

Kisss-angel
04.06.2010, 09:04
Kisss-angel, yerli pərəstlik edirsiniz ))))

Niyəki..güya başqası gəlsə başqa cür olardı..?biz qarabagı qaytardıq nə bilim demokratiya hər yerdə düzgünlük olardı..Ruslarda bir cümlə var-Миром правят другие!!!Bu gün belə sərf edir bu cür siyasət yeridirlər..sabah başqa cürdə ola bilər..Biz balaca dövlətik daim başqalarına tabə oluruq..Bu bir fakdir

Patriot
04.06.2010, 09:30
Niyəki..güya başqası gəlsə başqa cür olardı..?biz qarabagı qaytardıq nə bilim demokratiya hər yerdə düzgünlük olardı..Ruslarda bir cümlə var-Миром правят другие!!!Bu gün belə sərf edir bu cür siyasət yeridirlər..sabah başqa cürdə ola bilər..Biz balaca dövlətik daim başqalarına tabə oluruq..Bu bir fakdir

Azərbaycanın rayononlarında və Bakının əksər kəndlərində qaz boruları var amma içi boşdur, Xaricdə yaşamış azərbaycanlı Vətənə dönüb, burda yaşamaq istəyir, ondan Azərbaycan vətəndaşlığına qəbul etmək üçün küllü miqdarda pul (rüşvət) tələb edirlər. Əsgərlərimizə büccədən ayrilan qida məhsulları məmurların Nuş olsun! deyərək süfrələrinə qoyulur.
Cox misal çəkmək olar. nəysə.....

Kisss-angel
04.06.2010, 09:41
Azərbaycanın rayononlarında və Bakının əksər kəndlərində qaz boruları var amma içi boşdur, Xaricdə yaşamış azərbaycanlı Vətənə dönüb, burda yaşamaq istəyir, ondan Azərbaycan vətəndaşlığına qəbul etmək üçün küllü miqdarda pul (rüşvət) tələb edirlər. Əsgərlərimizə büccədən ayrilan qida məhsulları məmurların Nuş olsun! deyərək süfrələrinə qoyulur.
Cox misal çəkmək olar. nəysə.....

Mən demirəm bütün bu problemlərə göz yummaq lazımdır..Sadacə başqası gəlsə bu probləmlərin olmamağı heç kim qarantiya verə bilməz..Naxçıvanlı olmasın başqası olsun..Oda öz qohumlarını gətirəcək..Və mehriban şəkildə eyni siyasıət davam edəcək..Mənim qardaşım işlə əlaqədr xaricə çox gedib-gəlir..Azərbaycan xəritəsin özüylə gəzdiri.İngilisçə danışmağıda bilir..Hamı soruşur haralısan deyir Azərbaycanlı..Hami bir birinə baxır ..Tanımırlar..Amma deyəndəki Heydər Əliyev uje taniyirlar..Çünki siyasi sima kimi çox güclü ,ağıllı biridir..Baxmayaraq səhfidə az olmayıb

SAFAVI
04.06.2010, 09:42
Yenədə bu bizim qanımızdadı..Bizim xalq pulu sevən xalqdı..Daim pulu hər kəsdən,hər şeydən üstün tuturuq..

Siz hansi xalqdan danishirsiniz? Manim numayendesi oldugum xalqin, milletin sadaladiginiz xususiyyetlere aidiyyati yoxdur.
Sizin milli mensubiyyetiniz nedir, kisss?

Patriot
04.06.2010, 09:46
Mən demirəm bütün bu problemlərə göz yummaq lazımdır..Sadacə başqası gəlsə bu probləmlərin olmamağı heç kim qarantiya verə bilməz..Naxçıvanlı olmasın başqası olsun..Oda öz qohumlarını gətirəcək..Və mehriban şəkildə eyni siyasıət davam edəcək..Mənim qardaşım işlə əlaqədr xaricə çox gedib-gəlir..Azərbaycan xəritəsin özüylə gəzdiri.İngilisçə danışmağıda bilir..Hamı soruşur haralısan deyir Azərbaycanlı..Hami bir birinə baxır ..Tanımırlar..Amma deyəndəki Heydər Əliyev uje taniyirlar..Çünki siyasi sima kimi çox güclü ,ağıllı biridir..Baxmayaraq səhfidə az olmayıb

Baxın, nə gözəl vurğuladınız, gərək, mən Azərbaycanlıyam deyəndə tanımalıydılar, Heydər Əliyev deyəndə yox. o özünü tanıtdırdı, Azərbaycanı yox.

Kisss-angel
04.06.2010, 09:51
Siz hansi xalqdan danishirsiniz? Manim numayendesi oldugum xalqin, milletin sadaladiginiz xususiyyetlere aidiyyati yoxdur.
Sizin milli mensubiyyetiniz nedir, kisss?

necə yani milli məsubiyyətiniz ?anlamadım

Kisss-angel
04.06.2010, 09:54
Baxın, nə gözəl vurğuladınız, gərək, mən Azərbaycanlıyam deyəndə tanımalıydılar, Heydər Əliyev deyəndə yox. o özünü tanıtdırdı, Azərbaycanı yox.

Yenə səhv başa düşdün..Heç Azərbaycanın prezidenti olmasaydıda onu artıq tanıyırdılar..Çünki artıq yeteri gədər güclü siyasətçi idi..SSR-i vaxtında deyirəm..Sənin fikirlərini anlamıram.Mənə bir misal çək..bir ad söyləki bax bu insan başqa bir siyasət yeridərdi..və Azərbaycan başqa cür yaşayardı..Buyur

Patriot
04.06.2010, 10:06
Yenə səhv başa düşdün..Heç Azərbaycanın prezidenti olmasaydıda onu artıq tanıyırdılar..Çünki artıq yeteri gədər güclü siyasətçi idi..SSR-i vaxtında deyirəm..Sənin fikirlərini anlamıram.Mənə bir misal çək..bir ad söyləki bax bu insan başqa bir siyasət yeridərdi..və Azərbaycan başqa cür yaşayardı..Buyur

ay xanım, başa düşdüm ki, hə, aydındı, onu hammı tanıyırdı, söhbət Azərbaycandan gedir, mən heç bir partiyanın üzvü deyiləm ki, kimsənində adın çəkim, amma heçkimdə bilmirdiki Heydeər Əliyev belə bir siyasət yürüdəcək,
Mənim sizə böyük hörmətim var, inanın səmimiyyətimə, gəlin mövzunu bağlayaq, Azərbaycan söz azadlığından məhrumdu.

Kisss-angel
04.06.2010, 10:17
ay xanım, başa düşdüm ki, hə, aydındı, onu hammı tanıyırdı, söhbət Azərbaycandan gedir, mən heç bir partiyanın üzvü deyiləm ki, kimsənində adın çəkim, amma heçkimdə bilmirdiki Heydeər Əliyev belə bir siyasət yürüdəcək,
Mənim sizə böyük hörmətim var, inanın səmimiyyətimə, gəlin mövzunu bağlayaq, Azərbaycan söz azadlığından məhrumdu.

Təbii ki hörmət qarşılıqlıdı..Sadəcə belə bir sözlər eşidəndə özümdən çıxıram..İnsanlar tanıyıram öz evini idarə edə bilmir prezidente irad tutur..Halbuki bir məsəl var ailə balaca dövlətdi))Nəisə.Məndə istərdim azda bir dövlətdə yaşayım..Amma münkün deyil..:(

Patriot
04.06.2010, 10:24
Təbii ki hörmət qarşılıqlıdı..Sadəcə belə bir sözlər eşidəndə özümdən çıxıram..İnsanlar tanıyıram öz evini idarə edə bilmir prezidente irad tutur..Halbuki bir məsəl var ailə balaca dövlətdi))Nəisə.Məndə istərdim azda bir dövlətdə yaşayım..Amma münkün deyil..:(

Hörmətinizə görə çox sağolun ))) pis, yaxşı, yenədə Vətəndir!

Kisss-angel
04.06.2010, 10:26
Hörmətinizə görə çox sağolun ))) pis, yaxşı, yenədə Vətəndir!

Dəyməz))Düzdür..:rolleyes:

SAFAVI
04.06.2010, 21:12
Hamı soruşur haralısan deyir Azərbaycanlı..Hami bir birinə baxır ..Tanımırlar..Amma deyəndəki Heydər Əliyev uje taniyirlar..

)))
o hansi xaricdir ela, eger sirr deyilse?
Xaricde ne taninmish sima imish, bizim merhum prezident...

İlğım
04.06.2010, 21:29

Siz YAPçı deyilsiz??? İşsizsiz siz?

SAFAVI
04.06.2010, 21:52
necə yani milli məsubiyyətiniz ?anlamadım

umumi iftira xarakterli ittihamlar seslendirmek, hem de mensub oldugun xalqa, millete xosh hal deyil.

PAPARAZI
04.06.2010, 23:45
Eh ... Bu şəxsiyyəti Kiss Angel Elə etdinki , vallah dedim super şəraitdə yaşayiriq və bu şəxs firavan yaşamagima tərəf olub... Millətə deyil, ailəsinə gün agladi

Patriot
05.06.2010, 08:43
Siz YAPçı deyilsiz??? İşsizsiz siz?

Xeyir YAP-çı deyiləm, bəli, işləyirəm

İlğım
05.06.2010, 08:47
Xeyir YAP-çı deyiləm, bəli, işləyirəm

Deməli söz haqqınız var. İşləyib bitərəf qala bilirbssinizsə deməli elədə qorxulu hal yoxdu.

Patriot
05.06.2010, 09:39
Deməli söz haqqınız var. İşləyib bitərəf qala bilirbssinizsə deməli elədə qorxulu hal yoxdu.

Qısa bir etiraz söz azadlığı deyil.

gul
23.06.2010, 21:58
Heydər Əliyevin bir məsəli var. O, deyirdi ki, dövlət iki şeydən sarsılar. 1- günahkar cəzasız qalanda, 2- günahsız cəzalandıranda. İndi yəqin onun dahiliyi ilə razılaşarsız və dövlətimizin sarsılma səbəblərin dərk edərsiniz)))

SAFAVI
23.06.2010, 22:25
Dovlet Xalq ucundur....

Heydar Aliyev

SAFAVI
23.06.2010, 22:47
Naxçıvan mənim ana torpağımdır.

Naxçıvan şəhərində artıq baş vermiş böyük müsbət dəyişiklikləri və burada yaranmış mühiti, əhval-ruhiyyəni görərkən daha da çox sevinirəm. Hesab edirəm ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəhbərliyi düzgün yoldadır.

Siz sübut etdiniz ki, öz torpağınıza, xalqınıza, millətinizə müqəddəs, müstəqil Azərbaycana sədaqətlisiniz və mənim də həm Azərbaycan xalqına, həm də Azərbaycan torpağına, o cümlədən öz doğma yurdum Naxçıvana sədaqətimin şahidi oldunuz.

Naxçıvan Muxtar Respublikadır. Azərbaycanın tərkibindədir. Bu beynəlxalq müqavilələr nəticəsində yaranmış statusdur, onu heç kəs dəyişdirə bilməz.

Konstitusiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının Statusu müəyyən olunubdur, əbədi müəyyən olunubdur.

Naxçıvan Azərbaycan Respublikasının tərkibində Muxtar dövlətdir.

Mən istərdim ki, Siz də, o cümlədən Naxçıvandan kənarda yaşayan naxçıvanlılar da naxçıvanlı adını şərəflə daşıyasınız.

Mən doğma torpağıma, Naxçıvana, Naxçıvan Muxtar Respublikasına hədsiz məhəbbətimi bir daha bildirmək istəyirəm. Bilin ki, mən həmişə Sizə sadiq olmuşam, bundan sonra da sadiq olacağam.

Qədim Naxçıvan torpağına eşq olsun!

Azərbaycan Respublikasının tərkib hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafi vəziyyəti bu diyarda ölkəmizin torpaqlarının, sərhədlərinin qorunması üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

Naxçıvanlılar öz torpağını qorumaq üçün ayağa qalxmış və böyük qəhrəmanlıq nümunələri göstərmişlər.

Mən üç il Naxçıvanda yaşamağımı və Sizinlə, Muxtar Respublikanın əhalisi ilə birlikdə işləməyimi həyatımın, deyə bilərəm ki, ən parlaq, ən şərəfli bir dövrü hesab edirəm.

Mən nə doğulduğum yeri heç vaxt unuda bilərəm, nə də ki, üç il müddətində burada Naxçıvanın problemlərinin həlli ilə əlaqədar Sizinlə birlikdə gördüyüm işləri.

Ötən günləri xatırlayanda, indi Naxçıvan demək olar ki, çox gözəl bir vəziyyətdə yaşayır.

Çox məmnunam ki, Azərbaycanın müstəqilliyi yolunda yenə də Naxçıvan dayaqdır.

Saf mə’nəviyyatlı, qeyrətli, namuslu naxçıvanlıların qarşısında baş əymişəm və baş əyirəm.

Müqəddəs Naxçıvan torpağı mənim üçün əziz bir yerdir. Mən bu torpağın qarşısında baş əyirəm.

Naxçıvanlılar özlərinə məxsus ad qazanıblar.

Naxçıvan torpağına ləkə gətirən adamlara yol verməyin.

Naxçıvan artıq 1991-92-93-cü illərdə olan Naxçıvan deyil. Naxçıvan indi tamamilə başqadır. Naxçıvanlılar bu haqqı qazanıblar. Naxçıvanlılar özlərini dəyanətli, dözümlülüyü, qüdrəti, cəsarəti və mə’nəvi saflığı ilə bu haqqı qazanıblar.

Mən istərdim ki, burada Sizinlə daim yaşayım. Ancaq həyat buna imkan vermədi. Mən getdim, amma ürəyim buradadır.

Naxçıvanın böyük və zəngin tarixi vardır. Bu tarixn dünya mədəniyyətinə, bəşər mədəniyyətinə böyük tohfələri olmuşdur.

İndi Naxçıvanda məktəblər tikilir. Azərbaycanın çox yerlərində məktəblər tikilmir, amma Naxçıvanda tikilir. Muxtar Respublikada xəstəxanalar tikilir. Yə’ni Azərbaycanın başqa bölgələrinə nisbətən Naxçıvanda ən çətin şəraitdə yaşayan insanlar quruculuq işləri ilə məşğul olurlar, zəhmət çəkirlər, fədəkarlıq, vətənpərvərlik göstərirlər.

Naxçıvan yaşayıb, yaşayır, Naxçıvan blokada şəraitində əyilməyibdir, dözübdür, bundan sonrada yaşayacaqdır.

Naxçıvanda təhsilə, elmə, mədəniyyətə həmişə qayğı göstərilir, yüksək münasibət göstərilir və naxçıvanlılar da nəyə qadir olduqlarını dünyaya həmişə nümayiş etdiriblər.

Naxçıvan gənclərinə arzu və tövsiyə edirəm ki, onlar indiki nəsillər kimi, bizim kimi Naxçıvanı qursunlar, yaratsınlar, inkişaf etdirsinlər, daha da yüksəltsinlər.

Mən fəxr edirəm ki, bir çox böyük dövlətlərin zəngin tarixə malik olan Universitetlərinin fəxri doktoruyam. Ancaq daha da çox fəxr edirəm ki, mən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Yusif Məmmədəliyev adına Universitetinin doktoruyam.

Mən ilk təhsilimi Naxçıvanda almışam. Əziz müəllimlərim Naxçıvanda mənə orta təhsil verib məni həyata buraxıblar. Ona görə Naxçıvan təhsili məktəbi mənim üçün əzizdir.

Naxçıvan qədim diyardır. Arxeoloji tapıntıların təhlilinə görə demək olar ki, Azərbaycanın ən qədim diyarlarından biri Naxçıvandır.

Naxçıvanda son illərdə quruculuq işləri gedir - məktəblər tikilir, xəstəxanalar tikilir, yaşayış evləri tikilir.

Naxçıvanlılar ən çətin zamanlarda ruhdan düşmürlər, öz işlərini irəli aparırlar, qururlar, yaradırlar.

Naxçıvanın böyük quruculuq potensialı var və bu potensialdan Naxçıvan bundan sonra daha da səmərəli istifadə edəcəkdir.

Naxçıvan Muxtar Respublikası müstəqil Azərbaycanın, müstəqil Azərbaycan dövlətinin ayrılmaz hissəsidir, gözəl guşələrindən, diyarlarından biridir.

Naxçıvan Azərbaycanın ən qədim diyarlarından biridir, çoz zəngin tarixə malik olan Azərbaycanın bir hissəsidir, 3500 il tarixi olan Azərbaycan torpağıdır. Bu tarix çox zəngin hadisələrlə doludur. Bunların hamısı Azərbaycan üçün Naxçıvanın nə qədər qiymətli olduğunu həmişə göstərib, göstərir və gələcəkdə də göstərəcəkdir.

Naxçıvan qədim zamanlarda Azərbaycanın ən mö’təbər bölgələrindən biri olubdur. Azərbaycana, o cümlədən Naxçıvana əsrlər boyu dəfələrlə yadellilərin basqını olmuşdur, müharibələr, döyüşlər zamanı insanlar qırılmışdır. Naxçıvan dəfələrlə məhv olub külə dönmüş, amma insanlar yenə də bu külün içindən qalxıb Naxçıvanı yaşatmışlar.

Naxçıvanın qədim dövlətçilik tarixi vardır. Bu, Azərbaycanın dövlətçilik tarixidir.

Naxçıvan Azərbaycanın Dədə Qorqud mərkəzlərindən biridir və “Kitabi-Dədə Qorqud”un çox izlərinin Naxçıvanda olması Naxçıvanın Azərbaycanın nə qədər qədim və zəngin diyarı olduğunu bir daha göstərir.

XlX-XX əsrlər dövründə də Naxçıvan həmişə mədəniyyətə, təhsilə çox maraq göstərmiş, mədəniyyəti inkişaf etdirmişdir.

Naxçıvan çox böyük mütəfəkkirlər diyarı, böyük alimlər, sənətkarlar diyarı olubdur.

Naxçıvanda insanlar çox yüksək təhsil alırdılar. Naxçıvanda məktəb çox deyildi, amma məktəbdə verilən dərslər və şagirdlərin dərsləri qavraması çox yüksək səviyyədə idi.

Naxçıvan məktəbində müəllimlərimin mənə verdiyi dərslər, o cümlədən başqaları ilə bərabər ana dili, ədəbiyyat dərsləri mənim bu günkü dilimin əsasını təşkil edir.

Təsadüfi deyil ki, Azərbarcanda elə bu gün də, on il də, iyirmi il də, otuz il də bundan öncə böyük alimlərin, elmlə məşğul olan insanların, akademiklərin, professorların, unuversitetlərdə dərs verənlərin, yaxud Elmlər Akademiyasında, elmi-tədqiqat instutlarında çalışanların çoxu öz həyat yollarını Naxçıvanda başlayıblar.

Naxçıvanın çox gözəllikləri var. Birincisi, onun təbabətidir.

Naxçıvanın təbiətinin gözəlliyi məğrurluq rəmzidir.

Naxçıvanın xüsusiyyətlərindən biri də burada milli ruhun, milli şüurun, Azərbaycançılığın çox yüksək səviyyədə olmasıdır.

Fəxr edirəm ki, Azərbaycanın hər yerində olduğu kimi, mən burada da öz əsərlərimi görürəm. Mənim əsərlərim şe’r deyil, roman deyil, elmi kitab deyil, musiqi əsəri deyildir. Mənim əsərlərim xalqım üçün qurduğum, yaratdığım binalar, saraylar, yaşayış evləri, universitet, məktəb binaları, yollar, körpülərdir, su hövzələri, su kəmərləridir.

Belə ağır şəraitdə biz yaşadıq, amma Naxçıvan əyilmədi, Naxçıvan öz iradəsindən dönmədi. Naxçıvan yaşadı və Naxçıvan bu günlərə çıxdı.

Naxçıvan məni öz qoynuna aldı, qorudu, saxladı, mən də onları qorudum, mən də onları saxladım. )))

İndi Naxçıvan böyük inkişaf yoluna düşübdür.

Naxçıvanın muxtariyyəti tarixi hadisə olubdur. Bu çətin bir dövrdə böyük bir mübarizənin nəticəsi olubdur.

Naxçıvanın bütövlüyünü, təhlükəsizliyini, dövlətçiliyini, muxtariyyətini gələcəkdə də tə’min etmək üçün Qars müqaviləsi bizim üçün çox böyük əvəz olmayan bir sənətdir.

Naxçıvanın muxtariyyət statusu alması da çox ağır, gərgin bir dövrdə, yə’ni gərgin mübarizələr nəticəsində olmuşdur.

Naxçıvanın muxtariyyət alması və 75 il müddətində Muxtar Dövlət kimi yaşaması böyük hadisədir.

Naxçıvanda doğulmağım, ərsəyə gəlməyim, təhsil almağım mənim üçün əzizdir. Azərbaycana rəhbərlik etdiyim zaman Naxçıvanda quruculuq işlərinin görülməsindəki fəaliyyətim də mənim üçün əzizdir. Ancaq mənim üçün bunların hamısından əziz 1990-cı ildən 1993-cü ilə qədər burada Sizinlə bir yerdə yaşamağım, işləməyim olubdur.

Təbiidir ki, mən Vətənimi çox sevən adamam. 60 il bundan öncə burada dərs deyən müəllimlərimin adlarını da bu gün yadımdan çıxarmamışam.

Nəhayət, mənim üçün bir dəyərli xatirə də var. 1992-ci ilin oktyabr ayında biz burada ilk dəfə dövlət çevrilişinə cəhdlə rastlaşdıq. Bəli, Xalq Cəbhəsinin silahlı dəstələri gedib Muxtar Respublikanın Daxili İşlər Nazirliyinin, televiziyasının binalarını zəbt etdilər və Naxçıvanda olan hakimiyyəti devirməyə çalışdılar. O dövrdə xalq ilk dəfə artıq Xalq Cəbhəsini yox, bizi müdafiə etdi.

Naxçıvan camaatı burada mənə böyük hörmət, qayğı, məhəbbət göstərib, ən ağır anlarda mənim dayağım olub, arxamda durubdur, mənimlə bir yerdə olubdur. Ona görə də biz işləmişik, mübarizə aparmışıq, qalib gəlmişik.

Naxçıvan haqqında mənim ürəyim o qədər doludur ki, nə qədər desəm yenə də tükənməz.

SAFAVI
23.06.2010, 23:08
İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir.

Öz ana dilini bilməyən adamlar şikəst adamlardır!

Müstəqillik yolu qədər çətin yol yoxdur.

Xalq gərək daim öz kökünü xatırlasın.

P.S. goresen bunlari kelam adlandirib sheherin kucelerinde boyuk formatda asan yaltaqlar ordusu eslinde Heyder Eliyeva vurduqlari ziyani derk edirmi...

İlğım
23.06.2010, 23:12
Məncə onlar dərketmə qabiliyyətinə malik deyirllər.

NAOMI
24.06.2010, 10:34
onu bir şeyə görə, atəşkəsə görə bağışlamıram.

İlğım
24.06.2010, 10:36
onu bir şeyə görə, atəşkəsə görə bağışlamıram.

O atəşkəs o vaxt olmasaydı təsəvvür etmirsən ordusuz Azərbaycan necə olardı? Hələ qarşısında tək erməni yox həm də rus ordusu var idi.

NAOMI
24.06.2010, 10:40
O atəşkəs o vaxt olmasaydı təsəvvür etmirsən ordusuz Azərbaycan necə olardı? Hələ qarşısında tək erməni yox həm də rus ordusu var idi.

Fələstinin gününə saldı bizi. Bu günkü ordumuzun gücünə əminəm, amma ordu hərəkata keç deyən olacaqmı?

Polad
24.06.2010, 11:04
Ilgim , NAOMI bunda haqlidir..torpaqlarini muharibe neticesinde itirmish bir terefin sulh,ateshkes sazishine imza atmasi hemin terefin bu veziyyetle razilashmasi, yeni bu veziyyeti qebul etmesi, barishmasidir...ve ugursuz bir addimdir...

bunun eksini isbat etmeye calishsan ..deye bilersen ki, ateshkes bize yeniden guc yigmaq ucun vaxt qazandirdi ves..amma, bunu ateshkes senedine imza etmeden de etmek olardi..hucum emeliyyatlarini dayandirib , mudafie veziyyetine kecmek ..ve yeniden guc yigmaq olardi...
bu dunya tarixinde de bele gorunub ki, qalib teref meglub terefe sazish imzalatdirib...biz bu sazishe imza atmishiq..indi yeniden hucuma qalxsaq, ateshkesi pozmaqda bizi gunahlandiracaqlar..o zaman da anlayacagiq ki, ne qeder sehv addimdir bu ateshkes senedini imzalamaq...

Kramnik
07.07.2010, 02:16
Dovlet Xalq ucundur....

Heydar Aliyev

İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir.

Öz ana dilini bilməyən adamlar şikəst adamlardır!

Xalq gərək daim öz kökünü xatırlasın.

P.S. goresen bunlari kelam adlandirib sheherin kucelerinde boyuk formatda asan yaltaqlar ordusu eslinde Heyder Eliyeva vurduqlari ziyani derk edirmi...

Ulu öndərimizin bu öyüd nəsihətlərini onun bioloji davamçısı gələcək ulu öndərimiz çox böyük canfəşanlıqla yerinə yetirir.

palciq
14.07.2010, 09:50
H. Əliyevin ən üstün cəhəti Sovetlər zamanında yetişdirdiyi nəslin ən incə xüsusiyyətlərinə bələ yaxında bələd olması idi.

advocat
14.07.2010, 10:12
Heydər Əliyevin bir məsəli var. O, deyirdi ki, dövlət iki şeydən sarsılar. 1- günahkar cəzasız qalanda, 2- günahsız cəzalandıranda. İndi yəqin onun dahiliyi ilə razılaşarsız və dövlətimizin sarsılma səbəblərin dərk edərsiniz)))

Bunu Heydər Əliyev deməyib ki, sadəcə onun adına yazıblar.
təəssüf ki müəllifini unutmuşam .

palciq
20.07.2010, 20:00
Bunu Heydər Əliyev deməyib ki, sadəcə onun adına yazıblar.
təəssüf ki müəllifini unutmuşam .

Buna oxşar fikir K. Marks tərəfindən deyilib.
Xalqın mənəviyyatı iki halda pozulur:
1-si.. cinayət görüb cəza görmədikdə, 2-si..cəza görüb cinayət görmədikdə.

vigo
27.07.2010, 20:26
Bakı - Azerbaycanin paytaxtidir! İmza: Heyder Eliyev.

P.S.: Ya da İlham Eliyev.

Aslan
10.08.2010, 13:05
Xalqin bu günkü vəziyyətinin günahkarlarindan biri...Men bahmag istiyerdim Isa Genber olsaydi ne olardi

Nizami63
16.08.2010, 23:09
kim iddia edir ki, o dövrdə Azərbaycan Ordusu mövcud olmayıb?! Bu 1 - si.
2 - si isə eks prezident bu hərəkəti ilə Qarabağ məsələsini beynalxalq müstəviyə çıxarmaqla onun həllini demək olar ki mümkünsüz edib...

İlğım
16.08.2010, 23:37
kim iddia edir ki, o dövrdə Azərbaycan Ordusu mövcud olmayıb?! Bu 1 - si.
2 - si isə eks prezident bu hərəkəti ilə Qarabağ məsələsini beynalxalq müstəviyə çıxarmaqla onun həllini demək olar ki mümkünsüz edib...

Kağız üzərində ordu yaratmaqla ordu yaranmır. Buna vaxt lazım idi. Nə olsun ki 1991cı ildə Ordu yaratdıq.

Nizami63
16.08.2010, 23:43
Kağız üzərində ordu yaratmaqla ordu yaranmır. Buna vaxt lazım idi. Nə olsun ki 1991cı ildə Ordu yaratdıq.
bizim o dövrdəki ordumuzun gücünü o dövrdəki erməni ordusunun gücü ilə müqayisə etmək lazımdır...

İlğım
16.08.2010, 23:46
bizim o dövrdəki ordumuzun gücünü o dövrdəki erməni ordusunun gücü ilə müqayisə etmək lazımdır...

Erməni +rus bu hamıya bəllidi siz qəbul etməsəniz də.

Nizami63
16.08.2010, 23:51
Erməni +rus bu hamıya bəllidi siz qəbul etməsəniz də.
o dövrdə ruslar kim pul verirdisə onların tərəfində vuruşurdu. İndi bizim başbilənlərimiz bir - birinin açığına kreslo davası aparıb torpaqlarımızı müdafiyəsiz qoyubsa buna rus günahkardır?

Nizami63
16.08.2010, 23:56
H. Əliyevin ən üstün cəhəti Sovetlər zamanında yetişdirdiyi nəslin ən incə xüsusiyyətlərinə bələ yaxında bələd olması idi.
bunu o vaxt müsbət xüsusiyyət kimi qəbul etmək olardı ki ondan xalqın mənafeyi naminə istifadə edəsən. Fakt budur ki bu gün də Azərbaycan əliyevlər tayfasının mənafeyinə tabe edilib.

Reportyor
17.08.2010, 00:59
Men bahmag istiyerdim Isa Genber olsaydi ne olardi

Siz niyə elə düşünürsüz ki, ölkəni Əlyevlərdən başqa heç kəs idarə edə bilməz? Ölkəni idarə etmək üçün kifayət qədər savadlı və intellektli gənclər mövcuddur ki, Əliyevlər bu gün onlardan çox çəkinirlər. Əgər doğrudan da Əliyev iqtidarı özünü belə savadlı hesabedirsə, nəyə görə müxalifətin dialoq təklifinə dəvə nalbəndə baxan kimi baxır. Cəsarəti çatırsa çıxsın canlı efirdə müxalifətlə dialoqa, onların arqumentlərinə cavab versin...

Nizami63
22.08.2010, 11:06
bu insan 1969 - cu ildən Azərbaycana rəhbərlik edib. Bəziləri onun şəninə çox söz deyir. Bu adamlardan kiçicik bir xahişim var : O, ermənilərin 69 - cu ildən vüsət alan separat hərəkətlərinin qarşısını nəyə görə əngəlləməyib?

Nizami63
25.08.2010, 18:07
bütün mənfiliklərinə baxmayaraq H.Əliyev sözün əsl mənasında şəxsiyyət idi. Bu həqiqəti heç kim inkar edə bilməz.

Heç indiki prezidentin ətrafını yuxarıdakı insanlarla müqayisə etmisinizmi?

advocat
26.08.2010, 09:37
H. Əliyev sovet dövrünün insanı idi, qətilik, sərt idarəçilik üsuluna yiyələnmişdi, həm də çekist olması insanları tanımağa, onları idarə etməyə ona kömək edirdi. Yaxşı ya pis olmağnı deyə bilmərəm, zaman onu qiymətləndirəcək. amma Azərbaycanda onun kimi prezident olmayıb, ən əsası ondan qorxurdular.
İnsanlığına görə Elçibəy ən yaxşısı idi amma özü də etiraf etmişdi ki məndən prezident çıxmaz.

Nizami63
26.08.2010, 17:14
H. Əliyev sovet dövrünün insanı idi, qətilik, sərt idarəçilik üsuluna yiyələnmişdi, həm də çekist olması insanları tanımağa, onları idarə etməyə ona kömək edirdi.
daha hansı xüsusiyyətlərini bildirmək istərdiniz?

advocat
27.08.2010, 11:34
idarəçilik baxımdan əsas xüsusiyyət vəziyyətdən tez çıxma bacarığının olmasıdır, o bunu bacarıb, pis yaxşı bacarırdı, insanları fəlakətə sürükləyib ya xoşbəxtliyə aparıb, hrə kəs bir cür fikirləşir. kimi ona dahi insan kimi baxıb kimisi nifrətlə baxır.

Polad
28.08.2010, 01:22
Heyder Aliyev dunyasini deyishende Tamerlan Qarayev cox maraqli bir fikir soyledi..
dedi ki: Evveller Heyder Aliyev var idi..hami ona arxayin idi..mesuliyyet ancaq onun uzerinde idi..ve o adam bu mesuliyyeti ozu uzerine goturmushdu..
indi o yoxdur..biz esas indiden sonra guclu olmaliyiq..mesuliyyetli ve diqqetli olmaliyiq...cunki, bundan sonra bizi cetin dovr, merhele gozleyir..

Heyder Aliyev dunyasini deyishende Vladimir Putin dedi ki, Rusiya oz boyuk dostunu itirdi..cunki, mehz Heyder Aliyevin sayesinde pozulmush Azerbaycan -Rusiya munasibetleri berpa olunmushdu..

Nizami63
07.09.2010, 13:05
Azərbaycanın ən tanınmış politoloqlarından hesab edilən Zəfər Quliyevin fikrincə, 14 ili müstəqilliyə təsadüf edən 30 illik “əliyevlər hakimiyyəti” mahiyyətcə Azərbaycan cəmiyyətinin sosial və mənəvi həyatı üçün dəhşətli eksperiment oldu. Korrupsiya və büdcə oğurluğu; yerlibazlıq və traybalizm; özbaşınalıq və zorakılıq; yalan və məddahlıq; yaltaqlıq və şəxsiyyətə pərəstiş; nomenklatura və polis özbaşınalığı; imitasiyalı oyunlar və total saxtalaşdırma; vətəndaşların manqurtlaşdırılması istiqamətində aparılan təbliğat, faktlarla, rəqəmlərlə və insanların taleləri ilə manipulyasiya; qanun və ictimai rəylə hesablaşmamaq - bütün bunlar çoxillik “əliyevlər” sisteminin eybəcər nəticələridir. Başqa sözlə “əliyevlər” hakimiyyəti bütün bu illər ərzində məqsədyönlü şəkildə cəmiyyəti özünə uyğunlaşdırmağa çalışırdı. Etiraf etmək lazımdır ki, bu istiqamətdə müəyyən uğurlar da əldə edib.

Bizim hakimiyyət həmişə ictimai həyatı öz nəzarəti altında saxlayıb (saxlayır). Cəmiyyət isə təşkilatlanmamış və qeyri-müəyyən vəziyyətdə olmaqla hakimiyyətin təzyiqinə qarşı durmaq imkanında olmayıb. “Əliyev” hakimiyyəti mövcud dünya quruluşunun qanunlarına imitasiyalı şəkildə uyğunlaşaraq formal olaraq vətəndaş cəmiyyətinin bəzi institutları ilə birgə yaşamağa razılıq verib. Kənardan müstəqil görünən bu vətəndaş cəmiyyəti institutları (partiyalar, QHT, KIV, həmkarlar ittifaqları və digərləri) əslində hakimiyyətin özünün imitasiya maskasıdır.

Reportyor
09.09.2010, 02:09
Əliyevlər rejimi. Baxın həzz alın.

http://www.youtube.com/watch?v=Tr2A3YDK5Io&feature=related

cosqun_
09.09.2010, 07:03
Heydər Əlirza oğlu Əliyev 1923-cü il mayın 10-da Azərbaycanın Naxçıvan şəhərində anadan olmuşdur. O, 1939-cu ildə Naxçıvan Pedaqoji Texnikumunu bitirdikdən sonra Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) memarlıq fakültəsində təhsil almışdır. Başlanan müharibə ona təhsilini başa çatdırmağa imkan verməmişdir.
1941-ci ildən Heydər Əliyev Naxçıvan MSSR Xalq Daxili İşlər Komissarlığında və Naxçıvan MSSR Xalq Komissarları Sovetində şöbə müdiri vəzifəsində işləmiş və 1944-cü ildə dövlət təhlükəsizliyi orqanlarında işə göndərilmişdir. Bu dövrdən təhlükəsizlik orqanları sistemində çalışan Heydər Əliyev 1964-cü ildən Azərbaycan SSR Nazirlər Soveti yanında Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsi sədrinin müavini, 1967-ci ildən isə sədri vəzifəsində işləmiş, general-mayor rütbəsinə qədər yüksəlmişdir. Həmin illərdə o, Leninqrad şəhərində (indiki Sankt-Peterburq) xüsusi ali təhsil almış, 1957-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini bitirmişdir.
1993-cü il oktyabrın 3-də ümumxalq səsverməsi nəticəsində Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildi. O, 1998-ci il oktyabrın 11-də xalqın yüksək fəallığı şəraitində keçirilən seçkilərdə səslərin 76,1 faizini toplayaraq, yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmişdir. 2003-cü il oktyabrın 15-də keçirilən prezident seçkilərində namizədliyinin irəli sürülməsinə razılıq vermiş Heydər Əliyev səhhətində yaranmış problemlərlə əlaqədar seçkilərdə iştirak etməkdən imtina etmişdir.
Dekabrın 12-də Azərbaycanın ümummilli lideri, Prezident Heydər Əliyev Amerika Birləşmiş Ştatlarının Klivlend Klinikasında vəfat etmişdir.

Allah rehmet elesin ruhun sad olsun sen olmasaydin xalqimiz Vezirov, Kamran Baqirov, Ayaz Mutellibov v s. kimi ozlerini Azeri adlandiran insanlar xalqimizi hara aparacaqdilar aqibetimiz nece olacaqdi?

Nizami63
09.09.2010, 09:03
Allah rehmet elesin ruhun sad olsun sen olmasaydin xalqimiz Vezirov, Kamran Baqirov, Ayaz Mutellibov v s. kimi ozlerini Azeri adlandiran insanlar xalqimizi hara aparacaqdilar aqibetimiz nece olacaqdi?
siz bizim aqibətimizin müəyyən olduğunu güman edirsiniz ki?

SAPAND
09.09.2010, 09:07

sən özündən yuxardakı vidioya baxıb yazdın buları ?:p
əgər ğözündən qaçıbsa birdə bax :
http://www.youtube.com/watch?v=Tr2A3YDK5Io&feature=related

Nizami63
09.09.2010, 09:25
Bir çoxları tamamilə tüğyan edən hüquqi və əxlaqi deqradasiyanı, mənəvi aşınmanı, siyasi vəhşiliyi, gündən-günə artan iqtisadi səbatsızlığı və sosial fəlakəti müşahidə edərək istər-istəməz belə bir sualla üzbəüz qaldıqlarının fərqində olurlar: görəsən, ölkə həqiqətən idarə olunurmu, bu lənətlənmiş, cadulanmış qaydasız oyun çevrəsindən necə xilas olmaq mümkündür? Axı, korrupsiyanın, özbaşınalığın və səfalətin cəmiyyəti işğal etdiyi bir zamanda kimsənin həyatının və ya fəaliyyətinin (biznesinin) təhlükəsizliyinə heç bir təminat yoxdur.

Cəmiyyətdə elə bir adam varmı ki, kütləvi özbaşınalığın qurbanı olmaqdan sığortalanmış olsun? Azərbaycanda güvəniləsi, ürək qızdırılası, bu günümüzü və sabahımızı etibar edəsi hər hansı hakimiyyət strukturu varmı?
Bu gün əlinə hədsiz pul və güc toplayan hakimiyyət mənsublarına elə gəlir ki, onlar istədikləri oyunu çıxara bilərlər; bizlərsə onların çılğınlığının, kefinin, iddialarının, səfehliklərinin, qəddarlıqlarının, alçaqlıqlarının və kütlüklərinin girovları olaraq bu şəraitlə barışmalıyıq.
Bu gün istənilən kabinet, kreslo, möhür, villa, cip, “dubinka”, pistolet, kök portmanat sahiblərinin hamısı özünü hakimiyyətin mütləq mərkəzi sayaraq ağlına gələn hərəkəti eləyir. Bizsə, sıravi vətəndaşlar olaraq nomenklatura despotizminin soyğunçu özbaşınalığı qarşısında tamamilə gücsüzük.

Baxın, hər gün nələr baş verir?

Bütöv qəsəbələr, rayonlar, məhəllələr işıqsızlıqdan, qazsızlıqdan, susuzluqdan göynəyir, buna məsuliyyət daşıyan vəzifə adamları isə ölkədəki cəzasızlıq və məsuliyyətsizlik şəraitindən bəhrələnərək özlərinin idarə özbaşınalığı çərçivəsində tarif və qiymətləri artıraraq ciblərini pulla doldurmaqla məşğuldurlar.
Kimlərsə qanunları, ictimai rəyi, dizaynı, keyfiyyəti və təhlükəsizliyi nəzərə almadan ağlına gələn səmtdə evləri uçurub yerində göydələnlər ucaldır; digərləri parkları, meşələri, inzibati əraziləri, hətta dəniz sahillərini ələ keçirərək hasarlayır, bir başqaları ölkəyə gətirilən və ya burada istehsal edilən “bitdən-sirkəyə” qədər hər şeyin üzərində özünün şəxsi vergi “rüsumlarını” tətbiq edir. Və sair və ilaxır...
Qanunsuzluqla, kütləvi soyğunçuluqla varlanmağın bizim ölkəmizdə tətbiq edilən təcrübəsi normal insan fantaziyasının bütün təsəvvürlərindən kənardadır.
Əgər ölkənin birinci şəxsləri qanuna, ağına-bozuna baxmadan bütün sərvətləri öz altına kürüyürsə, yerdə qalan bürokratiya parazitləri ordusundan nə gözləmək olar ki?!
Tam qanunsuzluq və korrupsiya şəraitində polis və məmur ordusunun qanunların yox, ölkəni çəyirtkə kimi basıb yeyən indiki rejimin maraqlarını qorumasına təəccüblənmək mümkün deyil.
Onların hamısı ölkənin yox, yalnız öz şəxsi problemlərini həll etməklə məşğuldurlar: qara iqtisadiyyata “krışalıq” edirlər, başqalarının biznesini həyasızcasına “sağırlar”, rəqibləri məhv edirlər, vətəndaşları əzirlər, cəmiyyətin hesabına parazitlik edirlər və s.. Ölkəni idarə etmək üçün onların, sadəcə olaraq, vaxtları yoxdur: onlar ölkəni oğurlamağa girişiblər. Həm də bütün əvvəlki korrupsionerlərin və oğruların ağlına gəlməyən vüsətlə və miqyasda..

cosqun_
13.09.2010, 06:19
siz bizim aqibətimizin müəyyən olduğunu güman edirsiniz ki?

Sizin aqibetinizi bilmirem bilmekde istemirem amma Azerbaycan xalqinin aqibetini belke de menden yaxsi bilen ola bilmez Eger H Aliyev olmasaydi bu serefsiz Vezirovlar xalqimizin aqibetini mehve aparacaqdilar Ona gorede butun xalimizin qeyretli rehberlerine sizin qarsinizda minnetdaliqimi bildirirem satqin ve serefsiz rehberlere nifret edirem.Ele indiki rehberleride nezerde tuturam xalqimizin milletimizin onlara verdiyi corek onlarin boqazinda ilan sumuyu kimi ilisib qalacaqdir kim ki xalqa ziyan vurur

cosqun_
13.09.2010, 06:29
sən özündən yuxardakı vidioya baxıb yazdın buları ?:p
əgər ğözündən qaçıbsa birdə bax :
http://www.youtube.com/watch?v=Tr2A3YDK5Io&feature=relatedmene baxmaq lazim deyil men Azerbaycanda yasayiram bes sene hansi rejim xos gelir?

Polad
13.09.2010, 10:19
mene baxmaq lazim deyil men Azerbaycanda yasayiram bes sene hansi rejim xos gelir?

hormetli Azerbaycan respublikasinin vetendashi cosgun...
niye bashqalarinin bildirdiyi fikirleri oxumadan ,ve hetta oxumagi lazim bilmeden oz fikirlerinizi yeritmeye calishirsiniz?
sizin fikirleriniz ozunuz ucun duz olsa bele , eks fikirleri soyleyen terefi dinlemek muzakire mekani olan foruma mexsus bir amildir..bele olsa , bele davam etseniz kimse sizi de dinlemez..ele burda ozbashina yazarsiniz..
bu menim mushahideci olaraq fikrimdir..hele ki, bu movzuda sizin fikirlerinize her hansi bashqa bir sherh vermirem..amma, onu da edecem...

cosqun_
13.09.2010, 11:09
hormetli Azerbaycan respublikasinin vetendashi cosgun...
niye bashqalarinin bildirdiyi fikirleri oxumadan ,ve hetta oxumagi lazim bilmeden oz fikirlerinizi yeritmeye calishirsiniz?
sizin fikirleriniz ozunuz ucun duz olsa bele , eks fikirleri soyleyen terefi dinlemek muzakire mekani olan foruma mexsus bir amildir..bele olsa , bele davam etseniz kimse sizi de dinlemez..ele burda ozbashina yazarsiniz..
bu menim mushahideci olaraq fikrimdir..hele ki, bu movzuda sizin fikirlerinize her hansi bashqa bir sherh vermirem..amma, onu da edecem...

Hormetli Azerbaycan respublikasinin vetendasi Turk klickasi ile Polad siz hansi esasa gore mene <<oxumadan>> yazirsiniz sizde daxil olmaqla bezileri H Aliyevi rejimde ve basqa basqa xosa gelmeyen islerde gunahlandirirsiniz Men ise sizden ferqli olaraq H Aliyevi dahi bir insan kimi qebul etmisem nece ki yasayiram belede olacaq konkret gosterin ki men neyi oxumayib kimin haqqinda duz fikir yazmamisam Amma isteyirsiniz deyim Azerbaycanda korrupsiya varmi elbetde var korrupsiya ABS-da var Rusiyada da var her yerde var hemise olub onuda deyim ki xalqi talayanlar vezifesinden istifade edib xalqin qanini icenler qan qusacaqlar bir az vaxta ehtiyaclari var Anlayiram sizler Ingiltere kralicasini qebul edirsiniz amma ozumuzun kralicasini yox cunki biz Azeriler hele de ozumuz ozumuze qenim kesilmisik ermenide bu xasiyyetimizde cox meharetle istifade edir Icazenizle size meslehet verim yaxsi olarki ozune Azerbaycan aktyorlarinin adini sinonim secesen bu fikrim basqalarina da aiddir ozumuz oz milletimize qiymet vermeliyik

Forumçulara niklərinə görə göstəriş verməyin. Mövzumuzdan kənardı.

İlğım
13.09.2010, 11:58
Hormetli Azerbaycan respublikasinin vetendasi Turk klickasi ile Polad siz hansi esasa gore mene <<oxumadan>> yazirsiniz sizde daxil olmaqla bezileri H Aliyevi rejimde ve basqa basqa xosa gelmeyen islerde gunahlandirirsiniz Men ise sizden ferqli olaraq H Aliyevi dahi bir insan kimi qebul etmisem nece ki yasayiram belede olacaq konkret gosterin ki men neyi oxumayib kimin haqqinda duz fikir yazmamisam Amma isteyirsiniz deyim Azerbaycanda korrupsiya varmi elbetde var korrupsiya ABS-da var Rusiyada da var her yerde var hemise olub onuda deyim ki xalqi talayanlar vezifesinden istifade edib xalqin qanini icenler qan qusacaqlar bir az vaxta ehtiyaclari var Anlayiram sizler Ingiltere kralicasini qebul edirsiniz amma ozumuzun kralicasini yox cunki biz Azeriler hele de ozumuz ozumuze qenim kesilmisik ermenide bu xasiyyetimizde cox meharetle istifade edir Icazenizle size meslehet verim yaxsi olarki ozune Azerbaycan aktyorlarinin adini sinonim secesen bu fikrim basqalarina da aiddir ozumuz oz milletimize qiymet vermeliyik

Coşgun, əgər biz 20 yanvar hadisəsin terror adlandırırıqsa, sovet cinayəti kimi görürüksə - Sapandın təqdim etdiyi videoya heç cürə haqq qazandıra bilmərik. Təbii sovetlərin başımıza gətirdiyi 20 yanar hadisəsində gunahı SSSRidə görməyənlər burda da Hökuməti günahkar görməməlidir.
Mən amma bu videoya baxdım -qınıyıram və buna ƏCLAFLIQ adı verirəm.

cosqun_
13.09.2010, 12:07
Coşgun, əgər biz 20 yanvar hadisəsin terror adlandırırıqsa, sovet cinayəti kimi görürüksə - Sapandın təqdim etdiyi videoya heç cürə haqq qazandıra bilmərik. Təbii sovetlərin başımıza gətirdiyi 20 yanar hadisəsində gunahı SSSRidə görməyənlər burda da Hökuməti günahkar görməməlidir.

Her kesin fikrine cox hormetim var fikirler muxtelif olmalidi bu tebiidir amma H Aliyev menim ucun dahidir

Polad
14.09.2010, 08:38

eslinde sene hec bash qoshmazdim amma...
yene de oxudum..fikrimi bildirim...
menim yazdiqlarimi diqqetle oxu...
Evvela, yerleshdirilen videoya baxmagi lazim bilmirem deyen sizsiniz...
yeni, burdan gorunur sizin bashqalarinin yanashmasina olan munasibetiniz..bu bir...
ikinci, menim bu movzuda iki postum var..ve hec bir postumda Aliyevi ..ne kecmishdekini ,,ne de indikini gunahlandirmamisham..
sadece ateshkesin boyuk sehv oldugunu demishem...ve bu fikrimin de arxasindayam...
ucuncu, Azerbaycani , Azerbaycandaki korrupsiyani ABS la muqayise eleme...bu cox guluncdur..senin deyesen hec dunyadan xeberin yoxdur...
dorduncu, sen kralicadan , flandan danishirsan...ne kralica?
biz demokratik respublika qurulushunda yashayiriq menim bildiyim qeder..meger biz kralliqda yashayiriq ki, bizim kralicamiz da olsun?...
beshinci , Azeri nedir?tarixde bele bir millet goster mene...ne Azeri? ele burdan gorunur senin tarixi bilmeyin ve vetenperverliyin hara qederdir...
altinci, menim meslehet alacagim adamlar var, beli..amma, o yuz faiz sen ve senin kimileri deyil...emin ol...meni taniyanlar meni oz adimla taniyirlar..senin kimilerinin meni sadece Polad adi ile tanimaqlarini istediyim ucun men bele etmishem..cunki, senin kimiler meni ele Polad kimi tanisalar yaxshidir..
ve nehayet yeddinci ...
deyirsen ki, Heyder Aliyev dahidir..bir soz demirem...amma..
o zaman bize Heyder Aliyev haqqinda tam melumat ver..
Heyder Aliyevin ailesi haqda tam melumat vere bilersenmi?
Anasi ? Atasi?ailesi... ve s..ve ilaxir...1923 cu ilden..2003 e qeder...maraqlidir cox...
evvelceden teshekkur edirem...

NAOMI
14.09.2010, 09:22

Səni bu mövzuya dəvət edirəm Ria.az Forum > RIA > Ümumi mövzu | Общая тема
Yaltaq yetişdirilən kal gənclik...
görürəm yaman coşmusan....

cosqun_
14.09.2010, 11:25
eslinde sene hec bash qoshmazdim amma...
yene de oxudum..fikrimi bildirim...
menim yazdiqlarimi diqqetle oxu...
Evvela, yerleshdirilen videoya baxmagi lazim bilmirem deyen sizsiniz...
yeni, burdan gorunur sizin bashqalarinin yanashmasina olan munasibetiniz..bu bir...
ikinci, menim bu movzuda iki postum var..ve hec bir postumda Aliyevi ..ne kecmishdekini ,,ne de indikini gunahlandirmamisham..
sadece ateshkesin boyuk sehv oldugunu demishem...ve bu fikrimin de arxasindayam...
ucuncu, Azerbaycani , Azerbaycandaki korrupsiyani ABS la muqayise eleme...bu cox guluncdur..senin deyesen hec dunyadan xeberin yoxdur...
dorduncu, sen kralicadan , flandan danishirsan...ne kralica?
biz demokratik respublika qurulushunda yashayiriq menim bildiyim qeder..meger biz kralliqda yashayiriq ki, bizim kralicamiz da olsun?...
beshinci , Azeri nedir?tarixde bele bir millet goster mene...ne Azeri? ele burdan gorunur senin tarixi bilmeyin ve vetenperverliyin hara qederdir...
altinci, menim meslehet alacagim adamlar var, beli..amma, o yuz faiz sen ve senin kimileri deyil...emin ol...meni taniyanlar meni oz adimla taniyirlar..senin kimilerinin meni sadece Polad adi ile tanimaqlarini istediyim ucun men bele etmishem..cunki, senin kimiler meni ele Polad kimi tanisalar yaxshidir..
ve nehayet yeddinci ...
deyirsen ki, Heyder Aliyev dahidir..bir soz demirem...amma..
o zaman bize Heyder Aliyev haqqinda tam melumat ver..
Heyder Aliyevin ailesi haqda tam melumat vere bilersenmi?
Anasi ? Atasi?ailesi... ve s..ve ilaxir...1923 cu ilden..2003 e qeder...maraqlidir cox...
evvelceden teshekkur edirem...

Sen ozunu burada peyqember hesab edirsen mustendiq kimi suallar verirsen amma unutma sen Azerbaycanda yasayirsan dunene kimi ermeni qirirdi sen harada idin sene H Aliyevin ata anasi lazimdi ya Azerbaycanda sakitlik isteyirsenmi topaqlarimizi geri qaytaraq bu haqda fikirles Bir az da eziyyet cek corek qazan Belke sene Vezirov hokmdarliq etmelidi baqa onon kimiler H Aliyem meni dahi milletimin numayendesidir dahi rehberim olub

cosqun_
14.09.2010, 11:31
Səni bu mövzuya dəvət edirəm Ria.az Forum > RIA > Ümumi mövzu | Общая тема
Yaltaq yetişdirilən kal gənclik...
görürəm yaman coşmusan....

menim fezifem yoxdur ozumde fehle isleyrem yaltaq olanin ata anasina lenet sen de menim kimi oqlunu ermeni oldurseydi bilerdin ki derd nedir yaltaqliq nedir Men bu dovletden gozleyirem ki muharibe baslatsin men gedim oqlumun qanini alim ermeniden olmek cox isteyirem amma basqa hec kime iradim yoxdur

Nizami63
14.09.2010, 11:44

Allah sənə rəhmət etsin ey Mikayıl Müşviq, necə də gözəl demisən : Arzuya bax, sevgilim...

Nizami63
14.09.2010, 11:45
menim fezifem yoxdur ozumde fehle isleyrem yaltaq olanin ata anasina lenet sen de menim kimi oqlunu ermeni oldurseydi bilerdin ki derd nedir yaltaqliq nedir Men bu dovletden gozleyirem ki muharibe baslatsin men gedim oqlumun qanini alim ermeniden olmek cox isteyirem amma basqa hec kime iradim yoxdur
qanı vaxtında alarlar...

Polad
14.09.2010, 12:05
Sen ozunu burada peyqember hesab edirsen mustendiq kimi suallar verirsen amma unutma sen Azerbaycanda yasayirsan dunene kimi ermeni qirirdi sen harada idin sene H Aliyevin ata anasi lazimdi ya Azerbaycanda sakitlik isteyirsenmi topaqlarimizi geri qaytaraq bu haqda fikirles Bir az da eziyyet cek corek qazan Belke sene Vezirov hokmdarliq etmelidi baqa onon kimiler H Aliyem meni dahi milletimin numayendesidir dahi rehberim olub

ne ise, cosgun, menim konkret fikirlerimin qarshisinda yalniz bu qeder deye bildin..cunki, ne deye bilersen ki,.... hecne...
ogluna Allahdan rehmet dileyirem..
menim artiq sene hec bir sozum yoxdur..sag ol...

Kisss-angel
14.09.2010, 12:09

Allah rəhmət eləsin!!!

Nizami63
14.09.2010, 12:11
hele de ozumuz ozumuze qenim kesilmisik ermenide bu xasiyyetimizde cox meharetle istifade edir
ermənilər bizim "rəhbərlərin" kresloya görə hər çürə alçaqlıqlara gedə biləcəyini nəzərə alıblar...

Zərdüşt Əlizadə bir neçə il bundan qabaq "Реальный Азербайджан" qəzetində H.Əliyevin 1969 - cu ildə hakimiyyətə gələrkən ermənilərin yardımından necə istifadə etməsi haqqında oxuculara çox qiymətli informasiyalar təqdim etmişdi...

NAOMI
14.09.2010, 20:09

coşqun!
cəbhədən gələn hər əskər meyidi mənim oğlumun meydi deməkdi!!! Müharibə? Müharibə başlamayacaq, bilirsən niyə? Nə qədər ki, sən və sənin kimi düşünənlər əliyevlər rejimini dəstəkləyəcək!!!
Oğluna da Allah rəhmət etsin!

NAOMI
14.09.2010, 20:13

Xeyr Polad, nə peygəmbər nə də müstəntiq deyil! O muharibəni gözü ilə görmüş insandı!

P.S.
İnsan gördüyünə inanar!

Patriot
15.09.2010, 06:58
Necə, necə?

SAFAVI
15.09.2010, 08:21
Mövzunu vətəndaş müharibəsinə çevirməyin. Fikirlərinizə və liderlərinizə qarşı dözümlü olun.

Nizami63
15.09.2010, 15:32
fakt budur ki, erməni daşnakalarının Azərbaycana qarşı mübarizəsi H.Ə. - in hakimiyyəti dövründə daha intensiv xarakter almışdı...

Patriot
15.09.2010, 15:40
fakt budur ki, erməni daşnakalarının Azərbaycana qarşı mübarizəsi H.Ə. - in hakimiyyəti dövründə daha intensiv xarakter almışdı...

Hal-hazırda da davam edir

Nizami63
15.09.2010, 16:23
Hal-hazırda da davam edir
mən bu iqtidarın dönəmində Qarabağ məsələsinin həll edilməyəcəyini dəfələrlə bildirmişəm.

Reportyor
15.09.2010, 19:27
mən bu iqtidarın dönəmində Qarabağ məsələsinin həll edilməyəcəyini dəfələrlə bildirmişəm.

Deməli Qarabağ problemi daha bir neçə onillik həll olunmamış qalacaq.

SAPAND
15.09.2010, 20:26
Deməli Qarabağ problemi daha bir neçə onillik həll olunmamış qalacaq.

Problemin həlli münaqişə tərəflərinin başda oturanlarının heç birinə sərf eləmir . Həmdə təkcə onların yox . Bu siyahıya Rusiya , Amerika ........... və sairəni aid etmək olar ...
Bizdə və ermənilərdə bu şəxsi maraqlarla , diqərlərində isə dövləti maraqlarla bağlıdır ...

Nizami63
15.09.2010, 20:35
Problemin həlli münaqişə tərəflərinin başda oturanlarının heç birinə sərf eləmir . Həmdə təkcə onların yox . Bu siyahıya Rusiya , Amerika ........... və sairəni aid etmək olar ...
Bizdə və ermənilərdə bu şəxsi maraqlarla , diqərlərində isə dövləti maraqlarla bağlıdır ...
mən bu barədə bu qədər sərrast deyilmiş fikrə bəlkə də 1 - ci dəfədir rast gəlirəm ::appl:appl:appl

İlğım
15.09.2010, 21:30

Azərbaycan onlara mübarizə üçün səbəb verməyib. Erməni daşnaklarının Azərbaycan torpağına təcavüzü deyin buna. H.Əliyev hakimiyyətə gələndə cəbhə ordusuna vuruşma qoy kim hakimiyyətdədi onun ordusu da vuruşsun əmrini verməmişdi? Belə oxumuşam mən müxtəlif kitablardan.

advocat
16.09.2010, 08:26
Müharibənin başlanmasının H. Əliyevə aidiyyatı yoxdur və onun da bu müharibəni "ağılla" bitirməsi də boş söhbətdir. Hər bir müstəqillik qazanan dövlətdə müharibə, çevrilişlər olur, BNaltikyanı dövlətlər, orta asiya ölkələrində də kütləvi qırğınlar baş verib, onlarda ruslar olub bizdə də ruslar erməniləri qabağa verib müharibə törədiblər. Bu əvvəlki hakimiyyətin zəif olması anlamına gəlmir. sadəcə indiki iqtidar bunu əvvəlki hakimiyyətin "yarıtmaz, zəif" siyasət aparması kimi arqumenti kimi məharətilə insanların gözünə soxur.

cosqun_
16.09.2010, 11:52
[QUOTE=Nizami63;66778]qanı vaxtında alarlar...[/QUOTEu suali her bir vetendas ozu ozune vermelidi sende bes sen niye bu gune kimi qanimizi almamisan?

cosqun_
16.09.2010, 19:01

Salam men bura sehfen geldim burda hami prezident olmaq ucun yazirlar ordan burdan Sizden xahis edirem meni bu saytdan azad edesiniz Men buradan azad ola bilmirem

Kisss-angel
16.09.2010, 19:25
Salam men bura sehfen geldim burda hami prezident olmaq ucun yazirlar ordan burdan Sizden xahis edirem meni bu saytdan azad edesiniz Men buradan azad ola bilmirem

Salam Coşqun müəllim..Hər yazılan postu ciddiyə almayın..Bura forumdu.sadəcə fikirinizi bildirin..Başqalarının fikriylə razı olmasazda hörmətlə yanaşın.Sinirlərinizi cilovlamağıda bacarın..

İlğım
16.09.2010, 19:28

Başa düşmədim.

SAPAND
16.09.2010, 19:52

cosqun bura internetforumdu .Realdan (Azərbaycanda ) fərqli burda fikrinə , siyasi əqidəsinə , dini baxışlarına və sairə görə heç kəs təqib olunmur .
Sizin yuxarıdakı ismarıcınıza görə sizə ən azı bir necə günlük BAN düşür , amma həmin ismarıcın içərisində olan məqamları nəzərə alaraq mən bundan vaz keçdim ....

Forum azad bir məkandır heç kim zorən qəbul edilmir və ya azad olunmur ...
Yadınıza gələrsə mən sizə forum (lar ) da təzə olduğunuzu vurğulamışdım ...
Öyrənmək isə gec deyil heç vaxt :)

Kur Shad
16.09.2010, 20:19
Təklif edirəm coşqun barəsində forum-həbs qətimkan tədbiri seçilsin:p

SAPAND
16.09.2010, 20:28
Təklif edirəm coşqun barəsində forum-həbs qətimkan tədbiri seçilsin:p

Mövzuda oftopa görə sizə forum-həbs qətimkan tədbiri seçə bilərəm , bir necə günlük :)

XƏBƏRDARIQ

SAPAND
16.09.2010, 21:55
H.Əliyev hakimiyyətə gəldikdə o dövrün keşməkeşlərindən bezikmiş insanların böyük bir hisəsi ümüd edirdilərki o heç olmasa Azərbaycanda sövet hökumətini bərpa edəcək , o vaxtı çiçəklənməkdə olan "alverçılərin " kökünü kəsəcək . Hətda bir dəfə aftobusda bunun belə olmayacağını "alverin " (təkcə onunmu ? ) dahada çiçəklənəcəyini dedyim zaman az qala məni çırpmışdılarda ..:p

Nizami63
16.09.2010, 22:17
H.Əliyev hakimiyyətə gəldikdə o dövrün keşməkeşlərindən bezikmiş insanların böyük bir hisəsi ümüd edirdilərki o heç olmasa Azərbaycanda sövet hökumətini bərpa edəcək , o vaxtı çiçəklənməkdə olan "alverçılərin " kökünü kəsəcək . Hətda bir dəfə aftobusda bunun belə olmayacağını "alverin " (təkcə onunmu ? ) dahada çiçəklənəcəyini dedyim zaman az qala məni çırpmışdılarda ..:p
onun adamları elə təbliğat aparırdılar ki, 93 - cü ildə mən də bir neçə gün də olsa bu təbliğata inanmışdım : fikirləşirdim ki, bu ahıl yaşında onun məqsədi yalnız Azərbaycana xidmət etməkdən ibrət olacaqdır.

Deyir sən saydığını say gör fələk nə sayır. 93 - cü ildə o tribunaya çıxıb Milli Məclisin sədri kimi ilk çıxışını edən anda mən başa düşdüm ki bu insan Azərbaycandan intiqam alacaqdır...

cosqun_
16.09.2010, 22:19
Başa düşmədim.

Men burdan getmek azad olmaq isteyirem amma hec yerde tapa bilmirem nece menim sehifemi baqlayim kim bilirse xahis edirem komek etsin men burdan cixim Men ec burani acmayada bilerem amma baqlasam daha yaxsidi burda geleceyin prezidentleri oturublar

İlğım
16.09.2010, 22:19
onun adamları elə təbliğat aparırdılar ki, 93 - cü ildə mən də bir neçə gün də olsa bu təbliğata inanmışdım : fikirləşirdim ki, bu ahıl yaşında onun məqsədi yalnız Azərbaycana xidmət etməkdən ibrət olacaqdır.

Deyir sən saydığını say gör fələk nə sayır. 93 - cü ildə o tribunaya çıxıb Milli Məclisin sədri kimi ilk çıxışını edən anda mən başa düşdüm ki bu insan Azərbaycandan intiqam alacaqdır...

Nəyin intiqamını?

Nizami63
17.09.2010, 20:11
http://www.bizimyol.az/public_folder/8OibzcTu.gif

Xalq yazıçısı prezidentdən nə istəyib? (http://www.bizimyol.az/index.php?mod=news&act=view&nid=40708)

Klos
18.09.2010, 19:13
http://www.bizimyol.az/public_folder/8OibzcTu.gif

Xalq yazıçısı prezidentdən nə istəyib? (http://www.bizimyol.az/index.php?mod=news&act=view&nid=40708)

ev isteyib ?:D

Aslan
25.11.2010, 14:58
Kiss duz vurguladiki rushvet bizim ganimizdadi. Sizin dediyinizden bele cixirki Prezident rayonbarayon kendbekend gezib rushvetxorlari ifsha etmelidi? Sizce ermeniler en cox hansi prezidenti tehgir edirler Azerbaycanin .Ya fikirleshirsizki sevdiklerine gore. Birde galdisa rushvetxorluga onu milli meclis ele bir ganun ireli surmelidiki rushvet almasinlar . Yadimdadi sovet vaxti rushvet alana yaxshi statya dushurdu .Sonradan deyishib etdiler rushvet verenede statya. Dondu oldu bashga cur rushveti verende gorxmurdu alanda. Dunen Bakidaki bir dostumla danishirdim deyir ucota dushmeye mennen 250 manat istediler . Uc ay getdim geldim bir gepik de vermedim axiri geydiyyata da dushdum . Indi rushvetxolari kim oyredib bele deyekki. Bunun gunahlarin ancag ozumuzde gore bilerik . Birde Coshguna demek isteyiremki burda dushmen yoxdu . Haminin ailede soz demeye ixtiyari var forumda aile kimidi. Birde Eliyev barede deye bileremki onun etdiyi yaxshi cehetlerini niye demirik. Sehv hamida olur. Demeli gerek Eliyevde Stalin kimi olaydiki ona hormet goyulardi.

Nizami63
25.11.2010, 15:15
Sizce ermeniler en cox hansi prezidenti tehgir edirler
deyin, biz də bilək...
Azerbaycanin .Ya fikirleshirsizki sevdiklerine gore. Birde galdisa rushvetxorluga onu milli meclis ele bir ganun ireli surmelidiki rushvet almasinlar .
onda özünüzə bir sual verməyinizi xahiş edirəm : nəyə görə qəbul etmir?!
Siz yəni o qədər sadəlöhvsünüz ki keçmiş - indiki parlamentin Əliyevlərin iradəsinə qarşı çıxacağını fərz edirsiniz?!

Aslan
25.11.2010, 15:35
deyin, biz də bilək...
Internet sehifelerini acin baxin en coxda tehgiramiz sozler Heyder eliyeve aiddir birde indiki prezidente bes niye orda Veziriv ya Mutellibov , Elcibey.
onda özünüzə bir sual verməyinizi xahiş edirəm : nəyə görə qəbul etmir?!
Siz yəni o qədər sadəlöhvsünüz ki keçmiş - indiki parlamentin Əliyevlərin iradəsinə qarşı çıxacağını fərz edirsiniz?!

Eyer parlament secmirse duz demediz bu yaxinlarda ele bir ganun cixmishdi sehv elemiremse . Keskin bir gerar cixarmag ucun gerek onda Azerbaycan Avropa shurasidaki uzlukden cixa . Sizce rushvet alana olum cezasi kesseler rushvetin gabagi alinar?

Nizami63
25.11.2010, 19:55
Eyer parlament secmirse duz demediz
yoxsa siz elə düşünürsünüz ki, parlamentin seçilməməsi o da xalqın günahıdır?
bu yaxinlarda ele bir ganun cixmishdi sehv elemiremse . Keskin bir gerar cixarmag ucun gerek onda Azerbaycan Avropa shurasidaki uzlukden cixa . Sizce rushvet alana olum cezasi kesseler rushvetin gabagi alinar?
özünə lazım gələndə bu iqtidar elə mürtəcə qanunlar qəbul edir ki heç bir beynalxalq təşkilatın təzyiqindən çəkinmir : siz nəyi qoyub nəyi axtarırsınız?

Bu 1 - si.

2 - si siz nəyə görə elə düşünürsünüz ki, rüşvətxorluğun qarşısını yalnız ölüm hökmünü qanuniləşdirməklə aradan qaldırmaq olar?

Aslan
25.11.2010, 20:03
yoxsa siz elə düşünürsünüz ki, parlamentin seçilməməsi o da xalqın günahıdır?

özünə lazım gələndə bu iqtidar elə mürtəcə qanunlar qəbul edir ki heç bir beynalxalq təşkilatın təzyiqindən çəkinmir : siz nəyi qoyub nəyi axtarırsınız?

[B]Bu 1 - si.[/
2 - si siz nəyə görə elə düşünürsünüz ki, rüşvətxorluğun qarşısını yalnız ölüm hökmünü qanuniləşdirməklə aradan qaldırmaq olar?
Desem ki xalgin bu duzgun olmayacag. Cunki bu svil dovletlere aiddi.Milli meclise yeni parlamente. Eyer bu seckiler tam sheffaf olsaydi . He siz bu sualinizla meni tupike saldiz

Inaniramki he cunki bize gilinc muselman deyirler.

Nizami63
25.11.2010, 20:12
Inaniramki he cunki bize gilinc muselman deyirler.
haradan bilirsiniz ki, bu sözlər bizim haqqımızda deyilib?
Hansı əməlimizi nümunə göstərib bunu özümüzə şamil etdiyinizi göstərməyinizi xahiş edirəm.

Mənim fikrimi bilmək istəyirsinizsə cavab verməyə hazıram : biz " eşşəyə " həmişə palan olmuşuq...

Aslan
25.11.2010, 20:20
haradan bilirsiniz ki, bu sözlər bizim haqqımızda deyilib?
Hansı əməlimizi nümunə göstərib bunu özümüzə şamil etdiyinizi göstərməyinizi xahiş edirəm.
Mənim fikrimi bilmək istəyirsinizsə cavab verməyə hazıram : biz " eşşəyə " həmişə palan olmuşuq...
Neceki o vaxtlar golcamaglarin elinden var dovletin alib , kolxoz elediler silah gucune . Gerek birikisini gorxuzasanki o birileri bele etmesinler.

Ta sozum yoxdu. Eshsheye palan?))))) Her halda men bele dushunmurem yenede , bunu men demedim siz dediz.

Nizami63
25.11.2010, 20:45
Ta sozum yoxdu. Eshsheye palan?))))) Her halda men bele dushunmurem yenede , bunu men demedim siz dediz.
bunu faktlar sübut edir, faktlar...

Nizami63
27.11.2010, 09:12
AZƏRBAYCANDAN KİTAB YAZAN DİPLOMAT QƏZETİMİZƏ DANIŞDI (http://www.musavat.com/new/G%C3%BCnd%C9%99m/89728-AZ%C6%8FRBAYCANDAN_K%C4%B0TAB_YAZAN_D%C4%B0PLOMAT_ Q%C6%8FZET%C4%B0M%C4%B0Z%C6%8F_DANI%C5%9EDI)

SAPAND
27.11.2010, 18:20
AZƏRBAYCANDAN KİTAB YAZAN DİPLOMAT QƏZETİMİZƏ DANIŞDI (http://www.musavat.com/new/G%C3%BCnd%C9%99m/89728-AZ%C6%8FRBAYCANDAN_K%C4%B0TAB_YAZAN_D%C4%B0PLOMAT_ Q%C6%8FZET%C4%B0M%C4%B0Z%C6%8F_DANI%C5%9EDI)

Mir Şahin efirdə özünü "lezvalayırdı " kitaba və kitabın müəlifinə görə .. :)

Reportyor
27.11.2010, 18:46
Mir Şahin efirdə özünü "lezvalayırdı " kitaba və kitabın müəlifinə görə .. :)

Bunu deyirsən?:p
Çatılmamış məqsədin xiffəti...
Və ya Turqut Ərin tarixə çamur atmaq cəhdi barədə (http://anspress.com/index.php?a=2&lng=az&nid=73447)

Nizami63
27.11.2010, 20:11
Bunu deyirsən?:p
Çatılmamış məqsədin xiffəti...
Və ya Turqut Ərin tarixə çamur atmaq cəhdi barədə (http://anspress.com/index.php?a=2&lng=az&nid=73447)
çox sağ olun ki, bu barədə ANS - in mövqeyini əks etdirən yazı ilə bizləri tanış etmisiniz. İndi isə həmin yazıdan bir sitatı mən sizlərin diqqətinə çatdırmaq istəyirəm :
Əlbəttə, mən Turqut Ərdən sitatlar gətirə bilər, yazdıqlarını asanlıqla təkzib edə də bilərdim. Amma bu, müəllifin uğursuz təxəyyül məhsullarının yersiz tirajlanması demək olardı.
mən bu fikirdəyəm ki, ansçiərin Turqut Ərdən sitat gətirib münasibət bildirmələrinə duxları çatışmaz !

SAPAND
28.11.2010, 22:10
Mir Şahin təklif etmisdirki H.Əliyeva toxunulmazlıq statusu verilməsi haqda MM məsələ qaldırılsın.
Əgər bu qanun qəbul olunarsa bu mövzuda arxivə atılmalı olacaq :)

Nizami63
03.12.2010, 13:35
NEYLƏMƏLİYDİM, BU FAKTLARI BASDIRILMALIYDIM? (http://www.azadliq.org/content/article/2236835.html)

SAPAND
03.12.2010, 18:48
NEYLƏMƏLİYDİM, BU FAKTLARI BASDIRILMALIYDIM? (http://www.azadliq.org/content/article/2236835.html)

Maraqlı müsahibədir çox ...::)
Özünü "lezvalayanlar" görəm bu yazıya necə reaksiya və komentari verərdilər :confused:

Deyəsən çox gözləmək lazım gəlməyib.Ətrəfli aşağıdakı linkdə :p

ANS Şirkətlər Qrupunun prezidenti ölkə mediasına müraciət etdi (http://anspress.com/index.php?a=2&lng=az&nid=74703)

----------
"Azadlıq" dakı müsahibəni oxuyanda yadıma Rəhmətlik M.Ə.Sabirin " Hələ gördüklərimin dörddə birin yazmayıram!" misrası düşdü .
Qəribə işdi (maraqlı ) nəyə görə belə əl-ayağa düşüblər "başbilənlərimiz" ?:)

Nizami63
03.12.2010, 20:20
Maraqlı müsahibədir çox ...::)
Özünü "lezvalayanlar" görəm bu yazıya necə reaksiya və komentari verərdilər :confused:

Deyəsən çox gözləmək lazım gəlməyib.Ətrəfli aşağıdakı linkdə :p

ANS Şirkətlər Qrupunun prezidenti ölkə mediasına müraciət etdi (http://anspress.com/index.php?a=2&lng=az&nid=74703)

----------
"Azadlıq" dakı müsahibəni oxuyanda yadıma Rəhmətlik M.Ə.Sabirin " Hələ gördüklərimin dörddə birin yazmayıram!" misrası düşdü .
Qəribə işdi (maraqlı ) nəyə görə belə əl-ayağa düşüblər "başbilənlərimiz" ?:)
çünki daha ciddi faktların ortaya çıxmasından narahatdırlar.

O ki qaldı Vahid Mustafayevin " canfəşanlığına " onların belə məsələlərdə Roma papasından daha çox xristian olduqlarını iddia etməsi 1 - ci dəfə deyildir...

İlğım
29.12.2010, 09:21
İndi.. bütün həyatımı təhlil edəndə görürəm ki, Hər halda bir başlıca hadisə var o da budur ki, mən Azərbaycan müstəqilliyini təmin edə bilmişəm. Onu daxili çəkişmələr alovunda, dağıntılar və qan içində boğulmağa qoymamışam.- H.Əliyev

AZMAN
29.12.2010, 17:54
İndi.. bütün həyatımı təhlil edəndə görürəm ki, Hər halda bir başlıca hadisə var o da budur ki, mən Azərbaycan müstəqilliyini təmin edə bilmişəm. Onu daxili çəkişmələr alovunda, dağıntılar və qan içində boğulmağa qoymamışam.- H.Əliyev

Azərbaycanın müstəqilliyi artıq Heydər Əliyevə qədər təmin edilmişdi.

İlğım
29.12.2010, 17:57
Azərbaycanın müstəqilliyi artıq Heydər Əliyevə qədər təmin edilmişdi.

Başa düşmədim. Necə təmin edilmişdi və necə arxayınsız ki qorunacaqdı bu müstəqillik

AZMAN
29.12.2010, 18:02
Başa düşmədim. Necə təmin edilmişdi və necə arxayınsız ki qorunacaqdı bu müstəqillik

Azərbaycan 1991-ci ildə öz müstəqiliyini təmin edib. 1992-ci ildə rus qoşunları ölkədən çıxarılıb. Aramızda hərbçilər varsa, xatırlayarlar. Qarabağ müharibəsində ciddi dönüş yarandı. Bir gecədə Azərbaycan könüllüləri 50-dən çox kəndi ermənilərdən azad etdilər. Bu da Heydər Əliyevin və bp-nin siyasi maraqlarını həyata keçrməyə imkan vermirdi. Ona görə də qoşunlarının Azərbaycandan çıxarmasının qisasını almaq üçün fürsət gözləyən Rusiya və Azərbaycan neftinə göz dikən BP hakimyyət dəyişikliyi barədə düşünməyə başladılar. O zaman ən uğurlu seçim Naxçıvan MR Ali Sovetinin sədri Heydər Əliyev idi.

SAPAND
29.12.2010, 18:06
Azərbaycan 1991-ci ildə öz müstəqiliyini təmin edib. 1992-ci ildə rus qoşunları ölkədən çıxarılıb. Aramızda hərbçilər varsa, xatırlayarlar. Qarabağ müharibəsində ciddi dönüş yarandı. Bir gecədə Azərbaycan könüllüləri 50-dən çox kəndi ermənilərdən azad etdilər. Bu da Heydər Əliyevin və bp-nin siyasi maraqlarını həyata keçrməyə imkan vermirdi. Ona görə də qoşunlarının Azərbaycandan çıxarmasının qisasını almaq üçün fürsət gözləyən Rusiya və Azərbaycan neftinə göz dikən BP hakimyyət dəyişikliyi barədə düşünməyə başladılar. O zaman ən uğurlu seçim Naxçıvan MR Ali Sovetinin sədri Heydər Əliyev idi.

Razılaşmamaq münkün deyil , bu fikirlə .... :)

İlğım
29.12.2010, 18:13

İndi Siz Heydər Əliyevə yalançı damğası vurursuzʔ

AZMAN
29.12.2010, 18:18

Mənim nə həddim Heydər Əliyevə ad qoymaq. Sadəcə olaraq o dövrdə baqş verən proskesləri analiz etməyə çalışdım. Heydər Əliyev hakimiyyətə gələndə Azərbaycan müstəqil bir dövlət idi və suverenliyini bərpa etmək üçün işğal olunmuş 5 rayonun azad edilməsi istiqamətində uğurlu əməliyyatlar keçirilirdi. Bu əməliyyatların qarşısını Rusiyanın və BP-nin yardımı ilə Heydər Əliyev aldı.

SAFAVI
29.12.2010, 18:56
Mənim nə həddim Heydər Əliyevə ad qoymaq.

Heddiniz niye catmasin ki? Bu adqoyma deyil ki, oz duhucelerinizle ona ve fealiyyetine qiymet verirsiniz.
O dovre aid baxishlarinizi bolushdunuz ve kifayet qeder de heqiqetyuklu mulahizelerdir.

SAFAVI
29.12.2010, 19:00

Indi yox, amma o dovrde cox guman ki, yalanlar danishib.
Masalan, bir millet iki dovlet ifadesi ona aid deyil.)

P.S. Hec esline qalanda ferli bashli bir ifade de deyil, cox menasiz ve Turkiye Azerbaycan munasibetlerinin rea durumunu eks etdirmeyen bir ifadedir. Turkiye Azerbacan munasibetleri eslinde bu ifadenin gosterdiyinden qat-qat kovrek ve hessasdir.

SAPAND
29.12.2010, 19:01
Heddiniz niye catmasin ki? Bu adqoyma deyil ki, oz duhucelerinizle ona ve fealiyyetine qiymet verirsiniz.
O dovre aid baxishlarinizi bolushdunuz ve kifayet qeder de heqiqetyuklu mulahizelerdir.

Və yaxud hələlik milli məclis "toxunulmazlıq " haqda qanun qəbul etməyib ürəkləri boşaltmaq olar :p

SAFAVI
29.12.2010, 19:10
Və yaxud hələlik milli məclis "toxunulmazlıq " haqda qanun qəbul etməyib ürəkləri boşaltmaq olar :p

Toxunulmazliq vermek isteyen kötükbaş yaltaqlar basha dushmur ki, esl vur-chatlasin ondan sonra bashlayacaq. Delinin yadina dash salmaq kimi bir sheydir. Indi bu gun bir xarici diplomat kitab yazibsa, sabah Onlarla kitab chap olunacaq ve Azerbaycanda da bu kitablar elden ele gezecek.

AZMAN
29.12.2010, 19:31
Masalan, bir millet iki dovlet ifadesi ona aid deyil.)

Heç BTC layihəsi də ona aid deyil.

SAFAVI
29.12.2010, 19:39

Dogrudur.

AZMAN
29.12.2010, 19:45
Dogrudur.

Sevinirəm ki, həqiqəti unuturmağı bacarmayıblar. BTC layihəsi səhv etmirəmsə AXC hakimiyyəti dövründə günədəmə gətirilmişdi. Sadəcə olaraq o zaman BP ilə faiz məsələsində anlaşa bilmədiklərindən bu layihənin icrası təxirə salındı. O zaman AXC hakimiyyəti BP-yə yanılmıramsa 5 faiz təklif etmişdi. Heydər Əliyev hakimiyyəti isə 80 faiz.

SAPAND
29.12.2010, 19:52

Əlbətki .O vaxtlar qəzet-jurnal oxuyan hər kəsə bəlli idiki bu AXC iqtidarının ideyası idi və faiz məsələsində razılaşa bilmirdilər BP ilə . ...
Səhv eləmirəmsə hətda Ermənistan işğaldan əl çəkərsə kəmərin Ermənistandanda keçə biləcəyi ehtimalı var idi ...:confused:

AZMAN
29.12.2010, 19:58
Səhv eləmirəmsə hətda Ermənistan işğaldan əl çəkərsə kəmərin Ermənistandanda keçə biləcəyi ehtimalı var idi ...:confused:

Bəli, bu Ermənistana təklif olunmuşdu. Bu layihə reallaşardısa, artıq Dağlıq qarabağ adlı prolem olmayacaqdı. Bu isə Azərbaycan neftində gözü olan bir çox nəhng dövlətlərin maraqlarına zidd idi. Ona görə də Heydər Əliyevi hakimiyyətə gətirdilər. Heydər Əliyev isə onlara istədiklərini verdi. Üstəlik Qarabağı da.

SAPAND
07.03.2011, 00:22

http://s012.radikal.ru/i321/1101/8d/ab9b697f1e29.jpg

afet
07.03.2011, 00:49

bir sheyi derk ede bilmirem. heyder eliyev vefat edib - bu faktdir. amma niye millet onu "Rehmetlik heyder eliyev" yox, mehz "Umummilli lider" deye xatirlayir?

Reportyor
07.03.2011, 01:03
bir sheyi derk ede bilmirem. heyder eliyev vefat edib - bu faktdir. amma niye millet onu "Rehmetlik heyder eliyev" yox, mehz "Umummilli lider" deye xatirlayir?

Çünki xalqımız üçün O ölməyib:)

ccosqun
07.03.2011, 11:34
http://s012.radikal.ru/i321/1101/8d/ab9b697f1e29.jpg

Maraqlı faktdır. Araşdırılsa o qədər belə şeylər tapmaq olar ki. Mənim fikrimcə bu "meşəni keçincə ayıya dayı demək" siyasətidir. 1978-ci ildə SSRİ-nin əsarəti, təzyiqi altında olan bir addımdır. Nəticə etibarilə, Heydər Əliyev Azərbaycan üçün heç də az işlər görməyib. Pisi deyəndə yaxşını da unutmaq olmaz.

afet
12.03.2011, 21:53
Çünki xalqımız üçün O ölməyib:)

nece gun bundan once tesadufen bele bir yazi gozume deydi - "rehmetlik, eks-prezident H.Eliyev..........

Abu Mehdi
12.03.2011, 21:56
Indi gördünüzmü 40 ildir ki bu zavallı milləti hansı namərd(lər) idarə edib. Şaumyanlara kitab ithaf edənlər Qarabağı alarmı?

Reportyor
12.03.2011, 21:57
Indi gördünüzmü 40 ildir ki bu zavallı milləti hansı namərd(lər) idarə edib. Şaumyanlara kitab ithaf edənlər Qarabağı alarmı?

Xalq tələb etsə, verdikləri kimi də alarlar...

afet
12.03.2011, 22:02

azerbaycan tarixini oyrenmek ucun mence Turqud Erin yazdigi Azadliqdan Tiranliga kitabi oxamaq az da olsa yeter

Reportyor
12.03.2011, 22:05
azerbaycan tarixini oyrenmek ucun mence Turqud Erin yazdigi Azadliqdan Tiranliga kitabi oxamaq az da olsa yeter

afət sən özün oxumusan o kitabı?:)

afet
12.03.2011, 22:06
afət sən özün oxumusan o kitabı?:)

az da olsa melumatim var.

afet
12.03.2011, 22:07
Xalq tələb etsə, verdikləri kimi də alarlar...

xalqi susdurmaq ucun ise boyuk tedbirler plani hazirlanir. ve en pisi de odur ki, xalq tez razilashir.

Reportyor
12.03.2011, 22:10
xalqi susdurmaq ucun ise boyuk tedbirler plani hazirlanir. ve en pisi de odur ki, xalq tez razilashir.

Afət xalqı kimsə susdura bilməz.

Reportyor
12.03.2011, 22:11
az da olsa melumatim var.

Varındısa bakıya gələndə gətir, mən də oxuyum...

Abu Mehdi
12.03.2011, 22:12

Afət xanım onun kitabın haradan tapmaq olar? Belke Sizde olar?

afet
12.03.2011, 22:28

internetde maraqlan, banka pul odemekle (kart vasitesile) oxumaq olmali idi

afet
12.03.2011, 22:35
Afət xalqı kimsə susdura bilməz.

Repo, bu xalq nece defe susdurulub? axi ozun her sheyi cox gozel bilirsen...bu gunki veziyyet xalqin susmasi deyilmi?

Reportyor
12.03.2011, 22:38
internetde maraqlan, banka pul odemekle (kart vasitesile) oxumaq olmali idi

Ulu öndərimiz haqqında ağlına gələni yazdığı az deyilmiş, hələ bir pul da ödəyəcəm onun sayıqlamalırın oxumaq üçün?:p

ccosqun
12.03.2011, 22:42

Abu Mehdi bəy, o kitabın elektron variantı məndə var.

Abu Mehdi
12.03.2011, 22:42
Ulu öndərimiz haqqında ağlına gələni yazdığı az deyilmiş, hələ bir pul da ödəyəcəm onun sayıqlamalırın oxumaq üçün?:p

Mence rUlu dÖndərə görə pul verib o kitabı almağa dəyər. Necə olsa da bizim maddi və sosial rifahımızı yaxşlardıran da məhz olub. İndi sən ona görə 1-2 manatından keçmək istəmirsən?

Abu Mehdi
12.03.2011, 22:43

İmkan varsa onu gonderin

ccosqun
12.03.2011, 22:45
İmkan varsa onu gonderin

Siz LS-ilə mənə e-maili göndərin sabah göndərim. Çünki o kitab məndə Bakıda notbukdadır. Bakıya isə sabah gələcəm, İnşallah.

Reportyor
12.03.2011, 22:47
Mence rUlu dÖndərə görə pul verib o kitabı almağa dəyər. Necə olsa da bizim maddi və sosial rifahımızı yaxşlardıran da məhz olub. İndi sən ona görə 1-2 manatından keçmək istəmirsən?

Ona görə, canımdan keçərdim, amma bu oun geri gətirməyəcək, ona görə də keçə bilmərəm:)

ccosqun
12.03.2011, 22:49
Ona görə, canımdan keçərdim, amma bu oun geri gətirməyəcək, ona görə də keçə bilmərəm:)

Repo, bəlkə o kitabı sənədə göndərim?

Aslan
13.03.2011, 00:56

Her kes oz gozunde tuku shalban kimi gorur . Bes yaxshi xususiyyetleri neyniyek namerd arxadan zerbe vurana deyirler sovet vaxti dogulsaydiz yashasaydiz belke bilerdiz. Bizi vuran cox olub. Onlardan yazmir hec kim.

Yashinizi bilmirem postunuzdan bilinir azdi yashiniz. Fikirleshmek lazimdi evvel sora cavab yazmag.

afet
13.03.2011, 15:06

mene de gondere bilersen elektron varianti? )

ccosqun
13.03.2011, 17:20
mene de gondere bilersen elektron varianti? )

Bəli. LS-ilə e-mailinizi göndərin mənə.

PAPARAZI
13.03.2011, 18:53
Xalq xalq olsa bugunə qədər tələbini irəli sürərdi... Amma sakitçiliyə önəm verir... "AGRİMAZ BAŞIM" prinsipi... Bu prinsiplə hara gedir bilmirəm

Narchicheyi
14.03.2011, 23:45
Xalq xalq olsa bugunə qədər tələbini irəli sürərdi... Amma sakitçiliyə önəm verir... "AGRİMAZ BAŞIM" prinsipi... Bu prinsiplə hara gedir bilmirəm

Cunki,qalxan bashi ezen eller coxdur
Xalq neylesin...

PAPARAZI
15.03.2011, 00:31
Cunki,qalxan bashi ezen eller coxdur
Xalq neylesin...

Nə danişirsiz Narçiçəyi....Kütlə çox şeyə qadirdir...

Narchicheyi
15.03.2011, 22:38
Nə danişirsiz Narçiçəyi....Kütlə çox şeyə qadirdir...

Sozsuz ki,qalxan kutlenin qarshisinda durmaq cetindir.
Amma.......
Eh ne deyim,her shey goz qabagindadir

Antic_girl
05.05.2011, 08:50
Mayın 4-də Atatürk Mərkəzində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru, əməkdar incəsənət xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Timuçin Əfəndiyevin “Heydər Əliyev və Milli-mənəvi dəyərlərimiz” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.

http://i041.radikal.ru/1105/24/56202ee833f6.jpg (http://www.radikal.ru)

Patriot
06.05.2011, 15:25
Mayın 4-də Atatürk Mərkəzində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru, əməkdar incəsənət xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Timuçin Əfəndiyevin “Heydər Əliyev və Milli-mənəvi dəyərlərimiz” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.

http://i041.radikal.ru/1105/24/56202ee833f6.jpg (http://www.radikal.ru)

Nə yaxşı, çoxdandır ulu öndərimiz haqqında kitab yazılmırdı, mütləq oxumaq lazımdır

Reportyor
06.05.2011, 15:55
Nə yaxşı, çoxdandır ulu öndərimiz haqqında kitab yazılmırdı, mütləq oxumaq lazımdır

Niyə iki gün əvvəl Ramiz Mehdiyevin ulu öndər haqqında yazdığı kitabın 48-ci cildi işığı üzü görüb:)

Patriot
10.05.2011, 10:22
Ad gününüz mübarək, çox sağolun, sizin sayənizdə xaricdə bitən güllərinə görə bildik...

SAPAND
22.06.2011, 14:57
Египтеский губернатор предложил снести памятник Гейдара Алиева в Египте

Экс-губернатор египетской провинции Гальюбия Адели Хусейн предложил снести памятник Гейдара Алиева, который был воздвигнут в парке этой провинции, сообщается в египетских СМИ.

Это предложение Хусейна прозвучало в ответ на снос памятника бывшегопрезидента Египте Хусни Мубарака в абшеронском парке Азербайджана. Хусейн сказал, что власти Азербайджана, задумались также и о том, чтобы переименовать азербайджанскую школу, носящую имя жены экс-президента Египта Сюзан Мубарак.

В ответ на это, по мнению Хусейна, власти Египта должны переименовать экспериментальную школу имени первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой. По словам экс-губернатора, именно власти Азербайджана предложили создать парк азербайджано-египетской дружбы в Египте и Азербайджане во время визита
президента Ильхама Алиева в Египет в 2007 году.

:)

Narchicheyi
12.12.2011, 22:09
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/393415_10150445186050345_251840290344_8839752_1540 723063_n.jpg

SAPAND
18.12.2011, 06:24
Бывший пресс-секретарь посольства Турции в Азербайджане, автор нашумевшей книги "От свободы к тирании" Тургут Эр в эксклюзивном интервью агентству "Туран"

Ətraflı aşağıdakı linkdə...

http://xurremiler.livejournal.com/2010/12/21/

Nizami63
06.02.2012, 17:42
Azərbaycanın mərhum Prezidenti Heydər Əliyev Qarabağı ayrıca bir respublika kimi tanıyıb?

Ermənilər buna dair sübut gətirib : http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ho9qhCiulBM#!

Reportyor
07.02.2012, 09:36
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/393415_10150445186050345_251840290344_8839752_1540 723063_n.jpg

y.u.xb\b\

SAPAND
04.03.2012, 19:08
Rəhmətlik deyirdi heç evimdə yoxdu Bakıda ....:)

Шикарное кольцо из белого и желтого золота с изумрудом и бриллиантами было продано за 450 тысяч рублей, а подаренное покойным президентом Азербайджана Гейдаром Алиевым колье со 127 природными бриллиантами - за два миллиона рублей.

http://kp.ru/daily/25845/2816019/

Reportyor
05.03.2012, 09:35
Azərbaycanın mərhum Prezidenti Heydər Əliyev Qarabağı ayrıca bir respublika kimi tanıyıb?

Ermənilər buna dair sübut gətirib : http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ho9qhCiulBM#!

Tom De Val Qarabağ əsərində yazır ki, Heydər Əliyev Ki Uest danışıqlarında Qarabağın ermənilərə verilməsinə razılıq verib. Lakin sonralar msləhətləşdiyi şəxslər buna etiraz ediblər. Məncə o şəxslər Eldar Namazov, Vəfa Qulizadə və Tofiq Zülfüqarov olub. Çünki bu üç şəxs həmin danışıqlardan sonra tutduqları vəzifədən istefa veriblər.

Nizami63
05.03.2012, 12:36
Tom De Val Qarabağ əsərində yazır ki, Heydər Əliyev Ki Uest danışıqlarında Qarabağın ermənilərə verilməsinə razılıq verib. Lakin sonralar msləhətləşdiyi şəxslər buna etiraz ediblər. Məncə o şəxslər Eldar Namazov, Vəfa Qulizadə və Tofiq Zülfüqarov olub. Çünki bu üç şəxs həmin danışıqlardan sonra tutduqları vəzifədən istefa veriblər.
Eldar Namazov istefası barədə mətbuata açıqlama verib - Eynulla Fətullayevin vaxtilə nəşr etdirdiyi " Gündəlik Azərbaycan " qəzetində. Eldar müəllim öz istefasını başqa səbəblərlə əlaqələndirmişdi.

Reportyor
05.03.2012, 12:56
Eldar Namazov istefası barədə mətbuata açıqlama verib - Eynulla Fətullayevin vaxtilə nəşr etdirdiyi " Gündəlik Azərbaycan " qəzetində. Eldar müəllim öz istefasını başqa səbəblərlə əlaqələndirmişdi.

Güman edirsiz ki, Eldar Namazov Heydər Əliyevin sağlığında bu məsələnin üstünü aça bilərdi? O kitabın özü də Azrbaycana Heydər Əliyevin ölümündə sonra gəlib çıxıb...

Nizami63
05.03.2012, 13:04
Güman edirsiz ki, Eldar Namazov Heydər Əliyevin sağlığında bu məsələnin üstünü aça bilərdi? O kitabın özü də Azrbaycana Heydər Əliyevin ölümündə sonra gəlib çıxıb...
siz Eldar müəllimin müsahibəsi ilə tanış deyilsiniz, tanış olsaydınız Eldar müəllim haqqında yuxarıdakı kimi düşünməzdiniz. Eldar müəllim siz nəzrdə tutduqlarınızdan da daha əhəmiyyətli məsələləri faş etmişdi.

Reportyor
05.03.2012, 13:07
siz Eldar müəllimin müsahibəsi ilə tanış deyilsiniz, tanış olsaydınız Eldar müəllim haqqında yuxarıdakı kimi düşünməzdiniz. Eldar müəllim siz nəzrdə tutduqlarınızdan da daha əhəmiyyətli məsələləri faş etmişdi.

Edar müəllim də bu rejimin tərfdaşlarından olub. Yenə də onlardan biridi...

Nizami63
05.03.2012, 13:14
Edar müəllim də bu rejimin tərfdaşlarından olub. Yenə də onlardan biridi...
Heydər Əliyev 1993-cü ildə hakimiyyətə gələrkən onun Azərbaycanı ağır durumdan çıxaracağına çoxları inanırdı, o cümlədən Eldar müəllim də.

Mən bilirəm ki siz istəsəniz yuxarıda adını çəkdiyim qəzetin arxiv nüsxələrini əldə edə bilərsiniz. Məsləhət görürəm ki həmin silsilə yazıları əldə edəsiniz...

Reportyor
05.03.2012, 13:20
Heydər Əliyev 1993-cü ildə hakimiyyətə gələrkən onun Azərbaycanı ağır durumdan çıxaracağına çoxları inanırdı, o cümlədən Eldar müəllim də.

Mən bilirəm ki siz istəsəniz yuxarıda adını çəkdiyim qəzetin arxiv nüsxələrini əldə edə bilərsiniz. Məsləhət görürəm ki həmin silsilə yazıları əldə edəsiniz...

Ehtiyac yoxdu Nizami müəllim. Eldar müəllimi mən çox gözəl tanııyram. 1998-ci ildə həmin Eldar Namazov idi məni yazıma görə ölümlə hədələyən, redaksiyaya qohum əqrabalarını basqına göndərən.

Nizami63
05.03.2012, 13:29
Ehtiyac yoxdu Nizami müəllim. Eldar müəllimi mən çox gözəl tanııyram. 1998-ci ildə həmin Eldar Namazov idi məni yazıma görə ölümlə hədələyən, redaksiyaya qohum əqrabalarını basqına göndərən.
mən yenə də sizin Zülfüqar bəy olmağınıza şübhə edirəm...88-cı ildə Eldar bəyin nə işlə məşğul olduğunu mənə söyləyə bilərsinizmi?

Reportyor
05.03.2012, 13:52
mən yenə də sizin Zülfüqar bəy olmağınıza şübhə edirəm...88-cı ildə Eldar bəyin nə işlə məşğul olduğunu mənə söyləyə bilərsinizmi?

Nizami müəllim. Mən 88 yazmamışam. 1998 yazmışam. Eldar Namazov onda PA-da katib idi...

Nizami63
15.05.2012, 15:33
http://azadliq.az/images/stories/yeni/resul_quliyev-yeni.jpg

Rəsul Quliyev 18 il sonra "Bişkek protokolu" ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirib...

Azərbaycanla Ermənistan arasında gedən Qarabağ savaşına dair atəşkəs razılaşmasının qüvvəyə minməsindən 18 il ötdü. Qarabağda gedən hərbi əməliyyatların dayandırılmasını nəzərdə tutan bu razılaşma 94-cü il mayın 5-də Qırğızıstanın paytaxtı Bişkekdə keçirilmiş toplantı zamanı iki ölkənin müdafiə nazirləri tərəfindən imzalanıb. Razılaşmaya Rusiyanın vasitəçiliyi ilə Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin spikerləri arasında imzalanmış atəşkəs protokoluna əsasən imza atılıb.
Həmin vaxt Azərbaycan parlamentinin sədri vəzifəsini tutan Rəsul Quliyev qəzetimizə ( AZADLIQ ) açıqlamasında Bişkek razılaşması və əbədi sülh sazişi ilə bağlı maraqlı məqamlara toxunub.
R.Quliyev əvvəlcə məlum razılaşmanın imzalandığı vaxt Bişkekə getmədiyini və həmin toplantıda iştirak etmədiyini bildirib: “Həmin vaxt Heydər Əliyevin Bişkekə getmək şansı yox idi. Çünki orda prezidentlər yox, parlament sədrləri görüşürdü. Mən də ona görə getmədim ki, o dövrdə Azərbaycanla Ermənistan arasında gedən Qarabağ savaşına görə vəziyyət çox gərgin idi. Mən də Azərbaycanı tərk etmək imkanında deyildim. Ona görə də Bişkekdə heç bir protokola imza atılmayıb. Bişkekdəki protokol Azərbaycana qaytarılıb. Azərbaycanda bu protokola imza atılıb. Ora mən tək yox, Şuşanın icra başçısının iştirakı ilə imza atmışam. Bu sənəd atəşkəs sənədi deyildi. Çünki parlament sədrlərinin imzası ilə belə bir hüquqi sənəd ola bilməzdi. Bunun üçün ona hökumət imza atmalı idi. Atəşkəslə bağlı sənədə isə may ayında müdafiə nazirləri tərəfindən imza atılıb. Bu, Bişkek protokolu yox, atəşkəslə bağlı sənəd idi. Özü də o müvəqqəti atəşkəs müqaviləsi idi. Müqavilə 94-cü ilin avqustuna qədər atəşkəsi nəzərdə tuturdu. Bundan sonra atəşkəs və əbədi sülh sazişinə Heydər Əliyev imza atdı. Təəssüf doğuran o Bişkek protokolunun tarixçəsi bundan ibarətdir”.
Bu illər ərzində atəşkəsin Azərbaycana, Qarabağ düyününün çözülməsinə nə verdiyinə gəlincə, R.Quliyev bu istiqamətdə irəliləyişin yox, ancaq geriləmənin olduğunu deyir: “Hələ 1996-cı ildə mən müsahibə verib demişdim ki, həmişəlik sülh sazişinə imza atmaq böyük səhv idi. Onu da bildirmişdim ki, 94-cü ildə Azərbaycan Qarabağ probleminin həllinə daha yaxın idi, nəinki 96-cı ildə. Indi isə Qarabağ probleminin həlli daha da çətinləşib, hətta müşkülə çevrilib. O vaxt ermənilər bizim işğal olunmuş rayonlarımızı qaytarıb Dağlıq Qarabağ məsələsini müzakirə etməyə razı idilərsə, indi heç rayonları qaytarmaq istəmirlər. Bizim Şuşamızda özlərinə turizm mərkəzi yaradıblar. Və Şuşanı ümumiyyətlə bizə qaytarmağı düşünmürlər. Təəssüf ki, ötən dövr ərzində Azərbaycan rəhbərliyinin apardığı siyasət Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarının azad edilməsini müşkülə çevirdi. Buna Azərbaycan xalqının seyirçi mövqeyi də təsir edib. Elə bil ki, işğal olunmuş torpaqların bu xalqa aidiyyəti yoxdur. Bunun nəticəsidir ki, prezident Əliyev heç nəyə məhəl qoymadan Qarabağ problemini həll etmək istəmir”.

Nizami63
06.06.2012, 19:26
Hakimiyyəti “qızıl teşt”də Əliyevə verdilər

Bu günlərdə Vaşinqtonda, Vudrou Vilson adına Beynəlxalq Elm Mərkəzində dünya miqyaslı tanınmış tarixşünas, professor Cəmil Həsənlinin “Stalin və Soyuq Müharibənin Türk Krizisi, 1945- 1953” adlı monoqrafiyasının (Harvard univeisitetinin ingiliscə tərcümə edilmiş nəşri, 2012) təqdimat mərasimi keçirildi.

Təqdimatda məruzəçi kimi Corc Vaşinqton Universitetinin Milli Təhlukəsizik Arxivinin tədqiqat rəhbəri, məhşur tarixçi alim Malkom Born çıxış edərək əsərin əhatə etdiyi dövrü səciyyələndirdi və onun qısa məzmunu haqda məlumat verdi. Sonra, monoqrafiyanın oponenti, Vilson Mərkəzinin rəhbəri Kristian Osterman göstərdi ki, monaqrafiya pofessor Həsənlinin bu mövzuya həsr edilmiş ikinci əsəridir. O, hal hazırda Soyuq Müharibəyə aid dünyada ən nüfuzlu tarixçi alimlərdən birisidir. Tarixçinin yeni monoqrafiyası Türkiyənin, ABŞ- ın, Böyük Britaniyanın, Rusiyanın arxiv materiallarilə zəngindir. Çoxlu sayda tarixçilər, keçmiş diplomatlar, dovlət işçiləri iştirak edən təqdimat olduqca yüksək səviyyədə keçdi. Mən inanmıram ki, Cəmil müəllimin bu gün “donquli akademiklər” adlandırdığı “alimlərin” hər hansı birinin elmi yaradıcılığında bu monoqrqfiya prezentasiyasına bənzər xarici ölkədə keçirilən bir mərasim olub.

Tarixçi vətənə qayıtdıqdan sonra, onun aprel ayının ortalarında “Azadlıq” qəzetində dərc olunan “Donquli akademiklərlə” elmi inkişaf etdirmək cəhdi özünü aldatmaqdır” adlı, bəzi şəhrçilərin dili ilə desək, “giley-güzarlı” yazısını oxudum. Bəli, ətrafımızda baş alıb gedən ədalətsizliklərdən ünvansız, “xatası məndən uzaq olsun” deyərək dolayı yolla yazanları qınayıb onları qorxaq adlandırırıq. Əhvalatı konkret faktlarla və ad- soyadlarilə yazanlara isə “şəxsi giley-güzarlarını edir” deyirik...

Hörmətli Cəmil müəllimin haqlarında yazdığı “donquli alimlər”lə əlaqədar, mənim üçün əlamətdar olan bir tarixçəni burada yada salmaq istəyirəm. Doktorluq dissertasiyamın müdafiəsi Bakıda görkəmli mərhum akademikimiz Azad Mirzəcanzadənin Ali Attestasiya Komossiyasının (AAK) sədri olduğu dövrə təsadüf etmişdi. Azad müəllimin o dövrlərdə öz ətrafina laiqli alimləri toplayaraq iqtidar tərəfindən “itələnən donquli alim” olmaq istəyənlərin qarşısına keçilməz divar çəkməsi bugünədək elm adamları araşısında danışılmaqdadır. Ölkədə təhsildə, iqtisadiyyətın bütün sahələrində, gömrükdə, vergi sistemində, yeraltı-yerüstü sərvətlərimizin mənimsənilməsində və digər sosial-iqtisadi sahələrdə korrupsiyanın başında duran sülalə hakimiyyəti buna dözə bilməzdi. Nəhayət, o kişini sözün tam mənasında çərlədib öz ərizəzini yazdırmaqla AAK- in sədrliyindən azad etdilər.

Bir müddətdən sonra, Azad müəllimə ehtiram əlaməti olaraq, onun işlədiyi ADNA- kı otağına gedib hal- əhval tutduqdan sonra soruşdim ki, Azad müəllim, bəs AAK-ı buraxıb başsız qoydunuz, oranın aqibəti necə olacaq? O, böyük kədər dolu baxışlarilə üzünü mənə tutub: “İndiki hakimiyyətlə bu xalqa AAK lazım deyil” dedi. Müdrik akademikimizin dediyi bu söz tezliklə özünü göstətdi, AAK- a “donqulilər” sel kimi axmağa başladı...

Əgər, 2000- ci ildə, Azad müəllimin sədrlikdən azad olmasından bir il qabaq, AAK- a 557 iş daxil olmuşdusa, bu rəqəm 2004- 2007- ci illərin hər biri üçün 4 dəfəyədək artmış, 2010- cu ildə bir qədər aşağı düşüb 1155 olmuşdur. Müstəqil qəzet və internet səhifələrindən aldığım məlumatlara görə, Prezident Administrasiyasının proteksiyası ilə müdafiə olunan işlər müdafiədən 3- 4 ay sonra təsdiqlərini alırdılarsa, “kimsəsizlərin” təsdiqi 5, hətda 8 il çəkirdi. Bəli, həmin “donquli alimlər”dir ki, bu gün alaq otu kimi ölkəni bürüyüblər...

Hörmətli Cəmil müəllimin məqaləsində “donquli” adlandırdığı “alim” və “akademiklərdən” can qurtarmaqla işlərimiz düzəlsəydi, nə vardı...

Fikrimcə, başımıza açılan bugünki müsibətlərin hamısı SSRİ dağıldıqdan sonra Azərbaycanı yenidən özünəməxsus şərq uslubunda sovetləşdirən - HEYDƏRLƏŞDİRƏN Heydər Əliyev faktoru ilə bağlıdır.

Ölkəmizin ilk prezidenti Mütəllibovun zəifliyi, ikinci prezidentimiz Elçibəyin təcrübəsizliyi, bir yandan da Qarabağ müharibəsi Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə gəlməsinə kömək etdi. Müharibədəki müvəffəqiyyətsizliklərimiz, bir-birinə zidd silahlı qruplaşmalar, daxili hərc-mərcliklər bizə Heydər Əliyevin sabiq KQB generalı, “politbüro” üzvü olduğunu, şaumyanlara heykəllər qoydurub onlar haqda alovlu nitqlər söylədiyini unutdurub hakimiyyəti “qızıl teştin” içində gətirib ona verməyə vadar etdi... Halbuki, əvvəlcə özü, sonra isə oğlu cənab Mütəllibovu 20 ildir ölkəyə buraxmadıqları kimi, onu da sovetlərin süqutundan sora qətiyyən ölkəyə buraxmaq olmazdı. Xalqın ən böyük səhvi məhz buradan başladı. Hakimiyyətə gələndən çox keçməmiş, Heydər Əliyev ona “şərik” çıxa biləcək adamları, hətta onu hakimiyyətə gətirməkdə mühüm rol oynayan 91-ləri də “dənləyib” ətrafından yox etməyə başladı. Neçə ailələrin, ocaqların viran qoyulduğunun, neçə kişilərin vətəndən didərgin salındığının şahidi olduq...

Bir də gözümüzü açdıq ki yeni Sov.İKP - YAP, yeni Leninizm - Heydərizm, yeni Dahi Rəhbər (Lenin) - Ulu Öndər, yeni Oktyabrçılar- Heydərçilər yaranıb və körpələr “Lenin baba” mahnısı əvəzinə “Heydər Baba” mahnısı oxuyurlar. Leninin anadan olduğu gün, 22 aprel iş günü yox, bayram sayıldığı kimi, 10 may da “Ulu Öndər”lərinin anadan olduğu bayram günü sayılır və s. Azərbaycanı yenidən sovetləşdirən yüzlərlə belə paralellər tapıb üzə çıxarmaq olar.

Vaxtilə Lenin adına olan parklar, prospektlər, meydanlar, stadionlar, aeroportlar indi Heydər Əliyevin adını daşıyır. Rayon mərkəzlərində olan, ortasında əli “işıqlı gələcəyə” doğru uzadılmış Lenin heykəlləri ucaldılmış LENİN BAĞLARI əvəzinə HEYDƏR BAĞLARI salınıb, ortasında da analoji qaydada əli “naməlum gələcəyə” uzadılmış Heydar Əliyevin heykəllərini görürük. Qeyri-ixtiyari olaraq düşünürsən ki, bu gün ölkəmizi zəbt edərək hakimiyyətə gələn həmin kommunistlər dünən öz əllərilə “Ulu Öndər”ləri olan Leninə, Stalinə, Dzerjinskiyə ucaltdıqları bütlərin boğazlarına kəndir salıb yıxdıqdan sonra, nə üçün bu gün yenidən belə bütlər ucaldırlar?

GÖRƏSƏN BELƏ İNSANLARIN ÜZÜNDƏ TÜPÜRCƏK ÜÇÜN NƏ QƏDƏR YER OLARMIŞ, İLAHİ...:handshake:handshake:handshake

Professor Tofiq Şahtaxtinski, Vaşinqton (AR)

Nizami63
15.06.2012, 11:57
15 iyunda Naxçıvan xanlığı ümummilli şüarlar adı altında gəlib Bakı xanlığını ələ keçirdi (http://azadliq.info/index.php?option=com_content&view=article&id=17928:hakimiyytd-siyasi-xlaq-deyiln-ey-yoxdur&catid=293:syas&Itemid=457)

Attila
15.06.2012, 13:01
Milli dürtülüş gününüz mübarək:D

Nizami63
30.06.2012, 22:49
Heydər Əliyev, Fərəc Quliyev və Xocalı faciəsi

Keçən il yazdım, qəribçiliyə saldılar. Xalqımız, dövlətimiz üçün çox böyük həssaslıq yükü daşıdığından bir daha təkrarlayıram.

1992-ci ilin Xocalı soyqırımından sonra 3 gün matəm elan olunub. Matəmin ikinci günü o zaman Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev Ermənistan rəhbərliyilə görüşüb-öpüşüb. Təkrar edirəm, gülərək görüşüb, öpüşüb. Bunları 1992-ci ilin “Yeni Müsavat” (10 sentyabr 1992-ci il, 25 (43) sayı) qəzetindən oxuyaraq öyrənmişəm. “Yeni Müsavat”dakı bu məlumatlar hazırda parlamentdə yer alan Fərəc Quliyevin Heydər Əliyevə açıq məktubunda öz əksini tapıb.

Keçən il Fərəc bəyin partiyası bu xatırlatma yazımı bəyanatla qarşıladı. Yazının mahiyyəti qaldı bir kənarda, məni erməniyə-rusa işləməkdə, F.Quliyevin parlaq imicini ləkələməyə cəhddə suçladılar.

Indi daha soyuq başla yazıram, sual verirəm:

Fərəc bəy, fərz edin ki, mən doğrudan da yəhudi icmasından maliyyələşirəm, hesab edin ki, havadarlarım Londonda, Düsseldorfda oturub sizə qarşı məkrli planlar qururlar. Tamam, mən özümlə bağlı bu həqiqətləri etiraf etdim. Növbə sizdədir, axı mən öz fantaziyama əsaslanıb sizə nəsə yazmamışam, konkret faktı göstərmişəm. Ona görə də lütfən, xalqımız üçün bir açıqlama verin; deyin bilək ki, Heydər Əliyev doğrudanmı elə iş görüb? Doğrudanmı YAP-ın ulu öndəri soyqırımın qanı qurumamış erməniləri bağrına basıb? Bunları detallarına qədər yeni nəslə çatdıra bilərsinizmi? Sizi əmin edirəm, verəcəyiniz qiymətli açıqlamanı köşəmdə yayımlamağa hazıram. (http://www.azadliq.info/index.php?option=com_content&view=article&id=13977:heydr-liyev-frc-quliyev-v-xocal-facisi&catid=306:natiq-guelhmdolu&Itemid=41)

SAPAND
26.10.2012, 22:30
Meksikalılar H.Əliyevin 5 milyonluq heykəlini sökmək istəyirlər ..w\w\@/

https://www.youtube.com/watch?v=HdwmqKsAM-U&feature=player_embedded

Reportyor
27.10.2012, 10:44
Məncə bu Azərbaycan müxalifətinin işidi. :p

SAPAND
25.11.2012, 08:47
Heydər Əliyevin Mexikodakı heykəlini götürmək qərarı verildi

(http://azadliq.info/siyast/24062-azrbaycan-meksikaya-ultimatum-verdi.html)

Hakimiyyətdən Heydər Əliyev naminə görünməmiş rüsvayçılıq

Bir heykələ görə Meksikaya ultimatum: diplomatik əlaqələr kəsiləcək, 4 milyard geri çəkiləcək

Meksikada Heydər Əliyevin heykəlinin saxlanılması, yoxsa yıxılması ilə bağlı məsələni həll etmək üçün hökumət komissiyası yaradılıb. Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri İlqar Muxtarov "La Razon" qəzetinə verdiyi müsahibədə bildirib ki, əgər Heydər Əliyevin heykəli durduğu yerdən qaldırılsa, Azərbaycan Meksika ilə diplomatik əlaqələrini kəsəcək, bu ölkədəki səfirliyini bağlayacaq, Meksika iqtisadiyyatına qoymağı planlaşdırdığı 4 milyard dollarlıq investisiyanı geri çəkəcək.

http://azadliq.info/images/stories/heyder-heykel-mexiko.jpg

İlğım
25.11.2012, 17:08
Heydər Əliyevin Mexikodakı heykəlini götürmək qərarı verildi

(http://azadliq.info/siyast/24062-azrbaycan-meksikaya-ultimatum-verdi.html)

http://azadliq.info/images/stories/heyder-heykel-mexiko.jpg

Bu heykəli niyə qoymuşdular ki?

SAPAND
25.11.2012, 19:24
q\q\

Yeri gəlmişkən : Meksika Xocalı soyqırımını tanıyan 3 dövlətdən biridir ...

SAPAND
16.12.2012, 16:26
Meksikadakı heykəl söhbəti rus tvlərindədə günəmə gəldi :
w\w\@/
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=DPiooMBpYxY

Reportyor
16.12.2012, 16:38

Heydər Əliyofun Meksikanın yaranmasında və inkişafındakı xidmətlərinə görə...

Nizami63
16.12.2012, 16:43
Heydər Əliyofun Meksikanın yaranmasında və inkişafındakı xidmətlərinə görə...
mən diqqəti başqa məsələyə yönəltmək istərdim, facedə də bunu yazmışam ki RLS məsələsi indiki iqtidar üçün bir tələ idi...

Reportyor
16.12.2012, 16:49
mən diqqəti başqa məsələyə yönəltmək istərdim, facedə də bunu yazmışam ki RLS məsələsi indiki iqtidar üçün bir tələ idi...

Bunun meksiuadakı heykələ nə aidiyyatı var, Nizami müəllim?!

Nizami63
16.12.2012, 17:10
Bunun meksiuadakı heykələ nə aidiyyatı var, Nizami müəllim?!
o aidiyyatı vardır ki İ.Əliyevin prezident olduğu bütün bu illər ərzində Rusiya KİV - ləri onun haqqında heç vaxt mənfi informasiyalara yer verməyiblər

SAPAND
24.12.2012, 18:14
Tovuzun Əlimərdanlı kəndinin məscidində H. Əliyev muzeyi. q\q\

http://s018.radikal.ru/i512/1212/81/d72b8734958d.jpg

Reportyor
25.12.2012, 08:09
Tovuzun Əlimərdanlı kəndinin məscidində H. Əliyev muzeyi. q\q\

Mərhum çox inanclı və dindar biri idi. Dəfələrlə həcc ziyarətində olmuş və qara daşı öz gözləri ilə görmüşdür:)

SAPAND
25.12.2012, 18:19
Mərhum çox inanclı və dindar biri idi. Dəfələrlə həcc ziyarətində olmuş və qara daşı öz gözləri ilə görmüşdür:)
Sənin qələminə ........:p

PS: Amma Müsahibələrinin birində (Rus telekanalına ) deyirdiki (həcdən sonra) spirtli içkilərdən viskini xoşlayır ...

Reportyor
26.12.2012, 09:18
PS: Amma Müsahibələrinin birində (Rus telekanalına ) deyirdiki (həcdən sonra) spirtli içkilərdən viskini xoşlayır ...

Mərhum viskini çox xoşlayırdı (indi xoşlamasın), amma içməyi xoşlamırdı. O, spirtli içkinin haram buyrulduğunu şəxsən bilirdi.

"Spirtli içkilər doğrudan da zərərlidir və İslam dini onu haram buyurmuşdur"

Heydər Əliyev

Narchicheyi
26.12.2012, 23:24
Mərhum viskini çox xoşlayırdı (indi xoşlamasın), amma içməyi xoşlamırdı. O, spirtli içkinin haram buyrulduğunu şəxsən bilirdi.

"Spirtli içkilər doğrudan da zərərlidir və İslam dini onu haram buyurmuşdur"

Heydər Əliyev

Mene ele geldi ki, bu setirleri yazarken gozlerin dolub )

Reportyor
27.12.2012, 09:24
Mene ele geldi ki, bu setirleri yazarken gozlerin dolub )

Mən hər zaman onun yoxluğunu hitss edirəm...

"Yoxluq, həm də yox olmaq deməkdir"

Heydər Əliyev

Narchicheyi
27.12.2012, 23:40
Mən hər zaman onun yoxluğunu hitss edirəm...

"Yoxluq, həm də yox olmaq deməkdir"

Heydər Əliyev

Yaman hessassanmis,lap gozlerim doldu )

Reportyor
29.12.2012, 17:00
Yaman hessassanmis,lap gozlerim doldu )

Ulu öndər Heydər Əliyev demişdir : "Hər insan həssas ola bilməz, həssaslıq insanın xarakterindən asılıdır. Həssas o insandır ki, onuün qəldində vətən sevgisi var, o əsl vətəndaşdır"...

SAPAND
26.01.2013, 18:07
Meksikada H.Əliyevin heykəlini demontaj etdilər ...

Ria Novosti saytının Mexiko şəhərindəki müxbirinin məlumatına görə Heydər Əliyevin Mexikonun mərkəzi küçəsində yerləşən heykəli ötən gecə Dostluq Parkından götürülərək başqa yerə aparılıb.

Heykəlin yerinin dəyişdirilməsi ilə bağlı rəsmi məlumat yoxdur. Şəhər rəhbərliyi Azərbaycan tərəfi ilə danışıqlarda abidənin daşınması üçün rəsmi səbəb kimi şəhərsalma normalarının pozulmasını göstərib.

Heykəlin demontajı zamanı əraziyə 200 nəfərə yaxın polis əməkdaşı cəlb olunub, küçədə avtomobillərin hərəkəti dayandırılıb. Abidənin hara köçürülməsi ilə bağlı rəsmi məlumat yoxdur və heykəlin köçürülməsi xərcləri Mexiko büdcəsi hesabına ödəniləcək.

Mexikoda Heydər Əliyevin heykəli ilə bağlı məsələ Meksika telekanallarında ciddi narahatlıq yaratmışdı. Məsələ dünya mətbuatının da gündəminə düşmüşdü. Dünyanın çox məşhur televiziya, qəzet və agentlikləri məsələyə hələ də diqqət yetirir.

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/s480x480/549990_10151448112241803_155203784_n.jpg

http://gdb.voanews.com/79E12B02-7E9A-45D6-A4CE-F786A596EE84_w640_r1_s.jpg

VEDEO

http://noticierostelevisa.esmas.com/df/552839/gdf-retira-reforma-estatua-aliyev/

SAPAND
03.05.2013, 22:07
10 мая исполнится 90 лет с рождения бывшего члена Политбюро ЦК КПСС, первому заместителю председателя Совета министров СССР и, наконец, президенту Азербайджана Гейдару Алиеву. Впрочем, трудно утверждать – то ли 90-летний юбилей будет отмечаться то ли 93-годовщина. Как когда-то шутил сам Гейдар Алиев, у чекистов не бывает биографии, у них – легенда.Итак, 10 мая – ведь эту дату, выбрал для своего дня рождения сам Гейдар Алиев. Впрочем, легендой окружена и дата смерти диктатора. Ведь о том, когда именно его отключили от системы жизнеобеспечения в Кливлендском госпитале, известно, пожалуй лишь высшему руководству США и России, ну и разумеется самому наследнику - Ильхаму Алиеву.
Daha ətraflı ........................... (http://echo.msk.ru/blog/gevara/1066042-echo/)

Nizami63
04.05.2013, 17:32
10 мая исполнится 90 лет с рождения бывшего члена Политбюро ЦК КПСС, первому заместителю председателя Совета министров СССР и, наконец, президенту Азербайджана Гейдару Алиеву. Впрочем, трудно утверждать – то ли 90-летний юбилей будет отмечаться то ли 93-годовщина. Как когда-то шутил сам Гейдар Алиев, у чекистов не бывает биографии, у них – легенда.Итак, 10 мая – ведь эту дату, выбрал для своего дня рождения сам Гейдар Алиев. Впрочем, легендой окружена и дата смерти диктатора. Ведь о том, когда именно его отключили от системы жизнеобеспечения в Кливлендском госпитале, известно, пожалуй лишь высшему руководству США и России, ну и разумеется самому наследнику - Ильхаму Алиеву.
Daha ətraflı ........................... (http://echo.msk.ru/blog/gevara/1066042-echo/)
müəlliflə tamamilə razıyam...

Nizami63
07.05.2013, 20:42
Fərəc Quliyev - keçmişdə AXC liderlərindən biri. İndi o, Heydərçidir. Nədi, İlham Əliyev bilmirdi ki, o, atasını öldürmək istəyib?

Reportyor
10.05.2013, 00:42
http://www.youtube.com/watch?v=Ucc10IlDo2Q

Məncə şərhə ehtiyac yoxdu))

Nizami63
26.05.2013, 16:05
HEYDƏR ƏLİYEV ÖZ ƏCƏLİYLƏ ÖLMƏYİB – Prezidentə sensasiyalı məktub – ŞOK iddia (http://www.azpolitika.info/news.php?id=6806)